•                  
دوشنبه , ۲۷ دی , ۱۴۰۰
دوشنبه, ژانویه 17

افزایش تعداد افراد مبتلا به ویروس ایدز در ایران

0
765

حقوق بشر در ایران – امروز شنبه ۷ تیر ماه ۱۳۹۹, روند ابتلای شهروندان در ایران به ویروس مرگ بار اچ آی وی « ایدز » از طریق روابط جنسی در مسیری رو به بالا قرار گرفته و این معضل زنگ خطری را در بخش سلامت و بهداشت در ایران به صدا در آورده است. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از بُرنا, امروز شنبه ۷ تیر ماه ۱۳۹۹, دکتر مینو محرز, رئیس مرکز تحقیقات ایدز در دانشگاه علوم پزشکی تهران, از افزایش تعداد مبتلایان به ویروس اچ آی وی « ایدز », در ایران خبر داد و در ادامه از شناسائی فقط ۲ سوم این بیماران خبر داد. 

رئیس مرکز تحقیقات ایدز در دانشگاه علوم پزشکی تهران در تشریح این خبر گفت: “در اوایل شیوع این بیماری یک اپیدمی در بین معتادان تزریقی بود که در این روند تعداد مردان تزریقی مبتلا به ایدز ۹۷ درصد و زنان ۳درصد بودند. اما این افراد در برنامه کاهش آسیب معتادان تحت متادون درمانی قرار گرفتند و مصرف شان از تزریقی به خوراکی تغییر کرد که این امر باعث کنترل بیماری اچ آی وی « ایدز » شد”. 

مینو محرز در ادامه پیرامون روند شناسائی افراد مبتلا به این ویروس افزود: “در کشور ما به دلیل انگ اجتماعی بیماران از انجام آزمایشات ایدز بیم دارند. در این وضعیت برخی از افراد اطلاعات چندانی از رفتار پرخطر نداشته و در نتیجه فقط ۲ سوم مبتلایان به ایدز در کشور ما شناسایی شدند و این در حالی است که هنوز  بسیاری از بیماران هنوز اطلاعاتی از بیماری خود ندارند”.

دسترسی افراد به امکانات پزشکی و بهداشتی از جمله موارد مورد تاکید در ماده ۲۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر می باشد و بر محق بودن افراد بر تامین اجتماعی مناسب به لحاظ؛ بهداشت, درمان, خوراک, مسکن, پوشاک و برخورداری از خدمات حمایتی اجتماعی در مواقع بیکاری ، بیماری ، نقص اعضا ، بیوگی ، پیری یا در تمام موارد دیگری که به علل خارج از اراده انسان ، وسایل امرار معاش او از بین رفته باشد از شرایط آبرومندانه زندگی برخوردار شود.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: