•                    
  •                  
پنج شنبه , ۱۴ مهر , ۱۴۰۱
پنج‌شنبه, اکتبر 6

محرومیت دانش آموزان در استان سیستان و بلوچستان از حق آموزش مجازی

0
564

حقوق بشر در ایران – امروز سه شنبه ۱۳ اسفند ماه ۱۳۹۸, دانش آموزان در حال تحصیل در استان سیستان و بلوچستان علاوه بر محرومیت از فضای آموزشی مناسب مطابق استانداردهای رایج از دسترسی به سیستم ارتباطی و اینترنتی برای آموزش مجازی دانش آموزان هم محروم هستند. تداوم این محرومیتها در حالی است که با توجه به اعلام رئیس اداره فناوری اطلاعات اداره کل آموزش و پرورش استان سیستان و بلوچستان برخی مدارس در این استان حتی برق هم ندارند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از ایلنا, امروز سه شنبه ۱۳ اسفند ماه ۱۳۹۸, ساختار تحصیلی دانش آموزان در استان سیستان و بلوچستان در کنار فقدان امکاناتی از قبیل فضای آموز مناسب, محرومیت از تغذیه دانش آموزان در زمانی که در مدرسه هستند این دانش آموزان از نبود کانال ارتباطی و اینترنتی مناسب برای استفاده از موزش مجازی هم محروم هستند و این محرومیت در اثر نبود بودجه مناسب برای اداره کل آموزش و پرورش استان سیستان و بلوچستان می باشد. این محرومیتها به حدی وخیم است که برخی مدارس حتی دارای سیستم برق هم محروم هستند. 

براساس اعلام امین نخعی, رئیس اداره فناوری اطلاعات اداره کل آموزش و پرورش سیستان و بلوچستان: “این مشکل فقط برای زاهدان نیست و تمام استان سیستان و بلوچستان با آن مواجه است. شاید در زاهدان چندان مشکلات حاد نباشد اما در روستاها حاد است و  دانش آموزان عشایری یک ارتباط پایدار ندارند که بتوانیم آنها را در این کلاس‌ها شرکت دهیم. اگر قرار باشد کاری صورت گیرد باید برای کل استان سیستان و بلوچستان باشد. در حال حاضر ما ارتباط چندانی با دانش‌آموزان عشایری نداریم که در سطح استان پخش هستند و اغلب آنان در مناطق روستایی زندگی می‌کنند، البته آقای بلوچ زهی مدیر کل فناوری اطلاعات استان سیستان و بلوچستان ارتباط خوبی با آنها دارند و با اپراتورهای خود مثل همراه اول، ایرانسل و های وب همکاری می‌کنند تا کل استان از طریق امواج رادیویی و ماهواره ارتباط اینترنتی داشته باشند”.

امین نخعی همچنین افزود: “اگر وسیله ارتباطی هم تهیه و در اختیار مردم استان گذاشته شود باز هم کانال ارتباطی بین ما برقرار نیست. البته کارهای خوبی صورت گرفته و نسبت به قبل روند گسترش اینترنت در استان از طرق مختلف خیلی پیشرفت کرده است”.

رییس اداره فناوری اطلاعات اداره کل آموزش و پرورش سیستان و بلوچستان ادامه داد: “می‌توانم بگویم بعضی از مدارس ما حتی برق ندارند. عمده مشکلات استان در حوزه برگزاری کلاس‌های آموزش آنلاین این است که کانال ارتباطی ما مشکل دارد”. 

دسترسی افراد به امکانات آموزشی و سایر امکانات از جمله موارد مورد تاکید در ماده ۲۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین در ماده ۲۶ از این سند معتبر بین المللی نیز می باشد و بر محق بودن افراد بر تامین اجتماعی مناسب به لحاظ؛ بهداشت, درمان, خوراک, مسکن, پوشاک و برخورداری از خدمات حمایتی اجتماعی در مواقع بیکاری ، بیماری ، نقص اعضا ، بیوگی ، پیری یا در تمام موارد دیگری که به علل خارج از اراده انسان ، وسایل امرار معاش او از بین رفته باشد از شرایط آبرومندانه زندگی برخوردار شود اما برخوردهای قهرآمیز ارگانهای امنیتی و قضائی با کارگران ایران و بیان اتهامات امنیتی بر خواسته های این افراد مصداق بارز نقض حقوق بشر نیز می باشد. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

اخبار پیشنهاد شده