•                    
  •                  
جمعه , ۱۵ مهر , ۱۴۰۱
جمعه, اکتبر 7

بحران ویروس کرونا: گزارشی از وضعیت زندانهای اوین, اهر و اردبیل

0
739

حقوق بشر در ایران – امروز سه شنبه ۱۳ اسفند ماه ۱۳۹۸, زندانیان محبوس در زندانهای اوین, زندان اهر, زندان مرکزی اردبیل, در پی شیوع ویروس کرونا همانند سایر زندانیان در دیگر زندانها در معرض ابتلا به این ویروس قرار دارند. در پی بروز علائم ظاهری در میان برخی از زندانیان محبوس در این زندانها این افراد به بهداری منتقل شدند. انتقال زندانیان در پی بروز علائم کرونا به بهداری زندانها در حالی صورت می گیرد که این مکان از حداقل امکانات برای درمان سایر بیماریهای هم برخوردار نیست و با توجه به نوع ویروس کرونا زندانیان باید به محض مشاهده این علائم به مراکز درمانی خارج از زندانها اعزام شوند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز سه شنبه ۱۳ اسفند ماه ۱۳۹۸, بیش از ۵ نفر از زندانیان جرائم غیر سیاسی محبوس در زندان اهر با توجه به بروز علائمی شبیه ویروس کرونا به بخش قرنطینه این زندان منتقل شدند. تکمیل نبودن تجهیزات پزشکی در بهداری های این زندانها از جمله مواردی است موج نگرانی افراد و خانواده‌های زندانیان را بیش از پیش بالا برده است. شروع ابتلا به بیماری کرونا در زندان اهر در حالی صورت گرفته که صالح ملا عباسی و سلیمان کاظمی, دو تن از فعالان ملی مدنی محبوس در این زندان با شیوع این بیماری اعلام اعتصاب غذا کرده بودند که تا تاریخ ۱۵ فروردین ماه سالجاری به مرخصی اعزام شدند. 

همچنین گزارشهایی از شیوع ویروس کرونا در بندهای زندان اوین مخابره شده است. دو نفر از زندانیان محبوس در بند ۴ زندان اوین در پی بروز تب, سرفه خشک و تنگی نفس به بهداری زندان اوین منتقل شدند. 

همچنین کلیه فعالیتهای خارج از بند زندانیان بطور کامل متوقف شده و بند مذکور به حالت قرنطینه در آمده است . 

همچنین از اندرزگاه ۸ زندان اوین هم چند تن از زندانیان با وجود علائم ابتلا به ویروس کرونا به بهداری زندان اوین منتقل شدند و این مساله موجی از نگرانی را برای خانواده زندانیان محبوس در این زندانها بوجود آورده است. 

از سوی دیگر با توجه به گزارهای دریافتی از فعالان مدنی به حقوق بشر در ایران,  بند سلامت زندان مرکزی اردبیل بطور کامل تخلیه شده و زندانیانی که به علائم شبیه به ویروس کرونا مبتلا هستند را به بند مذکور منتقل می کنند.

از جمله زندانیانی که در زندان مرکزی اردبیل علیرغم بروز بیماری آسم یا تنگی نفس در حال سپری کردن دوران محکومیت خود می باشد رحیم غلامی, فعال ملی مدنی می باشد که در حال حاضر در این زندان بسر می برد. 

لازم به ذکر است با توجه به محیط بسته زندان، تغذیه نامناسب ، نبود امکانات بهداشتی و پزشکی لازم، تراکم بالای جمعیت، بروز موارد مشکوک به ویروس کرونا در برخی زندانها موجی از نگرانی را برای زندانیان و خانواده های آنان بوجود آورده است. 

گسترش ابتلا به ویروس کرونا, در حالی سیر صعودی به خود گرفته که حقوق بشر در ایران, در تاریخ ۱۲ اسفند ماه ۱۳۹۸, با انتشار گزارشی از ابتلای دستکم ۹ نفر و جان باختن ۱ نفر از زندانیان محبوس در تیپهای مختلف زندان تهران بزرگ به ویروس کرونا اطلاع رسانی کرده بود. 

زندانیان محبوس در زندانهای کشور علیرغم بخشنامه رئیس قوه قضاییه مبنی بر اعطای مرخصی به زندانیان با محکومیت زیر ۵ سال، کماکان از اعزام به مرخصی محروم هستند. اسماعیل عبدی و نگین قدمیان از جمله این زندان به ترتیب در چهارمین و سومین سال از دوره محکومیت ۵ ساله خود بسر می‌برند که در کنار دهها زندانی عقیدتی دیگر تاکنون اقدامی برای اعزام آنان به مرخصی صورت نگرفته است. همزمان همسر نازنین زاغری، زندانی محبوس در اوین از احتمال ابتلای وی به بیماری کرونا خبر داده است. نازنین زاغری نیز در بند زنان زندان اوین در حال سپری چهارمین سال از محکومیت ۵ ساله خود است.

در توضیحات بیشتر در مورد شیوع ویروس کرونا در ایران لازم به ذکر است؛ این ویروس, به شدت در حال سرایت به انسانهاست و موجی از نگرانی را در ایران پس از گذشت ۳هفته از ورود این بیماری در کشور و اعلام دیر هنگام مسئولان وزارت بهداشت تا ظهر امروز یکشنبه ۱۱اسفند ماه ۱۳۹۸, بیش از ۹۷۸ نفر به این بیماری مبتلا شدند و همچنین۵۴ نفر هم در اثر این بیماری جان خود را از دست دادند و ۱۷۵ نفر هم بهبود یافته از این بیماری بودند که به نسبت سایر کشورهای دیگر که در حال مبارزه با این بیماری هستند بوجود آورده است.

همچنین در تاریخ ۹ اسفند ماه ۱۳۹۸, میلاد بغلانی و حمیدرضا مکّی, دو تن از زندانیان سیاسی محبوس دربند ۵ زندان شیبان اهواز در پی مشکوک بودن این ۲ زندانی سیاسی برای آلودگی به ویروس کرونا از بند خارج و به قرنطینه منتقل شدند. 

لازم به ذکر است, در تاریخ ۷ اسفند ماه ۱۳۹۸, خانواده های ۲۴ نفر از زندانیان سیاسی محبوس در زندانهای تهران بزرگ, زندان اوین و زندان رجائی شهر کرج در نامه ای سرگشاده به ابراهیم رئیسی از وی خواستند برای پیشگیری از فاجعه انسانی که شیوع ویروس کرونا می تواند برای هر انسانی داشته باشد خواهان آزادی یا اعطای مرخصی به زندانیان شدند. در این نامه خطاب به ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضائیه آمده است “زندانیان به خاطر عدم برخورداری از امکانات بهداشتی و درمانی مناسب و قابل قبول و به دلیل زندگی جمعی و تنگاتنگ به شدت در معرض خطر ابتلا به این ویروس هستند”.

همچنین وزارت بهداشت ایران از روز ۳ اسفند با انتشار آمار روزانه موارد ابتلا و مرگ را آغاز کرد. اطلاعاتی در مورد موارد احتمالی در روزهای قبل وجود ندارد. همچنین تردیدهایی درباره دقیق بودن آمارهای اعلام شده مطرح شده است. از جمله از سوی نماینده قم در مجلس ایران. با این حال تنها آمار رسمی داده‌های وزارت بهداشت ایران است.

روز سه شنبه ۶ بهمن ماه ۱۳۹۸, احمد امیرآبادی فراهانی, نماینده مردم قم در مجلس اعلام کرد در حوزه انتخابیه وی یعنی شهر قم که کانون شیوع این بیماری بوده از نظر شیوع ویروس کرونا وضعیت خوبی ندارد و عملکرد دولت و دستگاههای اجرائی در کنترل این ویروس ناموفق بوده و پس از اعلام جان باختن ۵۰ نفر از شهروندان قم که در اثر بیماری کرونا از آمار جدیدِ مرگ و میر کرونا در این استان که بنا بر تائید مسئولان وزارت بهداشت و درمان مرکز شیوع این بیماری در ایران بوده خبر داد و این نماینده مجلس در ادامه هم تاکید کرد که متاسفانه ۳ هفته پس از ورود این ویروس به کشور موضوع از طرف وزارت بهداشت و مسئولان اعلام عمومی شد.

زندانیان سیاسی  در زندانهای ایران با کلکسیونی از موارد گسترده نقض حقوق بشر دست و پنجه نرم میکنند. از یک سو محرومیت آنها از حق دادرسی عادلانه که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر آن تاکید شده است و از سوی دیگر بیماریها و آسیب های جسمی گوناگون که میتوان گفت اکثر این افراد این بیماریها را از زمانی که در زندان محبوس گردیده اند به آن مبتلا شده اند و از سوی دیگر پرونده سازی های پی در پی برای آنها از جمله مواردی است که مستند و مشهود است.  اما مسئولان قضائی و امنیتی در زندانهای ایران از این مسئله بعنوان یک اهرم فشار در جهت تفهیم نظریات و یا اتهامات وارده بر افراد استفاده میکنند که این مورد ناقض ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر میباشد.

برچسب هاقرنطینه بیماران کرونا در ایرانمحرمیت از حق درمان زندانیان در ایرانمحرومیت از حق درمانمحرومیت از حق درمان زندانیمرخصی به زندانینقض حقوق بشرنقض حقوق بشر در ایراننافرمانی مدنی شهروندانویروس کروناویروس کرونا در ایرانویروس کرونا در زندانهای ایرانوزارت بهداشت و درمانکروناکرونا ویروسکرونا ویروس در ایرانکرونا در ایرانکرونا در ارومیهکرونا در زندانهای ایرانآلودگی به ویروس کروناابتلا به بیماری کرونابیماری کرونابیماری کرونا در اهوازبیماری کرونا در ایرانبیماری کرونا در زندانهای ایرانحق درمانحق درمان زندانیحق درمان زندانیانحق درمان زندانیان در ایرانحقوق بشر زندانیان سیاسیحقوق زندانیان سیاسیحقوق شهروندی زندانیان در ایرانزندانی سیاسی زندانی عقیدتیزندانیان مبتلا به کرونازندانیان محروم از حق درمانزندانیان سیاسیزندانیان سیاسی و عقیدتیزندانیان سیاسی در ایرانزندانیان سیاسی زندان اوینشیوع ویروس کروناشیوع بیماری کرونا در ایرانعلائم کرونا

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.