•                  
شنبه , ۲۴ مهر , ۱۴۰۰
شنبه, اکتبر 16

جلسه دادگاه حسن دهباشی, مستندساز برگزار خواهد شد

0
375

حقوق بشر در ایران – امروز شنبه ۲۵ مرداد ماه ۱۳۹۹, جلسه دادرسی بر پرونده حسن دهباشی, مستندساز و فعال رسانه ای توسط شعبه دادگاه کیفری ۲ تهران واقع در مجتمع قضائی کارکنان دولت برگزار خواهد شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز یکشنبه ۲۶مرداد ماه ۱۳۹۹, حسن دهباشی, مستندساز و فعال رسانه ای, توسط شعبه دادگاه کیفری ۲ تهران واقع در مجتمع قضائی کارکنان دولت با اتهامات نشر اکاذیب, فعالیت تبلیغی علیه نظام و توهین به روحانیت با شکایت وزارت اطلاعات از این فعال رسانه ای محاکمه خواهد شد. جلسه بازپرسی این حسن دهباشی پیش از این برگزار شده بود. 

دهباشی با انتشار احضاریه صادره از سوی دادگاه کیفری ۲ تهران در کانال تلگرامی خود اعلام کرد: “فردا صبح، دادگاه اینجانب حسین دهباشی به شکایت سازمان اطلاعات تهران و جهت کتب تاریخ شفاهی ایران و غیره برگزار می‌شود. دلخور؟ بله! عصبانی؟ بسیار! ناامید؟ نمی‌شود ناامید بود وقتی پُشت‌سر، انبیا و اولیا و مُصلحان و شهدا هستند و پیشِ‌رو، نسل ماه و محشرِ جوان که خدا کند چشمان‌اش روشن شود به هدایتِ حضرت حجّت ع. محتاجِ دعایِ خیرِ شما؟ بله، لطفا.”

احضار حسن دهباشی به جلسه دادرسی در حالی صورت گرفته که این فعال رسانه ای و مستندساز پیش از این و در اواخر اسفند ماه ۱۳۹۸, به شعبه بازپرسی دادسرای فرهنگ و رسانه احضار و به دلیل انتشار جمله « تعداد فوتی مشکوک به کرونا نزدیک به ۲۰۰۰ تن در کشور است » تحت پیگرد قضائی قرار گرفته بود. 

حسن دهباشی در پرونده ای دیگر هم در تاریخ ۲۹ دی‌ماه ۱۳۹۷، با شکایت وزارت بهداشت بابت اظهار نظری در خصوص سخنان حسن قاضی‌زاده وزیر وقت بهداشت با اتهام تشویش اذهان عمومی به تحمل ۴ ماه حبس تعزیری توسط شعبه دادگاه تجدیدنظر استان تهران محکوم شده بود. 

این مستندساز, در تاریخ ۱۲ آبان ماه ۱۳۹۷ به شعبه ۴ بازپرسی دادسرای فرهنگ و رسانه تهران احضار شده بود. در احضاریه از وی خواسته شده بود جهت دفاع از اتهام انتسابی در گزارش وزارت اطلاعات در روز ۱۴ آبان ماه همان سال در دادسرا حاضر شد.

حسین دهباشی تاریخ‌پژوه و مستندساز، بیشتر به خاطر ساخت مستندهای تبلیغاتی حسن روحانی در یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری و نیز مستند به روایت دربار شناخته شده است. وی تاکنون مسئولیت‌های مختلفی از جمله مدیریت پروژه تاریخ شفاهی ایران در سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران بر عهده داشته است. وی از سال ۱۳۹۴ پروژه تاریخ شفاهی جمهوری اسلامی ایران را آغاز کرد.

سرکوب فعالان رسانه ای ناقض, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر  و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز است که بر محق بودن افراد بر انتشار افکار و عقایدشان بدون محدودیتهای مرزی تاکید کرده است. 

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

برچسب هافعالیت تبلیغیفعالیت تبلیغی علیه نظاممجتمع قضائی کارکنان دولتمحاکمه حسن دهباشیمحاکمه شهروندانمستندسازنقض حقوق بشرنقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامینقض حقوق بشرد ر ایراننقض حقوق شهروندینقض حقوق شهروندی در ایراننقض سرکوب احزابوزارت اطلاعاتوزارت اطلاعات در ایراناحضار به جلسه بازپرسیاحضار به جلسه دادرسیاحضار به دادگاهبازداشتگاه وزارت اطلاعاتتوهین به روحانیتتبلیغ علیه نظامتبلیغ علیه نظام از طریق فعالیت در فضای رسانه ایحقوق شهروندی در ایرانحسن دهباشیحسن دهباشی مستندسازحسن دهباشی روزنامه نگارحسین دهباشیدادگاه کیفری دو تهرانسرکوب فعالان مدنی در ایرانسرکوب فعالان ادبی در ایرانسرکوب فعالان رسانه ایسرکوب فعالان رسانه ای در ایرانسرکوب فعالان رسانه در ایرانسرکوب آزادی بیانسرکوب آزادی بیان در ایرانسرکوب ازادی بیانسرکوب ازادی بیان ایرانسرکوب ازادی بیان در ایرانسرکوب شهروندان در ایرانشعبه نه دادگاه کیفری دو تهرانشعبه دادگاه کیفری دو تهران

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: