•                  
یک شنبه , ۲۳ مرداد , ۱۴۰۱
یکشنبه, آگوست 14

انتقال توام با ضرب و شتم حمزه درویش, زندانی عقیدتی به سلول انفرادی

0
1207

حقوق بشر در ایران –  در ساعات اولیه صبح روز جاری, “حمزه درویش”, زندانی عقیدتی سنی مذهب محبوس در اندرزگاه ۷ سالن ۲۱ زندان رجائی شهر کرج پس از احضار به دفتر “حسن قبادی”, معاون این زندان با ضرب و شتم به سلول انفرادی منتقل شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, صبح امروز شنبه ۳۰ آذر ماه ۱۳۹۸, “حمزه درویش”, زندانی عقیدتی سنی مذهب محبوس در اندرزگاه ۷ سالن ۲۱ زندان رجائی شهر کرج, در پی احضار به دفتر “حسن قبادی”, معاون این زندان با دستبند و پابند و همزمان با ضرب و شتم به سلول انفرادی منتقل شد. از میزان آسیب دیدگی و وضعیت سلامتی این زندانی عقیدتی اطلاع دقیقی در دست نیست و همین امر باعث نگرانی شدید خانواده و نزدیکان این زندانی عقیدتی شده است. ضرب و شتم و انتقال “حمزه درویش”, به سلول انفرادی از بابت شکایت وی از “محمد گودرز”, رئیس اندرزگاه و “الله کرم عزیزی”, رئیس این زندان نسبت به جعل نامه و امضای این زندانی عقیدتی سنی مذهب و نامه سرگشاده ای که این زندانی عقیدتی از موارد نقض حقوق زندانیان توسط “الله کرم عزیزی”, رئیس زندان رجائی شهر نوشته بود مورد ضرب و شتم قرار گرفته و به سلول انفرادی منتقل شده است. 

بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت؛ صبح روز جاری, “حمزه درویش”, زندانی سیاسی سنی مذهب به بهانه احضار به دفتر حسن قبادی, معاون این زندان از سالن بیرون بردند اما نیم ساعت از این اتفاق طول نکشید که صدای داد و فریاد این زندانی عقیدتی از سلول انفرادی که در پشت اندرزگاه ۷ سالن ۲۱ این زندان قرار دارد به گوش هم بندیهای وی رسید که فریاد می زد “نزنید” و هم بندیهایش را صدا می زد که به کمک وی بشتابند. 

این منبع مطلع همچنین گفت؛ بعد از پیگیریهای مکرر هم بندی های “حمزه درویش”, در  اندرزگاه ۷ سالن ۲۱ و پرس جو و جویا شدن علت انتقال این زندانی عقیدتی به سلول انفرادی و ضرب و شتم وی در ابتدا “محمد گودرز”, رئیس اندرزگاه ۷ از انتقال ‌”حمزه درویش” به سلول انفرادی ابراز  بی اطلاعی کرد و اعلام کرد که “حمزه درویش” به دفتر معاونت احضار شد. اما پس از گذشت ۲ ساعت از این اتفاق و پس از پیگیریهای مکرر تائید کردند که “حمزه درویش”, با شکایت از “محمد گودرز”, رئیس اندرزگاه و “الله کرم عزیزی”, رئیس این زندان نسبت به جعل نامه و امضای وی و انتقال غیرقانونی وی به زندان لاکان رشت و نامه سرگشاده ای که این زندانی عقیدتی از موارد نقض حقوق زندانیان توسط “الله کرم عزیزی”, رئیس زندان رجائی شهر نوشته بود مورد ضرب و شتم قرار گرفته و به سلول انفرادی منتقل شده است. 

این منبع مطلع در ادامه افزود؛ پدر “حمزه درویش” پس از اطلاع یافتن از انتقال فرزندش با ضرب و شتم به سلول انفرادی بارها بصورت تلفنی با مسئولین زندان صحبت کرد اما جواب دقیقی به وی داده نشد و از سوی دیگر مادر “حمزه درویش”,  پس از اطلاع یافتن از این اتفاق دچار حمله قلبی شد و هم اکنون در بیمارستان تالش بستری شده است. 

لازم به ذکر است, در تاریخ ۲۴ آذر ماه ۱۳۹۸, در پی بازدید “درویش وند”, نماینده “امین وزیری”, قاضی ناظر بر زندانیان سیاسی و عقیدتی از اندرزگاه ۷ سالن ۲۱ زندان رجائی شهر کرج حمزه درویش, زندانی عقیدتی محبوس در این اندرزگاه شکایت نامه ای را از بابت “جعل نامه از زبان این زندانی عقیدتی” و “انتقال غیرقانونی وی به زندان لاکان رشت علیرغم عدم درخواست این زندانی عقیدتی سنی مذهب”, به مسئولان مربوطه تحویل داد و خواستار پیگری شکایت خود شده بود توسط “محمد گودرز”, رئیس اندرزگاه ۷ زندان رجائی شهر و بازجوئی از “حمزه درویش”, توسط “محمدی”, رئیس حفاظت اطلاعات این زندان, حمزه درویش تهدید به پرونده سازی از بابت اتهامات ” نشر اکاذیب” و “تبلیغ علیه نظام” شده بود. 

“حمزه درویش”, زندانی عقیدتی سنی مذهب محبوس در اندرزگاه ۷ سالن ۲۱ زندان رجائی شهر کرج در نامه ای سرگشاده در تاریخ ۱۸ آذر ماه ۱۳۹۸, با مضمون “قتل خاموش در زندان رجائی شهر کرج”, به مسائل و مشکلاتی که از زمان انتصاب “الله کرم عزیزی”, رئیس جدید زندان رجائی شهر کرج که پس از انفصال “غلامرضا ضیایی”, از سمت ریاست زندان رجائی شهر کرج وی بعنوان رئیس جدید در این زندان کار خود را آغاز کرد اشاره کرده است. این زندانی عقیدتی در بخشی از این نامه به نصب و راه اندازی دستگاه « جمر » یا خط شکن برای کور کردن سیگنالهای دیتا و موبایل را بطور کامل شرح داده بود. 

پیرامون استفاده از دستگاه جمر یا خط شکن که برای کور کردن سیگنالهای تلفن همراه و دیتا از آن استفاده می شود حقوق بشر در ایران, در تاریخ ۱۸ مرداد ماه ۱۳۹۸ و در زمانی که ۳ ماه از نصب این دستگاه در زندان رجائی شهر گذشته بود گزارشی را به نقل از یک منبع مطلع به تفسیر منتشر کرده بود. 

در آن گزارش اشاره شده بود که در زندان رجائی شهر کرج با نصب یک دکل مخابراتی که با هدف کور کردن سیگنالهای تلفن همراه و دیتا در این زندان نصب شده تا از این طریق جلوی استفاده زندانیان از گوشی های تلفن همراه را بگیرند باعث بروز مشکلات جسمانی و بیماریهای جدیدی در بین زندانیان محبوس در این زندان شده است. 

لازم به ذکر است؛ دستگاههای کور کننده سیگنال موبایل و دیتا,  یکی از مورد بحث ترین عناصر الکترونیک در مخابرات و در بین مهندسین پزشکی و دانشمندان علم طب هست. نگرانی‌ها به این خاطر هستند که تلفن همراه از خود امواج الکترومغناطیسی در مقیاس مایکروویو ساطع می‌کند. پس با در نظر گرفتن همین نکته که خود تلفن همراه امواج فرکانس بالایی تولید می کنند که موجب آسیب به بدن انسان می شود، استفاده از  دستگاههای کور کننده سیگنال و دیتا به طور طبیعی موجب زیان خواهد شد.

پزشکان، حالت تهوع و پرخاشگری را ساده ترین عوارض این امواج معرفی کردند. اما در حالتهای پیشرفته، ضعف نخاعی، کمسویی چشم، اختلال حواس، روان‌پریشی و حتی در مواردی نازایی زنان و عدم امکان بارور سازی در مردان و حتی تولد نوزاد ناقص‌الخلقه را از عوارض این دستگاه معرفی نموده و برای استفاده از این دستگاه هشدار دادند. 

همچنین در تاریخ ۲۲ آبان ماه ۱۳۹۸, “حمزه درویش, زندانی عقیدتی سنی مذهب, بطور ناگهانی و به روشی خشونت آمیز با اجبار و تهدید از سوی مسئولان زندان رجائی شهر کرج, به زندان لاکان در شهر رشت منتقل شده بود و پس از ورود به بند قرنطینه زندان لاکان در پی اعلام اعتصاب غذا و اعلام اینکه نامه در خواست انتقال وی به آن زندان جعلی بوده و این زندانی عقیدتی از آن مطلع نبوده خواستار بازگشت به زندان رجائی شهر کرج شد و پس از چند روز اعتصاب غذا مجددا به زندان رجائی شهر کرج منتقل شد.

این زندانی عقیدتی سنی مذهب, در طول ۳ سال اخیر به دفعات با نامه نگاریهای متعدد به نهادها و مسئولان مربوطه, نسبت به تحمیل اتهام واهی شعارنویسی ، شکنجه ها و توهین هایی که در دوران بازداشت از جانب بازجویان اداره اطلاعات رشت به وی شده بود و عدم اعتبار اتهامات که در زیر شکنجه و تحت اکراه و به اجبار برای وی تشکیل شده شکایت کرده بود اما تاکنون کوچکترین اقدام و پیگیری نسبت به رسیدگی به وضعیت این زندانی عقیدتی صورت نگرفت. 

حمزه درویش,  زندانی عقیدتی سنی مذهب, اهل شهرستان تالش, در پرونده‌ای پر ابهام از بابت اتهامات “تبلیغ علیه نظام” و “اقدام علیه امنیت ملی کشور” از سوی شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به ریاست “محمد مقیسه” به تحمل ۱۸ سال حبس محکوم شد، و باید ۱۵ سال آن را در زندان سپری کند و در حال حاضر در سالن ۲۱ اندرزگاه ۷ زندان رجائی شهر کرج در حال سپری کردن دوران محکومیت حبس خود میباشد با موارد گسترده ای از نقض حقوق شهروندی روبرو شده است. 

این زندانی عقیدتی معتقد است: تنها به علت عدم همکاری با وزارت اطلاعات به احکام زندان محکوم شده و در پرونده‌اش هیچگونه مشکل امنیتی وجود ندارد.

وی بار ها اظهار کرده که در سال ۱۳۹۳ نیروهای داعش با فریب، او را به ترکیه کشانده و سپس به سوریه منتقل کردند. مدتی را در زندان داعش بوده و سپس به ایران فرار کرده و خود را به نیروهای امنیتی معرفی کرده و حتی این فرصت را داشته که با تامین ضمانت آزاد باشد و به شغل پرورش بلدرچین مشغول شود. 

این زندانی عقیدتی علاوه بر محرومیت از حق دادرسی عادلانه که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر آن تاکید شده است,  در سایه بی توجهی مسئولان زندان رجائی شهر هیچگونه تغییری در روند یا تقاضای اعاده دادرسی که این زندانی عقیدتی بر آن تاکید دارد نشده است. حمزه درویش در نامه های قبلی خود نیز بر موارد نقض حقوق شهروندی خود تاکید کرده بود: 

این زندانی عقیدتی, در نامه ای سرگشاده که در تاریخ ۶ اسفند ۱۳۹۷ نسخه ای از آن در اختیار حقوق بشر در ایران قرار گفته بود بر مواردی که از ابتدای زمان بازداشت وی صورت گرفته بود و باعث محرومیت وی از حق دادرسی و حق وی مبنی بر داشتن وکیل در زمان دادرسی پرونده وی و همچنین اعمال نفوذ ارگانهای امنیتی بر پرونده وی و سایر مواردی که در اسناد بین المللی حقوق بشر از آن بعنوان نقض یاد میشود متذکر شده بود. این زندانی عقیدتی در نامه خود ضمن تاکید بر این نکته که سیاست و مذهب بعد از ۴۰ سال در ایران شکست خورده است نتیجه تمامی موارد گسترده سرکوب و شکنجه را در مقابل ادعاهای مسئولان حکومتی در مجامع بین المللی ذکر کرده بود. 

بر طبق اسناد موجود حقوق بشر برخورداری از حق دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بیطرف و با حضور هیئت منصفه از جمله موارد است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین در ماده ۱۴ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر آن تاکید شده است. همچنین در ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر ممنوعیت شکنجه در عدم رفتاری خشن بر افراد مورد تاکید قرار گرفته است. در ماده ۵ قانون آئین دادرسی کیفری به صراحت کلام بر اطلاع یافتن متهم از اتهامات منتسبه و همچنین فراهم کردن امکان دسترسی فرد متهم به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون برای متهم مورد تاکید قرار گرفته است. 

 سرکوب پیروان سایر ادیان و محرومیتهای گسترده بر علیه این شهروندان که از جمله میتوان بر حق برخورداری از انتخاب وکیل و تقاضای دادرسی عادلانه را شامل می‌شود را تنها جزئی از موارد سرکوب گسترده اقلیتهای مذهبی از جمله شهروندان اهل سنت در ایران دانست. با استناد به ماده ۲ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۵ قانون آئین دادرسی کیفری حق هر فردی بر دادرسی کامل و بی طرف و همچنین اجازه حضور وکیل انتخابی متهم بر پرونده مورد تاکید میباشد ولی زندانیان اهل سنت با توجه به سنی بودنشان از این حق محروم شده اند.

برچسب هامحمدگودرزمعاون زندان رجائی شهرنقض حقوق اهل سنت در ایراننقض حقوق بشر در زندان رجائی شهرنقض حقوق شهروندی پیروان اهل سنت در ایراننقض حقوق شهروندی اهل تسنن در ایراننقض حقوق شهروندی اهل سنت در ایراننامه حمزه درویشالله کرم عزیزیانتقال حمزه درویشاهل تسنن در ایراناهل سنتاهل سنت ایراناهل سنت در ایراناهل سنت در استان مازندرانبازجوئی از حمزه درویشحقوق بشر زندانیان سیاسیحقوق شهروندی اهل سنت در ایرانحمزه درویشحمزه درویش زندانی سنی مذهبحمزه درویش زندانی عقیدتیحمزه درویش زندانیانحسن قبادیرئیس زندان رجائی شهررجایی شهرزندانزندان رجاییزندان رجایی شهرزندان رجایی شهر کرجزندان رجایی شهر در کرجزندان رجائی شهرزندان رجائی شهر کرجزندان عقیدتیزندانیزندانیان اهل تسنن در ایرانزندانیان اهل سنتزندانیان اهل سنت در ایرانزندانیان در ایرانزندانیان سیاسی و عقیدتیزندانیان سیاسی در ایرانزندانیان عقیدتیزندانیان عقیدتی اهل سنت در ایرانزندانیان عقیدتی در ایرانسلول انفرادی زندانیانسرکوب پیروان اهل تسننسرکوب پیروان اهل سنتسرکوب پیروان اهل سنت در ایرانسرکوب پیروان سایر ادیان در ایرانسرکوب اقلیتهای مذهبی در ایرانسرکوب اقیلتهای مذهبی در ایرانسرکوب زندانیان در ایرانضرب و شتم حمزه دوریشضرب و شتم زندانیضرب و شتم زندانیانضرب و شتم زندانیان در ایرانضرب و شتم زندانیان عقیدتی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: