•                  
پنج شنبه , ۲۹ مهر , ۱۴۰۰
پنج‌شنبه, اکتبر 21

احضار چند تن از فعالان مدنی استان گلستان به اداره اطلاعات

0
399

حقوق بشر در ایران – امروز چهارشنبه ۹ مهر ماه ۱۳۹۹، اداره اطلاعات شهرستان گنبد کاووس و آق قلا در استان گلستان شماری از فعالان رسانه ای را احضار و تحت بازجوئی قرار دادند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از توهرا، طی روزهای اخیر، حامد پورمند، ناصر توسلی، مهربان سلاق، مهدی بیات، حامد قزل، عزیز مهری، شش فعال مدنی و رسانه ای توسط اداره اطلاعات شهرستان گنبد و گرگان احضار و تحت بازجوئی قرار گرفتند. 

از میان این شهروندان حامد پورمند – خبرنگار ورزشی، ناصر توسلی – خبرنگار وبسایت ترکمن نیوز هستند.

همچنین از میان این فعالان مدنی ناصر توسلی و مهربان سلاق، ساکن شهرستان آق قلا هستند که به اداره اطلاعات گرگان احضار شدند. 

حامد پورمند، مهدی بیات، حامد قزل، عزیز مهری، هم به اداره اطلاعات شهرستان گنبد کاووس احضار و تحت بازجوئی قرار گرفتند. 

براساس اعلام منبع خبر مطلع: “هنگام حضور در مراکز امنیتی برخی از کنشگران مدنی را تهدید کردند و از آنها خواسته‌ شد تا مقالات و گزارش‌های خود را در راستای اهداف حکومت بنویسند.”

سرکوب فعالان رسانه ای ناقض, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر  و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است که بر محق بودن افراد بر انتشار افکار و عقایدشان بدون محدودیتهای مرزی تاکید کرده است. 

عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

اعتراف گیری اجباری با تهدید بر افراد از جمله مصادیق بارز نقض اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین میثاق های بین المللی حقوق مدنی و سیاسی میباشد. در ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین در ماده ۷ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی به صراحت کلام بر ممنوعیت شکنجه افراد تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوین گر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

برچسب هافعال مدنیفعالان رسانه ایفعالان رسانه ای در ایرانفعالان رسانه‌ایمهدی بیاتمهربان سلاقمهربان سلاق فعال رسانه ایمحاکمه فعالان رسانه اینقض حقوق فعالان رسانه ای در ایراننقض حقوق بشرنقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشر در ایران 4نقض حقوق بشر در جمهوری اسلامینقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی در ایراننقض حقوق بشرد ر ایراننقض حقوق شهروندینقض حقوق شهروندی در ایرانناصر توسلیناصرتوسلیگنبد کاووسگرگاناحضاراحضار و بازجوییاحضار و بازجوئیاحضار و بازجوئی از کارگراناحضار و بازداشتاحضار تلفنیاحضاروبازجوییاحضاروبازجوئیاحضاریهاخبار نقض حقوق بشر در ایراناداره اطلاعاتاداره اطلاعات گرگاناستان گلستانبازداشت فعالان رسانه ایحقوق نقض حقوق بشر در ایرانحقوق بشرحقوق بشر در ایرانحقوق بشر در جمهوری اسلامیحقوق شهروندیحقوق شهروندی در ایرانحقوق شهروندی درایرانحامد قزلحامد پورمندحامدپورمندخبرنگار ورزشیسرکوب فعالان مدنی در ایرانسرکوب فعالان مدنی در تهرانسرکوب فعالان رسانه ایسرکوب فعالان رسانه ای در ایرانسرگوب فعالان رسانه ای در ایرانعزیز مهریعزیزمهری

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: