•                  
سه شنبه , ۲۹ مهر , ۱۳۹۹
سه‌شنبه, اکتبر 20

بحران ویروس کرونا: بازداشت مدیر مسئول سایت انتخاب همزمان با احضار حسین دهباشی به دادسرا

0
199

حقوق بشر در ایران – امروز جمعه ۲۳ اسفند ماه ۱۳۹۸, در پی یورش ماموران امنیتی مصطفی فقیهی, روزنامه نگار و مسئول وبسیات خبری انتخاب بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. احتمال میرود بازداشت این فعال رسانه ای مرتبط با اطلاع رسانی های وی در مورد وضعیت بحران کرونا در کشور بوده باشد. همچنین حسین دهباشی, روزنامه نگار هم طی روزهای اخیر پس از احضار به دادسرا تحت بازپرسی قرار گرفت. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از ایران تایمز, امروز جمعه ۲۳ اسفند ماه ۱۳۹۸, مصطفی فقیهی, روزنامه نگار و مدیر مسئول وبسیات خبر انتخاب توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. این فعال رسانه ای پیش از این نیز به دادسرا احضار شده بود. همچنین طی روزهای گذشته حسین دهباشی, روزنامه نگار و فعال رسانه ای به جهت پرسشگری از مسئولان و درخواست و برای توضیح مسئولان از ارائه آمارهای غیر واقع در مورد مبتلایان به ویروس کرونا به دادسرا احضار شد. 

براساس این گزارش, بازداشت این فعال رسانه ای و روزنامه نگار در حالی صورت گرفته که وی اخیرا با انتشار یادداشتی در صفحه شخصی خود اعلام کرده بود: “تعداد فوتی مشکوک به کرونا نزدیک به ۲۰۰۰ تن در کشور است” و پس از ظان بود که به دادسرا احضار شده بود.

این روزنامه نگار از سعید ده نمکی, وزیر بهداشت و درمان خواسته بود تا آمار واقعی مبتلایان و جان باختگان ویروس کرونا در ایران را منتشر کند. 

از سوی دیگر طی روزهای اخیر حسین دهباشی, دیگر روزنامه نگار و فعال رسانه ای از بابت فعالیت در فضای مجازی و انتشار مطالبی مرتبط با شیوع ویروس کرونا در کشور به دادسرا احضار شده بود. 

از جزئیات احضار حسین دهباشی اطلاعی در دست نیست اما مضمون این احضار مرتبط با پرسشگری وی از مسئولان برای شفافیت در اطلاع رسانی آمار و ارقام اعلام شده در مورد مبتلایان به ویروس کرونا بوده است. 

لازم به ذکر است, طی روزهای اخیر با توجه به شیوع ویروس کرونا در ایران و عدم شفافیت در اطلاع رسانی و ارائه آمارهای نادرست از تعداد مبتلایان و جانباختگان به ویروس کرونا زمینه اعتراضهای مدنی و پرسش گری روزنامه نگاران را از مسئولان ایجاد کرده که متاسفانه ارگانهای امنیتی بجای پاسخگویی به شهروندان اقدام به سرکوب فعالان مدنی, رسانه ای و روزنامه نگاران پرسشگر می کنند. 

“ابراهیم رئیسی”, رئیس قوه قضائیه, در تاریخ ۱۲ آبان ماه ۱۳۹۸,  با حضور در جلسه شورای عالی حقوق بشر در جمهوری اسلامی که با حضور “علی شمخانی” و “غلامحسین محسنی اژه ای” دو تن دیگر از اعضای ارشد در قوه قضائیه و شورای عالی امنیتی ملی جمهوری اسلامی برگزار شده بود از حکومت جمهوری اسلامی با عنوان حکومتی یاد کرد که در ریشه و بطن ساختاری برابری کامل با اصول حقوق بشر دارد!

همچنین علی خامنه ای, رهبر جمهوری اسلامی, به دفعات در صحبتهای خود ادعا کرده که در ایران هیچ شهروندی به صرف انتقاد مورد پیگرد قضائی و بازداشت قرار نمی گیرد که اینگونه رفتارهای قهرآمیز حقیقت ماجرا از سرکوب و گسترش فضای امنیتی در ایران را نشان می دهد و گویای این امر است که حاکمان جمهوری اسلامی اساتید بزرگ در سفسطه, مغالطه و تفسیر به رای هستند.

سرکوب مطبوعات و فعالان رسانه ای ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر  و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز میباشد که بر محق بودن افراد بر انتشار افکار و عقایدشان بدون محدودیتهای مرزی تاکید شده است نیز میباشد. 

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

برچسب هافضای رسانه ایفضای رسانه ای در ایرانفعال فضای رسانه ایفعالان رسانه ایفعالان رسانه ای در ایرانفعالان رسانه‌ایمحاکمه فعالان رسانه ایمصطفی فقیهیمصطفی فقیهی روزنامه نگارمطبوعات در ایراننقض حقوق فعالان رسانه ای در ایراننقض حقوق بشر در ایراننیروهای امنیتینیروهای امنیتی ایراننیروهای امنیتی در ایرانویروس کروناویروس کرونا در ایرانویروس کرونا در زندانهای ایرانویروس کرونا در شهرهای ایرانوبسایت خبری انتخابکروناکرونا ویروسکرونا ویروس در ایرانکرونا در ایرانکرونا در زندانهای ایرانآزادی اطلاع رسانیانتخاباتاحضاراحضار و بازجوییاحضار و بازجوئیاحضار و بازداشتاحضار تلفنیاحضار حسین دهباشیاحضاریهاخبار سرکوب شهروندان در ایراناطلاع رسانیبازجوئیبازداشت فعالان رسانه ایبازداشت مصطفی فقیهیحقوق بشر در ایرانحسین دهباشیحسین دهباشی روزنامه نگارروزنامهروزنامه نگارروزنامه نگارانروزنامه نگاران ایرانروزنامه نگاران در ایرانسایت خبری انتخابسرکوب فعالان رسانه ایسرکوب فعالان رسانه ای در ایرانسرکوب مطبوعات در ایرانسرکوب آزادی مطبوعات در ایرانسرکوب آزادی بیانسرکوب آزادی بیان و قلمسرکوب آزادی بیان و اندیشه در ایرانسرکوب آزادی بیان و عقیده در ایرانسرکوب آزادی بیان در ایرانسرکوب شهروندان در ایرانسرگوب فعالان رسانه ای در ایران

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: