•                    
  •                  
شنبه , ۰۸ بهمن , ۱۴۰۱
شنبه, ژانویه 28

انتقال حامد الله وردی پور, فعال ملی مدنی به زندان مرکزی تبریز

0
1271

روز جاری, حامد الله وردی پور, فعال ملی مدنی, محبوس در زندان اهر, که در حال سپری کردن دوران محکومیت حبس ۷ ماهه خود در این زندان بود بنا به دستور دادستان این شهر به زندان مرکزی تبریز منتقل شده است. این فعال ملی مدنی از روز چهارشنبه هفته گذشته در اعتراض به عدم رعایت حقوق زندانیان سیاسی از سوی مسئولان زندان دست به اعتصاب غذای اعتراضی زده بود. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز دوشنبه ۱۳ خرداد ۱۳۹۸, حامد الله وردی پور, فعال ملی مدنی محبوس در زندان اهر که از تاریخ ۸ خرداد ماه سالجاری در حمایت از عباس لسانی, دیگر فعال ملی مدنی محبوس در زندان مرکزی اردبیل اعلام ۵ روز اعتصاب غذای اعتراضی کرده بود, بنا به دستور دادستان اهر به زندان مرکزی تبریز منتقل شده است. 

این فعال ملی مدنی, در تاریخ ۸ خرداد ماه سالجاری, در نامه ای سرگشاده و همسو با عباس لسانی, و در جهت تاکید بر رعایت حقوق شهروندی زندانیان از سوی مسئولان زندان دست به اعتصاب غذای اعتراضی ۵ روزه زده بود. 

بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت؛ دو روز پیش دادستان اهر تهدید کرده بود؛ در صورت پافشاری در اعتصاب غذا از سوی حامد الله وردی پور، وی به زندان تبریز منتقل خواهد شد.

لازم به ذکر است, با توجه به اعطای مرخصی در ماه رمضان به زندانیان اما با درخواست مرخصی حامد الله وردی پور مخالفت شده بود. 

در مهرماه سال ۱۳۹۶ دادگاه انقلاب شهرستان اهر طی دادنامه ای ۴ صفحه‌ای از مجموع ۲۵ تن از فعالان ملی مدنی بازداشت شده سلسله اعتراضات خیابانی به برنامه تلویزیونی “فتیله”، بر اساس اتهام اجتماع و تبانی برای ارتکاب جرم علیه امنیت کشور از طریق فعالیت تبلیغی علیه نظام جمهوری اسلامی ایران در سال ۱۳۹۴، هفت نفر از آنان از جمله حامد الهوردی پور را در مجموع به ۵۸ ماه حبس تعزیری محکوم کرد و مابقی را از اتهامات مطروحه تبرئه کرد.

اتهامات این افراد در دادنامه صادره از شعبه ۳ دادگاه تجدید نظر استان آذربایجان شرقی به ریاست قاضی علیزاده “عضویت در دسته جات مخالف نظم به قصد بر هم زدن نظم و امنیت کشور”، “اجتماع و تبانی به قصد بر هم زدن امنیت داخلی کشور”، “تشکیل و اداره دسته جات مخالف نظم به قصد بر هم زدن نظم و امنیت کشور” عنوان شده بود.

محکومیت ۶ تن از این افراد به نام های به نام های “ابراهیم نوری، فرزند حمدالله، اکبر ابول‌زاده، فرزند حبیب، حامد الهوردی‌پور، فرزند عیسی، مرتضی شکری، فرزند اسماعیل، اسرافیل فتح اله‌زاده، فرزند امامعلی و سلیمان کاظمی، فرزند رضا در شهریور ماه سال ۱۳۹۷ در دادگاه تجدید نظر تائید شد و بر اساس این حکم حامد الهوردی پور به تحمل ۷ ماه حبس تعزیری محکوم شد.

حامد الله وردی پور, در تاریخ ۱۵ اردیبهشت ماه سالجاری جهت اجرای حکم حبس بازداشت و به زندان اهر منتقل شد. 

بین ۱۶ تا ۲۵ درصد جمعیت ایران ترک‌زبان هستند که اغلب آنان در استان‌های آذربایجان شرقی و غربی، اردبیل و زنجان سکونت دارند. برخی از این شهروندان برخورد حاکمیت با شهروندان ترک‌زبان را توام با تبعیض می‌دانند و منع تدریس زبان‌های غیر فارسی در مدارس را یکی از برجسته‌ترین موارد تبعیض می دانند که همواره با اعتراض بخشی از فعالان مدنی این مناطق روبرو بوده است.

برخورداری افراد از حق دادرسی عالادنه توسط دادگاهی بیطرف از جمله موارد مود تاکید در اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۴ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز میباشد. 

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری که از جمله قوانین جاری در دادگاههای کیفری ایران میباشد و متهمان سیاسی و امنیتی بر مبنای آن مجموعه قوانین مورد محاکمه قرار میگیریند به صراحت کلام بر اطلاع یافتن متهم از اتهامات منتسبه و همچنین ادله اتهام انتسابی و فراهم آوردن امکانات دفاعی برای متهم در دفاع از خود در زمان محاکمه مورد تاکید قرار گرفته است. 

همچنین سرکوب فعالان مدنی در ایران ناقض اصل آزادی بیان است که در اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی جقوق بشر و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ میباشد که بر حق افراد بر انتشار افکار و عقاید و نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی آنها تاکید شده است. 

 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.