•                  
یک شنبه , ۰۲ آبان , ۱۴۰۰
یکشنبه, اکتبر 24

نامه سرگشاده حمزه درویش, زندانی عقیدتی محبوس در زندان رجائی شهر کرج

0
352

حمزه درویش, زندانی عقیدتی محبوس در سالن ۲۱ اندرزگاه ۷ زندان رجائی شهر کرج که در حال سپری کردن دوران حبس ۱۵ ساله خود  میباشد با موارد متعددی از نقض حقوق شهروندی مواجه است.

به گزارش حقوق بشر در ایران, حمزه درویش زندانی عقیدتی محبوس در سالن ۲۱ اندرزگاه ۷ زندان رجائی شهر کرج, که در روندی پر ابهام و بدون در نظر گرفتن اصول دادرسی عادلانه به ۱۸ سال حبس تعزیری محکوم شد و در حال حاضر در این زندان سپری کردن دوران محکومیت حبس خود میباشد با مورادی گسترده از نقض حقوق شهروندی روبرو شده است.  این زندانی عقیدتی علاوه بر محرومیت از حق دادرسی عادلانه که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر آن تاکید شده است,  در سایه بی توجهی مسئولان زندان رجائی شهر هیچگونه تغییری در روند یا تقاضای اعاده دادرسی که این زندانی عقیدتی بر آن تاکید دارد نشده است. حمزه درویش در نامه های قبلی خود نیز بر موارد نقض حقوق شهروندی خود تاکید کرده بود: 

این زندانی عقیدتی, در نامه ای سرگشاده که نسخه ای از آن در اختیار حقوق بشر در ایران قرار گفته است بر مواردی که از ابتدای زمان بازداشت وی صورت گرفته و باعث محرومیت وی از حق دادرسی و حق وی مبنی بر داشتن وکیل در زمان دادرسی پرونده وی و همچنین اعمال نفوذ ارگانهای امنیتی بر پرونده وی و سایر مواردی که در اسناد بین المللی حقوق بشر از آن بعنوان نقض یاد میشود متذکر شده است. این زندانی عقیدتی در نامه خود ضمن تاکید بر این نکته که سیاست و مذهب بعد از ۴۰ سال در ایران شکست خورده است نتیجه تمامی موارد گسترده سرکوب و شکنجه را در مقابل ادعاهای مسئولان حکومتی در مجامع بین المللی می داند.

نامه حمزه درویش, زندانی عقیدتی جهت انتشار در اختیار حقوق بشر در ایران قرار گرفته است که در ادامه می آید: 

آنچه که واضح است، امروزه سیاست مذهبی و مذهب سیاسی سردمداران حکومت ایران به طور قطع شکست خورده است.

 حکومتی که مدعی پیروی از راه و روش و آرمان امام حسین است، اما در عمل خوی و منش و صفت دشمنان حسین را در خود نشان داده اند.

 در اردیبهشت سال ۱۳۹۴، سفارت جمهوری اسلامی ایران در ترکیه (آنکارا)، به بنده یک امان نامه قضائی دادند و تضمین کردند که پس از بازگشت بنده به ایران، به هیچ عنوانی تحت پیگرد قضایی قرار نخواهم گرفت.

 اما یکسال پس از بازگشت، نهادهای ذی ربط جمهوری اسلامی، به امان نامه و عهد خودش وفا نکرده و بنده را بدون حق داشتن وکیل در دادگاهی فرمایشی ، به ۱۵ سال حبس تعزیری محکوم کردند.

در حالیکه هرساله حاکمیت ایران برای امام حسین عزاداری برپا می کنند به نشانه اینکه چرا مردم کوفه به نامه و عهد خود به امام حسین وفا نکردن تا امام حسین در صحرای کربلا شهید نشود.

جای سوال است که چرا شما مدعیان پیروی از امام حسین به امان نامه و عهد خود پایبند نیستید و به جای امام حسین، مردم عهد شکن کوفه را الگوی خود قرار داده اید و هیچ ارزشی برای عمر و زندگی جوانان این مرز و بوم قائل نیستید.

بنده سه بار دست اعتصاب غذای طولانی مدت زدم و خواسته های من بعنوان یک انسان موارد ذیل یوده است: چرا به بنده حق اجازه داشتن وکیل نمیدهند.
 به چه علت جلوی اعاده دادرسی بنده را گرفته اند؟
چرا امان نامه بنده را از لابه لای پرونده ام برداشته اید؟

لازم به ذکر است که آخرین راه حل یک زندانی سیاسی در مقابله با این ظلم و سرکوب گریها، ایستادن در مقابل این خفقان و استبداد، با سردادن صدای حق طلبی و آزادی خواهی و اعتراض به این اقدامات غیر قانونی با دست زدن به اعتصابهای مکرر و ادامه دار و شکستن این سکوت می باشد.

 تا به کی میخواهید به ملت شریف ایران ظلم کنید و بازور و زندان و اعدام حکومت داری کنید؟

 و اما کوتاه سخن اینکه:

 ندارد کسی با تو ناگفته کار
 و لیکن چو گفتی، دلیلش بیار.

شما مدعی مبارزه با ظلم و استبداد هستید که در شعار دادن، یک موضوع خوب و قابل تحسین می باشد.

اما در عمل اگر می توانید برای اثبات این ادعا دلیل بیاورید.

حمزه درویش، از سوم مهرماه ۹۷ به‌دلیل عدم موافقت با اعاده دادرسی پرونده‌اش از سوی دیوان عالی کشور دست به اعتصاب غذا زد و پس از هفتاد روز به دلیل فشار روانی شدید و آسیب‌های ناشی از اعتصاب غذا دچار حمله عصبی شده و در نهایت روز سیزدهم آذرماه به اعتصاب غذای خود پایان داد.

این زندانی پیش‌تر به اتهامات “تبلیغ علیه نظام” و “اقدام علیه امنیت ملی کشور” از سوی شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی مقیسه به تحمل ۱۸ سال حبس تعزیری محکوم شده بود.

وی معتقد است: “تنها به علت عدم همکاری با وزارت اطلاعات به احکام زندان محکوم شده و در پرونده‌اش هیچگونه مشکل امنیتی وجود ندارد”.

وی بار ها اظهار کرده که “در سال ۹۳ نیروهای داعش با فریب، او را به ترکیه کشانده و سپس به سوریه منتقل کرده‌اند. مدتی را در زندان داعش بوده و سپس به ایران فرار کرده و خود را به نیروهای امنیتی معرفی کرده و حتی این فرصت را داشته که با تامین ضمانت آزاد باشد و به شغل پرورش بلدرچین مشغول شود”.

با‌این وجود وی در پرونده‌ای “پرابهام” که به ۱۸ سال حبس محکوم شده بود، مجبور است ۱۵ سال آن را در زندان سپری کند.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: