•                  
دوشنبه , ۱۶ تیر , ۱۳۹۹
دوشنبه, جولای 6

انتقال مژگان کاووسی از زندان نوشهر به زندان اوین

0
163

حقوق بشر در ایران – امروز شنبه ۷تیر ماه ۱۳۹۹, مژگان کاووسی, زندانی سیاسی محبوس در زندان نوشهر برای تحمل ادامه حبس به بند زنان زندان اوین منتقل شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز سه شنبه ۳۰ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, مژگان کاووسی, نویسنده, فعال فرهنگی و زندانی سیاسی که در حال تحمل حبس تعزیری ۳ ساله خود است از زندان شهرستان نوشهر به بند زنان زندان اوین منتقل شد. 

بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت: “مژگان کاووسی از زندان نوشهر به  زندان اوین منتقل شده و این انتقال برای تحمل ادامه حبس تعزیری وی صورت گرفت”. 

در تاریخ ۳۰ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, مژگان کاووسی, ساکن شهرستان نوشهر با توجه به حکم جلب صادره از سوی شعبه ۲ اجرای احکام کیفری دادسرای عمومی و انقلاب نوشهر جهت تحمل ۳ سال حبس تعزیری خود بازداشت و به زندان این شهر منتقل شده بود. 

این فعال فرهنگی در تاریخ ۲۳ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, متوجه شده بود که شعبه ۲ اجرای احکام کیفری دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان نوشهر بدون اطلاع رسانی قبلی برای این فعال مدنی حکم جلب جهت اجرای حکم حبس تعزیر ۳۶ ماهه وی را صادر کرده است. 

در تاریخ ۲۶ اسفند ماه ۱۳۹۸, محکومیت مژگان کاووسی توسط شعبه ۲۸ دادگاه تجدیدنظر استان مازندران به تحمل ۷۶ ماه افزایش پیدا کرد. این افزایش محکومیت به دلیل اعتراض نماینده دادستان به مکفی نبودن حکم صادره توسط دادگاه بدوی صورت گرفت. با اعمال ماده ۱۳۴ از قانون مجازات اسلامی مجازات اشد از بابت اتهام “تشویق شهروندان به برگزاری تجمعات اعتراضی جهت برهم زدن نظم و امنیت کشور که وی از بابت آن به تحمل ۳۶ ماه حبس تعزیری محکوم شد” اجرائی می باشد.

در تاریخ ۳ دی ماه ۱۳۹۸, مژگان کاووسی, توسط شعبه ۱ دادگاه انقلاب نوشهر از بابت اتهام “تبلیغ علیه نظام به تحمل ۶ ماه حبس تعزیری”, از بابت اتهام “تحریک مردم به برهم زدن نظم عمومی به دلیل نوشتن جمله ۳ کلمه ای “سکوت خیانت است”، در کپشن صفحه اینستاگرام شخصی خود” به تحمل ۲ سال و ۶ ماه حبس تعزیری” و همچنین از بابت اتهام “عضویت در گروههای معاند نظام هم به تحمل ۲ سال و ۹ ماه حبس تعزیری” محکوم شده بود. 

مژگان کاووسی, در تاریخ ۲۷ آبان ماه ۱۳۹۸, در پی یورش ماموران اطلاعات سپاه به منزل پدری وی در شهر نوشهر بازداشت و به بازداشتگاه این ارگان امنیتی در شهرستان ساری منتقل شده بود و پس از اتمام مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام در تاریخ ۱۶ آذر ماه ۱۳۹۸, به زندان شهرستان نوشهر منتقل شد و نهایتا با تودیع قرار وثیقه ای به مبلغ ۱۰۰ میلیون تومان بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی از بازداشت آزاد شد.

مجموعه دلایل بازداشت فعالان مدنی در ایران, در زمره اتهامات مرتبط با سرکوب آزادی بیان و عقیده میباشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶به صراحت بر حق افراد بر برخورداری از آن تاکید شده است. اما از آنجائی که حکومت جمهوری اسلامی تاب شنیدن انتقادات شهروندان را ندارد فقط وانمود به احترام اصل آزادی بیان و قلم میکند ولی در اصل مطلب به طور سیستماتیک اقدام به سرکوب گسترده شهروندان در زمینه آزادی بیان و قلم میکند.

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

 

برچسب هازندان اوینزندانیان سیاسی و عقیدتیحقوق بشر در ایرانزندان نوشهرسرکوب آزادی بیان و اندیشه در ایرانزندانیان سیاسیحقوق شهروندی در ایرانسرکوب آزادی بیان در ایرانسرکوب آزادی قلم در ایرانسرکوب آزادی بیانسرکوب آزادی بیان و قلمسرکوب آزادی بیان و عقیده در ایرانبند زنان زندان اوینسرکوب آزادی عقیده در ایرانبند زنانزندانیان سیاسی در ایرانبند زنان در زندان اوینزندانی سیاسی در ایرانبند زندان زندان اوینسرکوب آزادیسرکوب آزادی بیان و قلم در ایرانسرکوب آزادی بیان در جمهوری اسلامیزندانیان زندان اوینمژگان کاووسینویسندگان ایراندادگاه انقلاب نوشهرزنان زندانیان سیاسیزنان زندانی سیاسیزندانیان سیاسی زندان اوینزنان زندانی سیاسی در ایرانزندانیان سیاسی در جمهوری اسلامیسرکوب آزادی مطبوعات در ایرانمژگان کاووسی فعال فرهنگیانتقال زندانیان سیاسی در ایرانمژگان کاووسی نویسندهمژگان کاووسی شهرستان نوشهربازداشت مژگان کاووسیکاووسی مژگان

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: