•                  
شنبه , ۳۱ اردیبهشت , ۱۴۰۱
شنبه, می 21

مهرداد گریوانی, فعال مدنی با تودیع وثیقه آزاد شد

0
1117

روز گذشته، مهرداد گریوانی، شهروند قمی، پس از شش ماه بازداشت با تودیع وثیقه از زندان اوین آزاد شد.

به گزارش حقوق بشر در ایران، مهرداد گریوانی که از بهمن سال گذشته در بازداشت به سر می‌برد، روز گذشته ۱۱ مردادماه با تودیع وثیقه ۲۰۰ میلیون تومانی از زندان اوین آزاد شد.

مهرداد گریوانی، دانشجوی ترم ۶ رشته فیزیک دانشگاه قم، در ۷ بهمن سال ۹۵ از سوی نیروی اطلاعات سپاه بازداشت و به بند دو-الف اوین منتقل شد؛

این شهروند قمی پس از چند ماه بازجویی به بند ۲۴۰ انتقال یافت. یک منبع مطلع پیش‌تر به حقوق بشر در ایران گفته بود که مسئولان علت بازداشت وی را طراحی چند پوستر از سعید طوسی و نوشتن مطلب در مورد مسئله طوسی عنوان کردند.

گفتنی است که نیروهای امنیتی تلفن همراه، لپ‌تاپ، هارد اکسترنال و سایر وسایل شخصی وی را در زمان بازداشت توقیف کردند.

سرکوب فعالان مدنی و اعمال محدویتهای شهروندی بر این افراد از جمله موارد ناقض حقوق بشر و در راستای سرکوب آزادی بیان میباشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر، همچنین در ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر حق ازادی افراد در انتشار افکار و نظریات خود بدون ملاحظات مرزی تاکید شده است. همچنین برخورداری افراد از حقوق شهروندی از جمله حق کار نیز در ماده ۲۵ اعلامیه جهانی حقوق بشرنیز مورد تاکید قرار گرفته است.

همچنین بازداشت خودسرانه و بلاتکلیف نگه داشتن افراد و همچنین عدم تفهیم اتهام فرد در زمان بازداشت و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است.

در ماده ۵ قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: