•                  
دوشنبه , ۰۳ آبان , ۱۴۰۰
دوشنبه, اکتبر 25

اعتصاب غذای حامد الله وردی پور, فعال ملی مدنی محبوس در زندان اهر

0
1027

حامد الله وردی پور, فعال ملی مدنی اهل شهرستان نقده و محبوس در زندان اهر به دلیل آنچه که حمایت وی از عباس لسانی, از روز جاری دست به اعتصاب غذا زده است. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز چهارشنبه ۸ خرداد ۱۳۹۸, حامد الله وردی پور فعال ملی مدنی محبوس در زندان اهر با نوشتن نامه ای اعتراضی و در حمایت از عباس لسانی دیگر فعال ملی مدنی محبوس در زندان مرکزی اردبیل به مدت ۵ روز دست به اعتصاب غذای اعتراضی زده است. 

اعتصاب غذای حامد الله وردی پور در حمایت از عباس لسانی، زندانی محبوس در زندان اردبیل صورت گرفته که خود نیز از روز دوشنبه ۶ خردادماه در اعتراض به عدم دسترسی به خلاصه پرونده که توسط وکیل او تهیه و جهت دسترسی وی به زندان ارائه شده است در اعتصاب غذا به سر می برد.

لازم به ذکر است که با توجه به اعطای مرخصی در ماه رمضان به زندانیان اما با درخواست مرخصی حامد الله وردی پور مخالفت شده است. 

 در مهرماه سال ۱۳۹۶ دادگاه انقلاب شهرستان اهر طی دادنامه ای ۴ صفحه‌ای از مجموع ۲۵ تن از فعالان ملی مدنی بازداشت شده سلسله اعتراضات خیابانی به برنامه تلویزیونی “فتیله”، بر اساس اتهام اجتماع و تبانی برای ارتکاب جرم علیه امنیت کشور از طریق فعالیت تبلیغی علیه نظام جمهوری اسلامی ایران در سال ۱۳۹۴، هفت نفر از آنان از جمله حامد الهوردی پور را در مجموع به ۵۸ ماه حبس تعزیری محکوم کرد و مابقی را از اتهامات مطروحه تبرئه کرد.

اتهامات این افراد در دادنامه صادره از شعبه ۳ دادگاه تجدید نظر استان آذربایجان شرقی به ریاست قاضی علیزاده “عضویت در دسته جات مخالف نظم به قصد بر هم زدن نظم و امنیت کشور”، “اجتماع و تبانی به قصد بر هم زدن امنیت داخلی کشور”، “تشکیل و اداره دسته جات مخالف نظم به قصد بر هم زدن نظم و امنیت کشور” عنوان شده بود.

محکومیت ۶ تن از این افراد به نام های به نام های “ابراهیم نوری، فرزند حمدالله، اکبر ابول‌زاده، فرزند حبیب، حامد الهوردی‌پور، فرزند عیسی، مرتضی شکری، فرزند اسماعیل، اسرافیل فتح اله‌زاده، فرزند امامعلی و سلیمان کاظمی، فرزند رضا در شهریور ماه سال ۱۳۹۷ در دادگاه تجدید نظر تائید شد و بر اساس این حکم حامد الهوردی پور به تحمل ۷ ماه حبس تعزیری محکوم شد.

حامد الله وردی پور, در تاریخ ۱۵ اردیبهشت ماه سالجاری جهت اجرای حکم حبس بازداشت و به زندان اهر منتقل شد. 

بین ۱۶ تا ۲۵ درصد جمعیت ایران ترک‌زبان هستند که اغلب آنان در استان‌های آذربایجان شرقی و غربی، اردبیل و زنجان سکونت دارند. برخی از این شهروندان برخورد حاکمیت با شهروندان ترک‌زبان را توام با تبعیض می‌دانند و منع تدریس زبان‌های غیر فارسی در مدارس را یکی از برجسته‌ترین موارد تبعیض می دانند که همواره با اعتراض بخشی از فعالان مدنی این مناطق روبرو بوده است.

برخورداری افراد از حق دادرسی عالادنه توسط دادگاهی بیطرف از جمله موارد مود تاکید در اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۴ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز میباشد. 

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری که از جمله قوانین جاری در دادگاههای کیفری ایران میباشد و متهمان سیاسی و امنیتی بر مبنای آن مجموعه قوانین مورد محاکمه قرار میگیریند به صراحت کلام بر اطلاع یافتن متهم از اتهامات منتسبه و همچنین ادله اتهام انتسابی و فراهم آوردن امکانات دفاعی برای متهم در دفاع از خود در زمان محاکمه مورد تاکید قرار گرفته است. 

همچنین سرکوب فعالان مدنی در ایران ناقض اصل آزادی بیان است که در اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی جقوق بشر و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ میباشد که بر حق افراد بر انتشار افکار و عقاید و نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی آنها تاکید شده است. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: