•                  
یک شنبه , ۱۴ آذر , ۱۴۰۰
یکشنبه, دسامبر 5

زندان مرکزی زاهدان؛ انتقال ۵ زندانی به سلول انفرادی جهت اجرای حکم اعدام

0
650

حقوق بشر در ایران – روز گذشته, پنج تن از زندانیان محبوس در زندان مرکزی زاهدان, از بابت اتهام قتل جهت اجرای حکم اعدام به سلول انفرادی در این زندان منتقل شدند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز چهارشنبه ۲۳ مردادماه ۱۳۹۸, “ایمان سراوانی”، “مسعود ریگی نژاد”, “محمدگل« گل احمد» آذرنگار”, “اولیا نورزهی” و یک زندانی با هویت نامشخص, پنج تن از زندانیان متهم به قتل و محکوم به اعدام محبوس در زندان مرکزی زاهدان جهت اجرای حکم اعدام به سلول انفرادی منتقل شدند. 

براساس این گزارش, ایمان سراوانی؛ ۲۸ ساله, فرزند حسین, اولیا نورزهی؛ ۲۴ ساله, فرزند یارمحمد, مسعود ریگی نژاد؛ ۲۶ ساله فرزند کاظم, محمدگل « گل احمد» آذرنگار جملگی از بابت اتهام قتل عمد و با تائید احکام اعدام در دیوان عالی کشور جهت اجرای حکم اعدام  به سلول انفرادی در این زندان منتقل شدند. 

لازم به ذکر است, هویت یک فرد دیگر که به همراه این افراد جهت اجرای حکم اعدام به سلول انفرادی منتقل شده کماکان توسط حقوق بشر در ایران تحت بررسی میباشد. 

بنا بر گزارش نهادهای بین‌المللی حقوق بشر، ایران به تناسب سرانه جمعیت و میزان اعدام، رتبه نخست اعدام شهروندان خود در دنیا را دارد.

با توجه به اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر هیچ فردی نباید مورد رفتاری قرار بگیرد که منجر به تنزل مقام انسانی وی بشود. 

براساس آمارهای منتشره از سوی سازمانهای مدافع حقوق بشر ایران از جمله کشورهایئ است که دارای سرانه اعدام بسیار زیادی است و در رتبه جهانی ایران بعد از چین بالاترین تعداد اعدامهای سالیانه را دارا می باشد. 

بر طبق اخرین گزارش سازمان عفو بین الملل که بصورت آماری اعدام در کشورهای مختلف جهان را مورد بررسی قرار داده است رتبه ایران بعد از چین دارای رتبه دوم جهانی اجرای حکم اعدام میباشد. 

از مجموع ۲۵۳ مورد اعدام ثبت‌شده در ایران، ۱۶۰ نفر، ۱۵۵ مرد و ۵ زن، به جرم قتل، ۲۲ مرد به جرم تجاوز به زنان، سه نفر به جرم تجاوز و قتل، یک نفر به جرم آدم‌ربایی و قتل، سه نفر به جرم آدم‌ربایی و تجاوز، یک نفر به اتهام بغی (قیام مسلحانه علیه حکومت)، ۲۵ نفر به اتهام قاچاق مواد مخدر، یک نفر به اتهام سرقت، ۱۸ نفر به اتهام «محاربه» (۱۲ نفر از آن‌ها در ارتباط با سرقت و ۶ نفر در ارتباط با فعالیتهای  سیاسی محکوم شده بودند)، ۱۴ نفر به اتهام «افساد فی‌الارض» و پنج نفر با اتهامات نامعلوم محکوم به اعدام شده‌ بودند. 

 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: