•                  
جمعه , ۲۶ شهریور , ۱۴۰۰
جمعه, سپتامبر 17

احضار و بازداشت حامد پورمند، روزنامه نگار ساکن گنبد کاووس

0
506

حقوق بشر در ایران – امروز یکشنبه ۱۱ آبان ماه ۱۳۹۹، بازپرس شعبه ۲ بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب گنبد کاووس، پس از احضار حامد پورمند به جلسه بازپرسی و تفهیم اتهام، این روزنامه نگار را بازداشت کرد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز شنبه ۱۰ آبان ماه ۱۳۹۹، حامد پورمند، روزنامه نگار و فعال رسانه ای، خبرنگار ورزشی و مدیر سایتهای بامپوش گنبد و ترکمن اسپورت، پس از احضار به شعبه ۲ بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب گنبد کاووس و تفهیم اتهام، بازداشت شد. 

براساس این گزارش، حامد پورمند، پس از حضور در این جلسه بازپرسی با اتهامات: انتشار تهمت ، افترا ‌ فحش ، الفاظ رکیگ با نسبت های توهین آمیز” در پی شکایت شرکت فرآورده های لبنی گلستان، مورد تفهیم اتهام قرار گرفت.

حامد پورمند، پیش از این نیز در تاریخ ۹ مهر ماه ۱۳۹۹، توسط به اداره اطلاعات شهرستان گنبد کاووس احضار و تحت بازجوئی قرار گرفته بود.

سرکوب فعالان رسانه ای ناقض, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر  و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است که بر محق بودن افراد بر انتشار افکار و عقایدشان بدون محدودیتهای مرزی تاکید کرده است. 

عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم در یک فرآیند دادرسی ناقض، ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

اعتراف گیری اجباری با تهدید بر افراد از جمله مصادیق بارز نقض اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین میثاق های بین المللی حقوق مدنی و سیاسی میباشد. در ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین در ماده ۷ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی به صراحت کلام بر ممنوعیت شکنجه افراد تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوین گر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

برچسب هاحقوق بشراحضاراحضار و بازجوییحقوق بشر در ایرانروزنامه نگارحقوق شهروندیاداره اطلاعاتاحضار و بازجوئیاحضاریهاحضار تلفنیسرکوب شهروندان در ایرانآزادی روزنامه نگاران در ایراندادسرای عمومی و انقلاباحضار و بازداشتگنبد کاووسگنبدکاووسخبرنگارانسرکوب آزادی بیان در ایرانسرکوب روزنامه نگاران در ایرانسرکوب آزادی بیاناحضار به دادگاهروزنامه نگاران در ایرانزندان گنبدنویسنده و روزنامه نگاراحضاروبازجوئیحقوق بشر در جمهوری اسلامیخبرنگاران در ایرانسرکوب خبرنگاران در ایرانروزنامه نگاریاحضار و محاکمهنقض حقوق بشر انجمن صنفی روزنامه نگارانتهدید روزنامه نگاران در ایرانحقوق بشر حقوق شهروندیسرکوب خبرنگارانسرکوب روزنامه نگارانروزنامه نگار دربندروزنامه نگاراناحضاروبازجوییشهرستان گنبد کاووسرشته روزنامه نگاریروزنامه نگاری در ایرانروزنامه نگاران ایراناحضار و بازپرسیتفتیش منزل روزنامه نگارانروزنامه نگار آزادسرکوب روزنامه نگاران در جمهوری اسلامیاداره اطلاعات گنبدکاووسشعبه ۴ بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب گنبدکاووسسرکوب شهروند خبرنگاران در ایرانشعبه دو بازپرسی دادسرای امنیتسرکوب روزنامه نگاران ایرانزندان گنبد کاووسگنبدکاوسشعبه2بازپرسیحامد پورمندحامدپورمندخبرنگار ورزشیشعبه2بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب گنبدکاووسشعبه دو بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب گنبد کاووسترکن اسپورتترکمن اسپورتبامپوش گنبدشرکت فرآورده های لبنی گلستانفرآورده های لبنی گلستان

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: