•                  
یک شنبه , ۰۶ بهمن , ۱۳۹۸
یکشنبه, ژانویه 26

سه زندانی متهم به قتل در زندان زاهدان اعدام شدند

0
159

حقوق بشر در ایران – سحرگاه روز جاری, حکم اعدام ۳ تن از ۵ زندانی متهم به قتل محبوس در زندان مرکزی زاهدان به اجرا در آمد و ۲ فرد دیگر با کسب مهلت به بند زندان بازگردانده شدند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز پنج شنبه ۲۴ مردادماه ۱۳۹۸, حکم اعدام؛ “گل احمد آذرنگار”, “اولیا نورزهی” و “ایمان سراوانی”, سه زندانی متهم به قتل محبوس در زندان مرکزی زاهدان به اجرا در آمد. همچنین اجرای حکم اعدام “مسعود ریگی نژاد” و یک متهم دیگر با هویت نامشخص پس از کسب مهلت به تعلیق افتاد و این ۲ زندانی به بند این زندان بازگردانده شدند. 

براساس این گزارش؛ حکم اعدام “ایمان سراوانی”, “گل احمد آذرنگار” و “اولیا نورزهی”, سحرگاه روز جاری در زندان مرکزی زاهدان اجرا شدو همچنین اجرای حکم اعدام “مسعود ریگی نژاد” و یک زندانی دیگر با هویت نامشخص نیز با کسب مهلت از ولی دم به تعلیق شد. 

حقوق بشر در ایران در تاریخ ۲۳ مردادماه ۱۳۹۸, انتقال؛ ایمان سراوانی؛ ۲۸ ساله, فرزند حسین, اولیا نورزهی؛ ۲۴ ساله, فرزند یارمحمد, مسعود ریگی نژاد؛ ۲۶ ساله فرزند کاظم, محمدگل « گل احمد» آذرنگار جملگی از بابت اتهام قتل عمد که با تائید احکام اعدام در دیوان عالی کشور جهت اجرای حکم اعدام به سلول انفرادی در زندان مرکزی راهدان شده بودند را اطلاع رسانی کرده بود. 

لازم به ذکر است, هویت یک فرد دیگر که به همراه این افراد جهت اجرای حکم اعدام به سلول انفرادی منتقل شده کماکان توسط حقوق بشر در ایران تحت بررسی میباشد. 

بنا بر گزارش نهادهای بین‌المللی حقوق بشر، ایران به تناسب سرانه جمعیت و میزان اعدام، رتبه نخست اعدام شهروندان خود در دنیا را دارد.

با توجه به اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر هیچ فردی نباید مورد رفتاری قرار بگیرد که منجر به تنزل مقام انسانی وی بشود. 

براساس آمارهای منتشره از سوی سازمانهای مدافع حقوق بشر ایران از جمله کشورهایئ است که دارای سرانه اعدام بسیار زیادی است و در رتبه جهانی ایران بعد از چین بالاترین تعداد اعدامهای سالیانه را دارا می باشد. 

بر طبق اخرین گزارش سازمان عفو بین الملل که بصورت آماری اعدام در کشورهای مختلف جهان را مورد بررسی قرار داده است رتبه ایران بعد از چین دارای رتبه دوم جهانی اجرای حکم اعدام میباشد. 

از مجموع ۲۵۳ مورد اعدام ثبت‌شده در ایران، ۱۶۰ نفر، ۱۵۵ مرد و ۵ زن، به جرم قتل، ۲۲ مرد به جرم تجاوز به زنان، سه نفر به جرم تجاوز و قتل، یک نفر به جرم آدم‌ربایی و قتل، سه نفر به جرم آدم‌ربایی و تجاوز، یک نفر به اتهام بغی (قیام مسلحانه علیه حکومت)، ۲۵ نفر به اتهام قاچاق مواد مخدر، یک نفر به اتهام سرقت، ۱۸ نفر به اتهام «محاربه» (۱۲ نفر از آن‌ها در ارتباط با سرقت و ۶ نفر در ارتباط با فعالیتهای  سیاسی محکوم شده بودند)، ۱۴ نفر به اتهام «افساد فی‌الارض» و پنج نفر با اتهامات نامعلوم محکوم به اعدام شده‌ بودند. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

اخبار پیشنهاد شده

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: