•                  
سه شنبه , ۰۶ آبان , ۱۳۹۹
سه‌شنبه, اکتبر 27

برگزاری دستکم ۴ تجمع اعتراضی

0
70

حقوق بشر در ایران – امروز  یکشنبه ۳۰ شهریور ماه ۱۳۹۹، در ادامه تجمعات اعتراضی شهروندان ایران که ناشی از سوء مدیریت حکومت جمهوری اسلامی در بخشهای مختلف اقتصادی, اجتماعی, فرهنگی و محیط زیستی و مطالبات مالی و دیگر موارد مدیریتی کشور است جمعی از کارگران پالایشگاه نفت آبادان، کارمندان قرارداد موقت شهرداری دهدشت، مربیان اخراجی امور ورزش شرکت نفت گچساران و همچنین جمعی از کارگران واحد مدیریت پسماند شهرداری اهواز در اعتراض به نقض حقوق شهروندیشان تجمعات اعتراضی را برگزار کردند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از ایلنا، روز شنبه ۲۹شهریورماه ۱۳۹۹، جمعی از کارگران واحد مدیریت پسماند شهرداری اهواز در اعتراض به بی توجهی مسئولان شهرداری به وضعیت مطالبات مزدی و وضعیت اقتصادی این کارگران در مقابل ساختمان شهرداری و شورای شهر اهواز تجمع اعتراضی برگزار کردند.

یکی از این کارگران معترض در تشریح علت این تجمع اعتراضی گفت: “از اسفند سال گذشته تا اردیبهشت امسال که به دلیل شیوع ویروس کرونا بیکار شدند هیچ حقوقی دریافت نکرده و حتی سنوات سال های گذشته نیز به آنها پرداخت نشده است.”

 این کارگر ادامه داد: “بیشتر کارگران این سایت زنان سرپرست خانوار هستند و پرداخت نشدن به موقع و کامل حقوق ضربه بسیار سنگینی به آنها وارد می کند؛ هم اکنون حتی در تامین ساده‌ترین نیازهای خود درمانده‌ایم. پیمانکار با مدیران سایت صفیره دچار اختلاف است و دود این اختلاف در چشم ما می‌رود”.

این کارگر واحد پسماند شهرداری اهواز در ادامه افزود: “مسئولان شهری اهواز از دهم تیر ماه سال جاری فعالیت سایت پسماند «صغیره» را متوقف کرده و هیچ برنامه‌ای برای ادامه فعالیت آن ندارند بنابراین کارگرانی که غالب آنها را زنان و زنان سرپرست خانوار تشکیل می‌دهند، با مشکل بیکاری و تامین معاش روبرو شده و هیچ خبری از پرداخت مطالبات مزدی آنها نیست.”

از قرار معلوم این کارگران که دو ماه حقوق و بیمه آنها در سال جاری پرداخت نشده، خواستار دخالت شهرداری برای تعیین تکلیف و بازپس‌گیری حقوق ماهانه‌شان از پیمانکار هستند.

کارگران پسماند سایت صغیره اهواز در ادامه مشکلات خود گفتند: “پیمانکار پرداخت نشدن صورت وضعیت‌های مالی خود را بهانه‌ای قرار داده تا حقوق کارگران را پرداخت نکند و مسئولان شهری هم با نادیده گرفتن کارگران پسماند، پاسخگوی مطالباتشان نیستند.”

کارگران همچنین تاکید دارند: “در زمان شیوع کرونا در روزهایی که سایت تفکیک زباله را تعطیل اعلام کردند، پیمانکار سایت هیچ حقوقی برای ما در نظر نگرفت درحالی که ما آمادگی حضور در محل کار خود را داشتیم.”

تجمع اعتراضی کارمندان قراردادی شهرداری دهدشت

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از فارس، روز پنجشنبه ۲۷ شهریور ماه ۱۳۹۹، جمعی از کارمندان قرارداد موقت شهرداری دهدشت در استان کهگیلویه و بویراحمد همزمان با سفر مهدی جمالی نژاد، معاون عمران و توسعه امور شهری و روستائی وزارت کشور به این استان در مقابل این شهرداری تجمع اعتراضی برگزار کردند.

 از جمله مطالبات این شهروندان تعیین وضعیت شغلی آنها است. این افراد در تشریح مطالبات خود خواستار ثبت احکام کارگزینی آنها و استخدام دائم در این شهرداری هستند.

این شهروندان با تنظیم نامه ای خطاب به مهدی جمالی نژاد معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور و رییس سازمان شهرداری و دهیاریهای کشور خواستار احقاق این خواسته خود شدند.

متن نامه این شهروندان خطاب به معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور و رییس سازمان شهرداری و دهیاریهای کشور به شرح ذیل است: 

بدینوسیله اینجانبان امضاکنندگان ذیل از کارکنان شهرداری دهدشت با سابقه بالای۱۵سال و دارای مدرک دانشگاهی کارشناسی و بالاتر معتقدیم که از زمان ورود حضرتعالی به سازمان مذکور همواره نویدبخش آینده ای پر نشاط برای مدیریت شهری بویژه کارکنان زحمتکش و محروم شهرداری ها بوده و همواره برای رفع مشکلات این قشر بی ادعا تلاش ها و پیگیریهای فراوان نموده‌اید.

لذا ضمن تقدیر و سپاس بیکران بدینوسیله به استحضار می‌رساند بر اساس دستورالعمل واصله از سازمان شهرداریها و با طی مراحل قانونی از طریق شورای اداری و استخدامی شهرداری های استان در سال گذشته کارکنانی که دارای شرایط احراز قانونی بودند به کارمند موقت تبدیل وضعیت شده و تا حدودی بخشی از مشکلات در حوزه حقوق و مزایا رفع شده اما متاسفانه اخیرا مکاتباتی مبنی بر حذف احکام مذکور صورت گرفته که با عنایت به وضعیت اقتصادی امروز جامعه و اینکه حقوق کارکنان شهرداری ها از ضعیف ترین حقوق در سطح ادارات و سازمانها و نهادها بوده و بیشترین زحمت هم متعلق به همین قشر مظلوم و زحمتکش می‌باشد باعث ایجاد مشکلات روحی و روانی از بین بردن انگیزه کاری، مشکلات و معضلات خانوادگی و… شده است.

تجمع اعتراضی کارگران پالایشگاه نفت آبادان

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از ایلنا، امروز یکشنبه ۳۰شهریورماه ۱۳۹۹، جمعی از کارگران پالایشگاه نفت آبادان در اعتراض به عدم اجرای درست طبقه بندی مشاغل در مقابل دفتر مرکزی پالایشگاه خواستار اجرای طرح مذکور شدند.

این کارگران که جمعیتی در حدود ۲۰۰ نفر و در واحدهای حمل و نقل، استیج بند، طناب بند در پالایشگاه نفت آبادان شاغل هستند در تشریح مطالبات صنفی خود اعلام کردند: “در مجموع حدود ۱۶۰ کارگر در بخش حمل ونقل و بیش از ۴۰ کارگر در بخش استیج بند و حدود ۵۰ نفر نیز در واحد طناب بند پالایشگاه تحت مسئولیت چند پیمانکار مشغول کارند که به رویه اجرای طرح طبقه ‌بندی مشاغل خود در این واحد پالایشگاهی که اخیرا در حال انجام است، اعتراض دارند.”

 به گفته آنها یکسان‌ سازی حقوق تا به حال در بین کارگران پیمانکاری پالایشگاه آبادان اعمال نشده است و این مسئله باعث شده افزایش دستمزد کارگرانی که سالهاست در این واحد نفتی به کارهای سخت مشغولند، متناسب با سوابق کاری آنها نباشد.

تجمع اعتراضی مربیان اخراجی امور ورزش شرکت نفت گچساران

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از کبنا نیوز، جمعه ۲۸ شهریور ماه ۱۳۹۹، جمعی از مربیان اخراج شده از امور ورزش نفت و گاز شهرستان گچساران در اعتراض به بلاتکلیفی شغلی و مزدی در مقابل ساختمان فرمانداری این شهر تجمع اعتراضی برگزار کردند. 

این شهروندان با تنظیم متنی کلیه مطالبات و خواسته های خود را در آن تشریح کردند:

“با دیدن فیش حقوقی مربیان امور ورزش نفت و گاز گچساران قلب هر انسان حنیفی به درد می‌آید وقتی می‌بیند « با وجود ساختار ثبت در سامانه ساپنا به عنوان ارکان ثالث مستمر » دریافتی مربیانی که غالباً بالای ۱۰ سال سابقه کاری و بعضاً تحصیلات آکادمیک هستند به ۱ میلیون و ۴۰۰ هزارتومان هم نمی‌رسد. ما مربیان ورزشی عمرمان را در صنعت نفت گذراندیم، البته هرچند صدها نفر در همین سالها به طروق مختلف و از راه رابطه، سیاسی بازی، انتخابات، پارتی بازی و … وارد شرکت نفت شدند اما مشکل مربیان همچنان به قوت خودش باقی است و کسی هم به داد نمی‌رسد.

این سال‌ها بارها در خصوص وضعیت اخراج برخی از نیروهای شرکت و نفت و گاز گچساران مطالب مختلفی در رسانه‌ها منتشر شد، اما هر بار دریغ از توجه متولیان امر و باز هم انتظار چند ساله کارگران اخراجی که دستی از غیب برون آید و مرهمی بردردهایشان باشد.

در این روزها هم جمعی از مربیان امور ورزش نفت و گاز گچساران که تنها منبع درآمدشان همین راه مربیگری در ورزش شرکت نفت این شهرستان بود، و تنها از مزایای ارکان ثالث بودن در نفت فقط نامش را یدک می‌کشیدند چند هفته‌ای است که مهر اخراج از شغل هم برپیشانی شان حک شده است.

همان مربیانی که مدعی هستند که بالای ۱۰ سال هم سابقه کار دارند و در این سالها بارهای بار هم قربانی سیاسی بازی، ناملایمات و بی تدبیرهای برخی مسئولین امر شده بودند اما بازهم تمام هم و غمشان را در تربیت جسمی و روحی ورزشکاران (فرزندان) و کارکنان خدوم صنعت نفت گذاشتند و اجحاف‌ها را تحمل و با دریافت حداقل حقوق با جدیت به کارشان ادامه می‌دادند.

حقیقتاً در مجموعه مربیان امور ورزش شرکت نفت و گاز گچساران، مربیانی با سابقه کار ۱۷ سال هم پیدا می‌شود. هرچند فلان مسئول نفت در جواب هم مدعی شده بود که بیش از ۳۰۰ نیرو مربوط به سال‌های گذشته داریم که مدت کوتاهی بیمه دارند و به دنبال این هستیم که جذب شوند؟!، اگرچه بیان کردند که مربیان هم چندین سال سابقه کار و بیمه دارند که متاسفانه حقوق این افراد هنوز هم ساعتی پرداخت می‌شد. که این خود تخلف بوده است.
جدای از این موارد وقتی به تخصیص نیرو هم مراجعه شده، اظهار می‌کنند که مشخصات مربیان در سیستم شرکت نفت وجود دارد و اینجوری نیست که بخواهید مجدد جذب شوند؟!

بنابراین این ابهام برای همه مربیان وجود دارد که مربیان متاسفانه به برخی از قوانین شغلی هم دسترسی ندارند که از حق و مطالبه خود به درستی دفاع کنند، تنها مسئله‌ای که اطلاع دارند به نوعی همین قرارداد ارکان ثالث بودن مربیان است و در قرارداد نیروهای ارکان ثالث شرکت نفت هم موضوعی به عنوان نیروهای کار ساعتی تعریف نشده است و ساختار برای مربیان حقوق تمام وقت دیده شده ولی ساعتی پرداخت شده است.

بارها مراجعه شده و حتی دفتر مدیرعامل هم پیگیر مشکلات شدند، هرچند معتقدیم که اولویت صنعت نفت این است که حداقل نیروهای سیستم خودش را حفظ کند وگرنه خیلی از افرادی که مشکلاتی همچون مربیان داشتند از طریق قانونی پیگیر مطالبات شدند که بعضاً هم مرتفع شد.

متاسفانه مربیان اخراجی از شرکت نفت وگاز گچساران هیچ فریاد رسی ندارند، اما امروز مسئولان نفت شهرستان مربیان با وجود ۲۰ سال سابقه کار و موی سپید کرده در امور ورزش شرکت نفت، اینگونه پاسخ می‌دهند که به فکر شغل دیگری باشید. اینکه کار نمی‌شود برای شما! با وجود اینکه نیرو ارکان ثالث ثابت هستند و به بیان مسئولین مناطق نفت جنوب ثابت و نه ساعتی هستند. بنابراین تقاضامندیم که مسئولین هم به مشکلات و مطالبات مربیان امور ورزش شرکت نفت و گاز گچساران توجه کنند، مربیان نه قصد ایجاد تشنج و نه قصد برهم زدن نظم شرکت نفت را دارند، اما براین باورند که حقشان تضییع شده است و تنها مطالبه جدی آنها توجه مسئولین و رفع مشکلشان است. چرا مربی ثابت که مثل یک کارگر حقوق دیده شده برایش بهش پرداخت نشده است چه کسانی این مبالغ را به تاراج بردند. 

اکنون مربیان احیاء حق خود والبته برخورد قانونی با مسببان این ظلم بزرگ را با ورود ذی صلاحان از جمله جناب رئیسی ریاست قوه قضاییه و مسئولان بازرسی صنعت نفت، و بازرسان کشوری را دارند و این کمترین خواسته قانونی ایشان است و مصرانه پیگیری خواهند نمود که چرا نظارتی بر پیمان و اجرای صحیح آن نشده است؟ چرا نیروی ارکان ثالث دارای ساختار را به راحتی و به صورت شفاهی اخراج و معیشت ایشان را مورد تجاوز قرار می‌دهند؟. امید است ذی صلاحان این امر در احیای حق کوچکترین مضایقه‌ای ننموده و همچون ایام دفاع مقدس که با تمام مشکلات باز هم درحمایت و کمک نسبت به مظلومین و پایین دستی‌ها کوتاهی ننموده‌اند، از قشر مذکور نیز حمایت نمایند. همانگونه که دردمند مرهم را می‌بیند، ایشان نیز در انتظار پیگیری ذی صلاحان امر هستند و پیشاپیش تشکر و قدردانی خود را اعلام می‌نمایند.”

برچسب هامدیریت پسماند شهریمطالبه گریمطالبه گری در ایرانمطالبه گری شهروندانمطالبات مزدیمطالبات مزدی کارگریمطالبات مزدی کارگرانمطالبات مزدی کارگران در ایرانمطالبات معوقهمطالبات کارگریمطالبات کارگران پسماند شهرداری اهوازمطالبات کارگران ایرانمطالبات کارگران در ایرانمطالبات شهروندیمطالبات شهروندی کارگران در ایرانمعوقات مزدیمعوقات مزدی فرهنگیان ایرانمعوقات مزدی کارگرمعوقات مزدی کارگرانمعوقات مزدی کارگران پالایشگاهیمعوقات مزدی کارگران پسماندمعوقات مزدی کارگران ایرانمعوقات مزدی کارگران در ایرانمعوقات مزدی کارگران شهرداریمعوقات مزدی در ایرانمعوقات مزدی شهروندانمعوقات مزدی شهروندان در ایراننفت ایراننقض حقوق کارگران در ایراننقض حقوق بشرنقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامینقض حقوق شهروندینقض حقوق شهروندی کارگران در ایراننقض حقوق شهروندی در ایرانچرام استان کهگیلویه و بویراحمدواحد پسماند شهرداری اهوازواحد اجرائیات شهرداری اهوازکهگیلویه و بویر احمدکهگیلویه و بویراحمدکارمندان قراردادریکارمندان بخش خصوصیکارمندان دولتکارمندان در ایرانکارمندان شهرداریکارگرانکارگران مطالبه گرکارگران پالایشگاهکارگران پالایشگاه نفت قشمکارگران پالایشگاه نفت آبادانکارگران پسماند شهرداریکارگران ایرانکارگران در ایرانکارگران شهرداری اهوازپالایشگاه نفتپالایشگاه نفت آباداناستان کهگیلویه و بویر احمداستان کهگیلویه و بویراحمداستخدام رسمیتجمعات کارگریتجمعات کارگران در ایرانتجمعات اعتراضیتجمعات اعتراضی کارگرانتجمعات اعتراضی کارگران در ایرانتجمعات اعتراضی در ایرانجامعه کارگران در ایرانحقوق ماهیانه کارگران در ایرانحقوق معوقه کارگران در ایرانحقوق نقض حقوق بشر در ایرانحقوق و معوقات مزدیحقوق کارگران در ایرانحقوق بشرحقوق بشر در ایرانحقوق بشر در جمهوری اسلامیحقوق شهروندیحقوق شهروندی کارگران در ایرانحقوق شهروندی در ایرانحقوق شهروندی درایرانحکم کارگزینیسرکوب فعالان مدنی در ایرانسرکوب کارگران در ایرانسرکوب آزادی بیانسرکوب آزادی بیان در ایرانسرکوب تجمعات اعتراضیسرکوب تجمعات اعتراضی در ایرانسرکوب شهروندان مطالبه گرسرکوب شهروندان کورد در ایرانسرکوب شهروندان در ایرانشهردار اهوازشهردار دهدشتشهرداری اهوازشهرداری دهدشتشهرداراهوازشهرستان دهدشت

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: