•                  
سه شنبه , ۰۶ آبان , ۱۳۹۹
سه‌شنبه, اکتبر 27

جلسه دادرسی به پرونده هوشمند علیپور در شعبه هم عرض برگزار شد

0
94

حقوق بشر در ایران – امروز یکشنبه ۳۰ شهریور ماه ۱۳۹۹، جلسه دادگاه رسیدگی به اتهام هوشمند علیپور، فعال سیاسی، در شعبه ۲ دادگاه انقلاب سنندج بعنوان شعبه هم عرض برگزار شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان، امروز یکشنبه ۳۰ شهریور ماه ۱۳۹۹، هوشمند علیپور، فعال سیاسی محبوس در زندان مرکزی سنندج توسط شعبه ۲ دادگاه انقلاب سنندج محاکمه شد. اتهام مطروحه علیه این فعال سیاسی اقدام علیه امنیت ملی – بغی « مبارزه مسلحانه »، است. 

در تاریخ ۲۵ شهریور ماه ۱۳۹۹، حکم اعدام این زندانی سیاسی توسط دیوان عالی کشور نقض و پرونده این فعال  سیاسی جهت محاکمه مجدد با اتهام اقدام علیه امنیت ملی – بغی « مبارزه مسلحانه » به شعبه ۲ دادگاه انقلاب سنندج به عنوان شعبه هم عرض ارجاع داده شد. 

هوشمند علی پور به همراه دیگر هم پرونده ای خود محمد استادقادر، در تاریخ ۸ دی ماه ۱۳۹۸, از بابت اتهامات  مرتبط با احزاب کرد مخالف نظام با مصداق حقوقی “بغی” « مبارزه مسلحانه », توسط شعبه ۱ دادگاه انقلاب سنندج به ترتیب به اعدام و تحمل ۵ سال حبس تعزیری محکوم شدند. 

محمد استادقادر، در تاریخ ۱ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, در پی تائید درخواست آزادی مشروط و با توجه به بخشنامه اخیر قوه قضائیه از زندان مرکزی سنندج آزاد شد.

 هوشمند علی پور و محمد استاد قادر، با اتهام مرتبط با احزاب کرد مخالف نظام با مصداق حقوقی بغی، در تاریخ ۹ آبان ماه ۱۳۹۸, توسط شعبه ۱ دادگاه انقلاب سنندج محاکمه شده بودند. 

هوشمند علی پور و محمد استاد قادر، در تاریخ ۱۲ مردادماه ۱۳۹۷, توسط نیروهای امنیتی در شهرستان سقز بازداشت و برای تکمیل مراحل بازجوئی و بازپرسی و دادرسی بر پرونده آنها در تاریخ ۵ دی ماه ۱۳۹۷, از زندان سقز به زندان مرکزی سنندج منتقل شدند. 

این دو زندانی سیاسی پیش از این و در تاریخ ۲۸ آبان ماه ۱۳۹۷,  پس از اتمام مراحل بازجوئی و تکمیل پرونده جهت ارجاع به دادگاه پس از حدود ۱۱۰ روز از زمان بازداشت از بازداشتگاه اداره اطلاعات سنندج به زندان مرکزی سقز منتقل شده بودند. 

حقوق بشر در ایران, در تاریخ ۲۳ آبان ماه ۱۳۹۷, با انتشار گزارشی با مضمون بررسی وضعیت “محمد استاد قادر” و “هوشمند علیپور” پیرامون آخرین وضعیت این ۲ زندانی سیاسی اطلاع رسانی کرده بود.

هه‌ژار علیپور برادر هوشمند علیپور، پیشتر با نگارش نامه‌ای سرگشاده ضمن ابراز نگرانی نسبت به وضعیت برادر خود، به تشریح وضعیت وی و بی‌عدالتی‌هایی که پیش از این در حق او صورت گرفته، پرداخته و نوشته بود که “جمهوری اسلامی آرزوهای جوانی هوشمند را با شلاق و زندان از او گرفت. اما نباید بگذاریم که جان این جوان را هم بگیرد. از همین رو درخواست من از همه آزادی خواهان و سازمان‌های مدافع حقوق انسان این است که تا آنجا که در توان دارند به نجات هوشمند برخیزند و به خانواده ما برای بازگرداندن هوشمند به آغوش گرم پدر و مادر و خواهران و برادرانش کمک کنند”.

محمد استاد قادر از اهالی سقز و هوشمند علی پور اهل شهرستان سردشت در تاریخ  ۲۳ شهریورماه ۱۳۹۷, توسط  در شعبه ۲ بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان سنندج از بابت اتهام “بغی” مورد تفهیم اتهام گرفته بودند. 

لازم به ذکر است, در تاریخ ۱۶ مردادماه ۱۳۹۷, صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران اقدام به پخش برنامه‌ای کرد که در آن این دو زندانی به نقش خود در حمله به یک پایگاه امنیتی واقع در سقز اعتراف می‌کردند که خسارت مالی به پایگاه را در پی داشت. با این وجود خانواده‌هایشان گفته‌اند که اعترافات در نتیجه‌ی شکنجه صورت گرفته و ایشان اقدام مسلحانه‌ای انجام ندادند. 

 

برچسب هافعال سیاسیاحزاب کرد ایراندادگاه انقلاباقدام علیه امنیت ملیشهروندان بهائی در ایراننقض حقوق شهروندینقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشرشهروندان کورد در ایرانشهروندان کوردصدور حکم حبساحزاب در ایراننقض حقوق شهروندی در ایرانبازداشت شهروندان کرداحزاب کورد در ایراناحزاب کورداحزاب کوردینقض حقوق بشرد ر ایراناحزاب کردشهروندان کرد در ایرانسرکوب شهروندان کورد در ایراناحزاب کردیاحزاب کوردی در ایرانفعالان سیاسیشهروندان کرددادگاه انقلاب سنندجسرکوب فعالان مدنی در ایراناخبار نقض حقوق بشر در ایرانشهروندان کورد ایرانسرکوب شهروندان کرد در ایراناحزاب کرد مسلحسرکوب شهروندان کورد ایرانفعالان سیاسی در ایرانفعال سیاسی کوردسرکوب فعالان سیاسی در ایراناحزاب سیاسینقض حقوق شهروندان کورد در ایرانسرکوب فعالان سیاسیاحزاب سیاسی کردهوشمند علی پوراحزاب کورد سیاسیاحزاب مخالف نظامهوشمند علیپورهوشمندعلی پورسرکوب شهروندان کوردسرکوب شهروندان کرداحزاب کرد مخالف نظامدادگاه انقلاب صدور حکم حبساحزاب کردمخالف نظاماقدام علیه امنیتی ملیشعبه یک دادگاه انقلاب سنندجاحزاب کورد مخالف نظامشعبه دو دادگاه انقلاب سنندجنقض حقوق بشر در ایران 4شهروندان شهروندان کرد در ایراناحزاب کورد مخالفبازداشت شهروندان کورد در ایراناحزاب کرد مخالف نطامهوشمندعلیپورشهروندان کردآباد یزدنقض حقوق بشر در جمهوری اسلامیاحزاب سیاسی کرد مخالف نظامشهروندان کرد ایراناحزاب کوردستاناقدام علیه امنیت ملی از طریق همکاری با احزاب کرد مخالف نظامفعالان سیاسی در جمهوری اسلامیفعال سیاسی کردشهروندان کرد در جمهوری اسلامیسرکوب شهروندان کرد در جمهوری اسلامیشهروندان کورد در جمهوری اسلامیشهروندان کورد اهل سنتشهروندان کرد اهل سنتنقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی در ایرانشهروندان کورد زندانی سیاسیشهروندان کرد زندانی سیاسیشهروندان کورد سنی مذهبفعال سیاسی در ایراناقدام علیه امنیت ملی محاربهفعالان سیاسی کرد در ایرانبازداشت شهروندان کورداقدام علیه امنیت ملی بغینقض حقوق شهروندان کرد در ایرانمحاکمه فعالان سیاسیفعالان سیاسی کورد در ایرانوکیل هوشمند علی پوروکیل مدافع هوشمند علیپورشهروندان کوردایرانبازداشت شهروندان کورد در سردشتبیانیه فعالان سیاسیشهروندان کورد جمهوری اسلامیشهروندان کردایرانسرکوب شهروندان کرد ایرانسرکوب شهروندان شهروندان کوردشهروندان کرددر ایرانشعبه۲دادگاه انقلاب سنندجشعبه۲ دادگاه انقلاب سنندجشعبه ۲دادگاه انقلاب سنندجمحاکمه هوشمند علی پورشعبه2دادگاه انقلاب سنندجشعبه2 دادگاه انقلاب سنندجشعبه 2 دادگاه انقلاب سنندجشعبه 2دادگاه انقلاب سنندجمحاکمه فعالان سیاسی در ایران

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: