•                    
  •                  
یک شنبه , ۱۰ مهر , ۱۴۰۱
دوشنبه, اکتبر 3

احضار چند تن از فعالان مدنی استان گلستان به اداره اطلاعات

0
547

حقوق بشر در ایران – امروز چهارشنبه ۹ مهر ماه ۱۳۹۹، اداره اطلاعات شهرستان گنبد کاووس و آق قلا در استان گلستان شماری از فعالان رسانه ای را احضار و تحت بازجوئی قرار دادند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از توهرا، طی روزهای اخیر، حامد پورمند، ناصر توسلی، مهربان سلاق، مهدی بیات، حامد قزل، عزیز مهری، شش فعال مدنی و رسانه ای توسط اداره اطلاعات شهرستان گنبد و گرگان احضار و تحت بازجوئی قرار گرفتند. 

از میان این شهروندان حامد پورمند – خبرنگار ورزشی، ناصر توسلی – خبرنگار وبسایت ترکمن نیوز هستند.

همچنین از میان این فعالان مدنی ناصر توسلی و مهربان سلاق، ساکن شهرستان آق قلا هستند که به اداره اطلاعات گرگان احضار شدند. 

حامد پورمند، مهدی بیات، حامد قزل، عزیز مهری، هم به اداره اطلاعات شهرستان گنبد کاووس احضار و تحت بازجوئی قرار گرفتند. 

براساس اعلام منبع خبر مطلع: “هنگام حضور در مراکز امنیتی برخی از کنشگران مدنی را تهدید کردند و از آنها خواسته‌ شد تا مقالات و گزارش‌های خود را در راستای اهداف حکومت بنویسند.”

سرکوب فعالان رسانه ای ناقض, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر  و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است که بر محق بودن افراد بر انتشار افکار و عقایدشان بدون محدودیتهای مرزی تاکید کرده است. 

عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

اعتراف گیری اجباری با تهدید بر افراد از جمله مصادیق بارز نقض اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین میثاق های بین المللی حقوق مدنی و سیاسی میباشد. در ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین در ماده ۷ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی به صراحت کلام بر ممنوعیت شکنجه افراد تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوین گر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

برچسب هااحضارنقض حقوق بشر در ایراناحضار و بازداشتاداره اطلاعات گرگانسرگوب فعالان رسانه ای در ایرانمحاکمه فعالان رسانه ایمهدی بیاتاحضار و بازجویینقض حقوق بشرگنبد کاووسسرکوب فعالان رسانه ای در ایراننقض حقوق بشر در ایران 4نقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی در ایرانحامد قزلحقوق بشر در ایراناحضاریهحقوق شهروندی در ایراناحضاروبازجوئینقض حقوق فعالان رسانه ای در ایرانحقوق نقض حقوق بشر در ایرانعزیزمهریحقوق شهروندیاحضار تلفنینقض حقوق بشرد ر ایرانحقوق شهروندی درایرانفعالان رسانه ای در ایرانحامد پورمندعزیز مهریگرگاناستان گلستانسرکوب فعالان مدنی در تهراناحضاروبازجوییحامدپورمندمهربان سلاق فعال رسانه ایاداره اطلاعاتفعالان رسانه‌ایسرکوب فعالان مدنی در ایرانحقوق بشر در جمهوری اسلامیاحضار و بازجوئی از کارگرانناصرتوسلیخبرنگار ورزشیحقوق بشراحضار و بازجوئیفعالان رسانه ایسرکوب فعالان رسانه اینقض حقوق بشر در جمهوری اسلامیناصر توسلیفعال مدنینقض حقوق شهروندینقض حقوق شهروندی در ایراناخبار نقض حقوق بشر در ایرانبازداشت فعالان رسانه ایمهربان سلاق

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.