•                  
جمعه , ۱۷ اردیبهشت , ۱۴۰۰
شنبه, می 8

احضار و بازداشت حامد پورمند، روزنامه نگار ساکن گنبد کاووس

0
308

حقوق بشر در ایران – امروز یکشنبه ۱۱ آبان ماه ۱۳۹۹، بازپرس شعبه ۲ بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب گنبد کاووس، پس از احضار حامد پورمند به جلسه بازپرسی و تفهیم اتهام، این روزنامه نگار را بازداشت کرد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز شنبه ۱۰ آبان ماه ۱۳۹۹، حامد پورمند، روزنامه نگار و فعال رسانه ای، خبرنگار ورزشی و مدیر سایتهای بامپوش گنبد و ترکمن اسپورت، پس از احضار به شعبه ۲ بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب گنبد کاووس و تفهیم اتهام، بازداشت شد. 

براساس این گزارش، حامد پورمند، پس از حضور در این جلسه بازپرسی با اتهامات: انتشار تهمت ، افترا ‌ فحش ، الفاظ رکیگ با نسبت های توهین آمیز” در پی شکایت شرکت فرآورده های لبنی گلستان، مورد تفهیم اتهام قرار گرفت.

حامد پورمند، پیش از این نیز در تاریخ ۹ مهر ماه ۱۳۹۹، توسط به اداره اطلاعات شهرستان گنبد کاووس احضار و تحت بازجوئی قرار گرفته بود.

سرکوب فعالان رسانه ای ناقض, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر  و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است که بر محق بودن افراد بر انتشار افکار و عقایدشان بدون محدودیتهای مرزی تاکید کرده است. 

عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم در یک فرآیند دادرسی ناقض، ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

اعتراف گیری اجباری با تهدید بر افراد از جمله مصادیق بارز نقض اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین میثاق های بین المللی حقوق مدنی و سیاسی میباشد. در ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین در ماده ۷ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی به صراحت کلام بر ممنوعیت شکنجه افراد تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوین گر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

برچسب هافرآورده های لبنی گلستاننقض حقوق بشر انجمن صنفی روزنامه نگاراننویسنده و روزنامه نگارگنبد کاووسگنبدکاووسگنبدکاوسآزادی روزنامه نگاران در ایراناحضاراحضار و محاکمهاحضار و بازپرسیاحضار و بازجوییاحضار و بازجوئیاحضار و بازداشتاحضار به دادگاهاحضار تلفنیاحضاروبازجوییاحضاروبازجوئیاحضاریهاداره اطلاعاتاداره اطلاعات گنبدکاووسبامپوش گنبدتفتیش منزل روزنامه نگارانتهدید روزنامه نگاران در ایرانترکمن اسپورتترکن اسپورتحقوق بشرحقوق بشر حقوق شهروندیحقوق بشر در ایرانحقوق بشر در جمهوری اسلامیحقوق شهروندیحامد پورمندحامدپورمندخبرنگار ورزشیخبرنگارانخبرنگاران در ایراندادسرای عمومی و انقلابروزنامه نگارروزنامه نگار آزادروزنامه نگار دربندروزنامه نگاریروزنامه نگاری در ایرانروزنامه نگارانروزنامه نگاران ایرانروزنامه نگاران در ایرانرشته روزنامه نگاریزندان گنبدزندان گنبد کاووسسرکوب آزادی بیانسرکوب آزادی بیان در ایرانسرکوب خبرنگارانسرکوب خبرنگاران در ایرانسرکوب روزنامه نگارانسرکوب روزنامه نگاران ایرانسرکوب روزنامه نگاران در ایرانسرکوب روزنامه نگاران در جمهوری اسلامیسرکوب شهروند خبرنگاران در ایرانسرکوب شهروندان در ایرانشهرستان گنبد کاووسشرکت فرآورده های لبنی گلستانشعبه ۴ بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب گنبدکاووسشعبه دو بازپرسی دادسرای امنیتشعبه دو بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب گنبد کاووسشعبه2بازپرسیشعبه2بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب گنبدکاووس

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: