•                    
  •                  
سه شنبه , ۱۱ بهمن , ۱۴۰۱
سه‌شنبه, ژانویه 31

آزادی ۲ تن از شهروندان بازداشت شده در ارومیه با تودیع قرار وثیقه

0
1224

حقوق بشر در ایران – روز گذشته, “صفر نوری” و “پرویز نوری”, دو تن از شهروندان ساکن ارومیه که در اواخر مردادماه سالجاری توسط نیروهای امنیتی این شهر بازداشت شده بودند با تودیع قرار وثیقه از زندان مرکزی ارومیه آزاد شدند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز شنبه ۲۰ مهر ماه ۱۳۹۸, “صفر نوری” به همراه “پرویز نوری”, دو شهروند ساکن ارومیه که اواخر مردادماه سالجاری توسط ماموران امنیتی در این شهرستان بازداشت شده بودند پس از اتمام مراحل بازجوئی و تکمیل پرونده جهت ارجاع به دادگاه با تودیع قرار وثیقه بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی از بند ۳-۴ زندان مرکزی ارومیه آزاد شدند. 

براساس این گزارش, “پرویز نوری”, “فرهاد نوری”, “صفر نوری” و”علی عزیزی”, چهار شهروند ساکن ارومیه که از حدود ۲۷ روز پیش توسط نیروهای امنیتی این شهرستان بازداشت شده بودند در تاریخ  ۲۱ شهریور ماه ۱۳۹۸, با توجه به به اتمام مراحل بازجوئی از بازداشتگاه نهادهای امنیتی ارومیه به زندان مرکزی این شهرستان منتقل شده بودند. 

در تاریخ ۱۶ مهر ماه ۱۳۹۸, “فرهاد نوری” و “علی عزیزی”, دو تن از مجموع افراد بازداشت شده شهروند ساکن ارومیه که پیشتر از بابت اتهام “همکاری با احزاب کرد مخالف نظام” توسط ماموران امنیتی بازداشت شده بودند با توجه به اتمام مراحل بازجوئی و تکمیل پرونده جهت ارجاع به دادگاه بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی از از زندان مرکزی ارومیه آزاد شدند. 

بازداشت خودسرانه افراد و عدم تفهیم اتهام فرد در زمان بازداشت و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

سرکوب شهروندان در ایران نقض صریح اصول حقوق بشر و سرکوب آزادی بیان میباشد. در ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی به صراحت کلام بر حق افراد بر انتشار افکار و عقاید آنها بدون ملاحظات مرزی تاکید شده است.

برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بیطرف از جمله موارد مورد تاکید در اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۴ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز میباشد. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.