•                  
دوشنبه , ۰۳ آبان , ۱۴۰۰
دوشنبه, اکتبر 25

آخرین جلسه بازپرسی علی نجاتی و عسل محمدی برگزار شد

0
1163

جلسه بازپرسی علی نجاتی، عضو هیئت رئیسه سندیکای کارگران شرکت کشت و صنعت نیشکرهفت تپه امروز یکشنبه و همچنین  عسل محمدی، دانشجوی رشته داروسازی واحد علوم دارویی دانشگاه آزاد تهران و از اعضای نشریه اینترنتی گام روز چهارشنبه هفته گذشته در محل شعبه ۷ بازپرسی  دادسرای اوین در تهران برگزار شد.

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز چهارشنبه ۲۵ اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۸، جلسه بازپرسی عسل محمدی، فعال رسانه ای و از اعضای نشریه اینترنتی گام  توسط  شعبه ۷ بازپرسی دادسرای اوین برگزار شد. همچنین آخرین جلسه دفاعیه علی نجاتی عضو هیئت رئیسه سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه نیز امروز یکشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۸ توسط شعبه مذکور  برگزار شد و  پرونده این ۲ فعال رسانه ای و کارگری  پس از تفهیم اتهامات جدید در این جلسه به دادگاه انقلاب تهران ارجاع شده است. 

در این جلسه دادگاه که به عنوان آخرین دفاع به ریاست بازپرس “شاه‌ محمدی” برگزار شد، اتهام “ارتباط با جریان‌‌ها و گروه های مخالف نظام” نیز به عسل محمدی تفهیم شده است.
بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت: “در جریان این جلسه عسل محمدی توسط بازپرس شاه محمدی تهدید شد که در صورت ادامه فعالیت، بخصوص در ارتباط با سایر بازداشت شدگان با لغو قرار وثیقه و تبدیل آن به قرار بازداشت مواجه و مجددا بازداشت خواهد شد. 
لازم به ذکر است, عسل محمدی پیش از این نیز با اتهامات “تشکیل گروه به قصد برهم زدن امنیت ملی” و “اجتماع و تبانی” مورد تفهیم اتهام قرار گرفته بود و با توجه به اضافه شدن اتهام امروز این فعال رسانه ای در مجموع دارای ۳ اتهام میباشد. 

این منبع مطلع در خصوص علی نجاتی از اعضای هیئت رئیسه سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه گفت علی نجاتی نیز پس از حضور در شعبه ۷ بازپرسی دادسرای اوین با اتهام  در “همکاری با جریان‌های معاند نظام” مورد تفهیم اتهام قرار گفت. 

این منبع مطلع همچنین گفت؛ پس از اتمام  جلسات بازپرسی، بازپرس شاه محمدی از ارسال پرونده جهت ادامه روند دادرسی به شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی “ابوالقاسم صلواتی” خبر داد. 
حقوق بشر در ایران در تاریخهای ۲۵ و ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۸ طی دو گزارش احضار علی نجاتی و عسل محمدی به شعبه ۷ بازپرسی اوین واقع در دادسرای امنیتی تهران را اطلاع رسانی کرده بود. 

لازم به ذکر است, در تاریخ ۲۲ اردیبهشت ماه ۱۳۹۸ آخرین جلسه دادرسی, امیر امیرقلی, سپیده قلیان, اسماعیل بخشی, امیرحسین محمدی فر و ساناز الهیاری بعنوان آخرین جلسه بازپرسی جهت بیان آخرین دفاعیات این افراد توسط شعبه ۷ بازپرسی دادسرای اوین برگزار شده بود. 

 “ارتباط با یکی از گروه‌ها و جریان‌های معاند نظام” یکی از اتهامات جدیدی است که در ارتباط با متهمین پرونده هفت تپه در این جلسات دادرسی مطرح شده و اتهامات “نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی” و “اخلال در نظم عمومی”  نیز به اتهامات سپیده قلیان و اسماعیل بخشی اضافه شده است.

لازم به ذکر است علی نجاتی نیز در تاریخ ۸ آذرماه ۱۳۹۷، در ارتباط با تجمعات اعتراضی کارگران مجتمع نیشکر هفت تپه توسط نیروهای امنیتی بازداشت و نهایتا در تاریخ ۸ بهمن‌ماه ۱۳۹۷ پس از حدود دو ماه بازداشت به مرخصی درمانی اعزام شده بود.

همچنین عسل محمدی در تاریخ ۱۳ آذر ماه ۱۳۹۷, در جریان تجمعات اعتراضی گسترده کارگران “گروه ملی فولاد اهواز” و کارگران “مجتمع نیشکر هفت تپه” در شوش و اهواز,  با تحت تعقیب قرار گرفتن “نشریه گام” به دلیل پوشش خبری وسیع و انتشار مسائل و اخبار کارگری ایران توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بود. این فعال رسانه ای در تاریخ  با تودیع وثیقه و بطور موقت آزاد شد.

سرکوب فعالان رسانه ای و روزنامه نگاران ناقض اصل آزادی بیان و همچنین اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنینماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز میباشد. با تتوجه به مفهوم اصل آزادی بیان هر انسانی محق است تا به هر طریق ممکن بتواند عقاید و نظریات و دیدگاههای خود را بدون ملاحظات مرزی و به هر شکل ممکن منتشر کند.

 بازداشت خودسرانه و بلاتکلیف نگه داشتن افراد و همچنین عدم تفهیم اتهام فرد در زمان بازداشت و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است.

همچنین در ماده ۵ قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

              

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: