•                  
دوشنبه , ۱۵ آذر , ۱۴۰۰
دوشنبه, دسامبر 6

محرومیت حسن ممتاز سروستانی, شهروند بهائی از حق درمان

0
810

“حسن ممتاز سروستانی”، شهروند بهائی محبوس در زندان اوین علیرغم ابتلا به بیماری قلبی و انجام آنژیوگرافی قلب, بدون تکمیل دوره درمان  زیر نظر پزشک متخصص در بیمارستان, به زندان اوین بازگردانده شده است. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز سه شنبه ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۸, “حسن ممتاز سروستانی”، شهروند بهائی محبوس در زندان اوین جهت انجام آزمایشات پزشکی  به بیمارستان خارج از این زندان منتقل شد و با توجه به انجام عمل آنژیوگرافی و  تاکید پزشک معالج  مبنی بر بستری شدن و استنت گذاری «فنر قلب» روز چهارشنبه ۲۵ اردیبهشت ماه سالجاری به زندان اوین بازگردانده شده است. این شهروند بهائی پیشتر به دلیل تدریس ادبیات فارسی به دانشجویان محروم از تحصیل بهایی در دانشگاه مجازی بهاییان به ۵ سال حبس محکوم شده بود.

این شهروند بهائی به دلیل حال نامناسب جسمی و پس از پیگیری‌ها و درخواست‌های مکرر وی و خانواده اش به بیمارستان خارج از زندان منتقل شد و پس از انجام آزمایشات تشخیصی و آنژیوگرافی روز چهارشنبه هفته گذشته با وجود وضعیت نامناسب جسمی با دستبند و پابند به زندان اوین بازگردانده شد.
بازگرداندن این زندانی در عین وخامت اوضاع جسمی در حالی است که پزشک معالج وی در بیمارستان تاکید کرده بود که حسن ممتاز سروستانی باید حداقل ۴۸ ساعت پس از انجام آنژیوگرافی در بیمارستان بستری و تحت مراقبتهای ویژه پزشکی باشد و به دلیل گرفتگی شدید عروق سریعا جهت استنت گذاری (فنر قلب) آماده شود.

حسن ممتاز سروستانی در تاریخ ۷ اسفند ۱۳۹۷ از ززندان عادل آباد شیراز به زندان اوین در زندان منتقل شد. در برگه مربوط به انتقال این شهروند بهائی دلیل انتقالش معالجه در خارج از زندان ذکر شده بود، در صورتی که محل زندگی وی و خانواده اش شیراز بوده است. 

حقوق بشر در ایران در تاریخ ۹ دی ماه ۱۳۹۷, طی گزارشی از محرومیت این شهروند بهائی محبوس در زندان علیرغم ابتلا مشکل حاد قلبی از حق مداوا و دسترسی به خدمات پزشکی اطلاع رسانی کرده بود. 

لازم به توضیح است که  در آذرماه سال ۹۳، شعبه ۳۶ دادگاه تجدید نظر استان تهران حکم ۵ سال حبس صادره علیه این شهروند بهائی توسط شعبه ۳۱ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی مقیسه را عینا تائید کرده بود.

حسن ممتاز سروستانی در تاریخ ۷ دی‌ماه ۹۶ جهت گذراندن دوران محکومیت خود راهی زندان عادل آباد شیراز شده بود و از آن زمان تا به امروز در حال سپری کردن دوران محکومیت حبس ۵ ساله خود در زندان عادل آباد شیراز بوده است.

این شهروند بهائی و از اساتید دانشگاه آنلاین بهائیان (BIHE) دچار بیماری حاد قلبی، کلیوی و چشم بوده و نیاز فوری به طی مراحل درمانی دارد. با این حال علیرغم درخواست مکرر و پیگیری خانواده، از سوی مسئولین زندان عادل آباد شیراز و قاضی پرونده وی اقدامی در این مورد صورت نگرفته است.

زندانیان عقیدتی  در زندانهای ایران با کلکسیونی از  موارد گسترده نقض حقوق بشر دست و پنجه نرم میکنند. از یک سو محرومیت آنها از حق دادرسی عادلانه که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر آن تاکید شده است و از سوی دیگر بیماریها و آسیب های جسمی گوناگون و عدم برخورداری آنها از حقوق شهروندیشان در درمان بیماریها و آسیبهای جسمی که میتوان گفت اکثر این افراد این بیماریها را از زمانی که در زندان محبوس گردیده اند به آن مبتلا شده اند اما مسئولان قضائی و امنیتی در زندانهای ایران از این مسئاله بعنوان یک اهرم فشار در جهت تفهیم نظریات و یا اتهامات وارده بر افراد استفاده میکنند که این مورد ناقض ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر میباشد.

شهروندان بهائی با استناد به بخشنامه شورای عالی انقلاب فرهنگی از جمله پیروان ادیان بدون حقوق شهروندی در ایران محسوب میشوند. سرکوب این شهروندان در غالب: پلمپ محل کسب, محرومیت از حق تحصیل از مدرسه ابتدائی تا مدارج عالی, تخریب قبرستانها و همچنین دیگر مکانهای مقدس آنها و محرومیتهای گسترده دیگر که این شهروندان با آن دست و پنجه نرم میکند را در بر میگیرد.

 سرکوب بهائیان ایران ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله ماده ۲ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۸ و ۱۹ این سند معتبر بین المللی و همچنین ماده ۱۸ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی نیز میباشد. همچنین سرکوب فعالان مدنی ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر میباشد که بر حق آزادی بیان برای فر فرد تاکید دارد. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: