•                  
دوشنبه , ۰۳ آبان , ۱۴۰۰
سه‌شنبه, اکتبر 26

حسن صبحی پور, فعال فرهنگی با تودیع وثیقه آزاد شد

0
1037

امروز چهارشنبه ۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۸, حسن صبحی پور«سواری»، فعال فرهنگی ساکن اهواز با تودیع وثیقه ۱۰۰ میلیون تومانی تا پایان مراحل دادرسی آزاد شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، حسن صبحی پور«سواری»، کارگردان و اعضای موسسه فرهنگی نصر, امروز چهارشنبه ۱۱ اردیبهشت ماه ۱۳۹۸،پس از حدود یک ماه و نیم با تودیع قرار ۱۰۰ میلیون تومانی و تا پایان مراحل دادرسی از زندان مرکزی«شیبان» اهواز آزاد شد. این فعال فرهنگی در تاریخ ۲۹ اسفندماه ۱۳۹۷ توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بود. 

بنقل از یک منبع نزدیک به حسن صبحی پور در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت:  امروز چهارشنبه  حوالی ظهر,  بازپرس پرونده حسن صبحی پور در دادگاه انقلاب اهواز با وثیقه ۱۰۰ میلیون تومانی موافقت کرد و با تایید وثیقه توسط بازپرسی، وی تا پایان مراحل دادرسی و صدور حکم آزاد شد”.

لارم به ذکر است که حسن صبحی پور در تاریخ ۲۹ اسفند ۱۳۹۷ در منزل شخصی خود توسط نیروهای امنیتی بازداشت  شده بود. دلیل بازداشت این فعال فرهنگی مرتبط با ترانه ای بوده بنام وحدت، که تم هویت طلبی عربی داشت و حسن صبحی پور این ترانه را کارگردانی کرده بود. 

در همان روز حسین عشقیان«ساکی» ساکن کوی گلستان اهواز و چهر پرداز موسسه تصویری «نصر» در محل کار خود توسط نیروهای اداره اطلاعات اهواز بازداشت شد و پس از سپری کردن دوران بازجوئی با تودیع قرار وثیقه آزاد شد. 

پس از بازداشت حسن صبحی پور باقر خسرجی دیگر عضو موسسه فرهنگی نصر نیز در تاریخ ۱ فروردین ۱۳۹۸ توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به بازداشتگاه اداره اطلاعات اهواز منتقل شده بود. 

این دو فعال فرهنگی چند روز پیش با توجه به اتمام مراحل بازجوئی و تکمیل پرونده از بازداشتگاه اداره اطلاعات اهواز به زندان مرکزی«شیبان» اهواز منتقل شده بودند. 

سرکوب فعالان فرهنگی و اعمال محدویتهای شهروندی بر این افراد از جمله موارد ناقض حقوق بشر و در راستای سرکوب آزادی بیان میباشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر، همچنین در ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر حق ازادی افراد در انتشار افکار و نظریات خود بدون ملاحظات مرزی تاکید شده است.

بازداشت بدون تفهیم اتهام شهروندان از جمله موارد نقض حقوق بشر است که در اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ بر این نکته تاکید دارد که: هر كس‌ دستگير مي‌شود بايد در موقع‌ دستگير شدن‌ از جهات‌ (علل‌) آن‌ مطلع‌ شود و در اسرع‌ وقت‌ اخطاريه‌اي‌ دائر بهر گونه‌ اتهاميكه‌ به‌ او نسبت‌ داده‌ مي‌شود دريافت‌ دارد.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: