•                  
شنبه , ۲۴ مهر , ۱۴۰۰
شنبه, اکتبر 16

سازمان عفو بین‌الملل خواستار آزادی بی‌قید و شرط جعفر عظیم‌زاده, فعال کارگری شد

0
289

سازمان عفو بین‌الملل در با انتشار بیانیه‌ای خواستار آزادی بی قید و شرط «جعفر عظیم زاده»، فعال کارگری شد.

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز جمعه ۱۲ بهمن ۱۳۹۷ سازمان عفوبین الملل با صدور بیانیه ای بازداشت جعفر عظیم زاده فعال کارگری را به شدت محکوم کرده است. در این بیانیه تاکید شده که جعفرعظیم زاده بعنوان یک فعال کارگری به‌خاطر فعالیت های مسالمت آمیز خود در زمینه آزادی بیان، آزادی تجمعات و آزادی تشکل توسط نیروهای امنیتی روز سه شنبه ۹ بهمن ۱۳۹۷ توسط نیروهای امنیتی در فردیس کرج بازداشت و پس از آن به کلانتری ۱۱ فردیس منتقل شده است و روز چهارشنبه ۱۰ بهمن ۱۳۹۷ جهت تحمل حبس ۶ ساله خود به زندان اوین منتقل شده است. این سازمان مدافع حقوق بشر از مسئولان قضائی و امنیتی در ایران خواسته بدون هیچ شرط و عذری این فعال کارگری را آزاد کنند.  سرکوب فعالان کارگری در ایران ناقض ماده ۲۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ناقض ماده ۲۱ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی که بر حق افراد بر شرکت و تشکیل تجمعات مسالمت آمیز و اعتراض بدون حمل سلاح تاکید میکند نیز میباشد.

بیانیه انتشار یافته سازمان عفو بین الملل را بنقل از حقوق بشر در ایران در ادامه بخوانید. 

مقامات ایرانی باید فعال حقوق کارگران جعفر عظیم‌زاده را فورا و بدون قید و شرط آزاد کنند چرا که او یک زندانی عقیدتی است که تنها به خاطر به کارگیری مسالمت‌آمیز حقوق خود در زمینه آزادی بیان، آزادی تجمعات و آزادی تشکل‌یابی زندانی شده است.

جعفر عظیم زاده، جوشکار و دبیر هیات مدیره این اتحادیه آزاد کارگران روز سه‌شنبه ۹ بهمن ۱۳۹۷ در فردیس کرج بازداشت و به کلانتری ۱۱ فردیس منتقل شد. وکیل این مدافع حقوق کارگران روز بعد از انتقال موکلش به زندان اوین جهت تحمل محکومیت ۶ ساله‌اش خبر داد.

جعفر عظیم‌زاده در فروردین ۱۳۹۴ توسط شعبه ۱‍۵ دادگاه انقلاب در تهران به اتهام «اجتماع و تبانی علیه امنیت کشور» و «تبلیغ علیه نظام» به ۶ سال زندان و دو سال محرومیت از عضویت در احزاب، گروه‌های سیاسی و فعالیت مجازی، رسانه‌ها و مطبوعات محکوم شد. اساس این اتهامات فعالیت‌های مسالمت‌آمیز جعفر عظیم‌زاده در دفاع از حقوق کارگران بوده است، از جمله:

• همکاری در تهیه و تبلیغ طومار چهل هزار نفری کارگران ایران برای افزایش حداقل دستمزد؛
• مصاحبه‌ با رسانه‌های خارج از ایران؛
• مشارکت در تأسیس اتحادیه آزاد کارگران ایران؛
• شرکت در تظاهرات روز کارگر در سال ۸۸ در پارک لاله تهران و دیگر تظاهرات مسالمت‌آمیز مقابل ساختمان مجلس و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ایران؛
• ملاقات با انجمن‌ها و نهادهای صنفی از جمله سندیکای کارگران کارخانه نیشکر هفت تپه و سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه

جعفر عظیم‌زاده در آبان ۱۳۹۴ احضاریه کوتاهی از سوی اداره اجرای احکام با موضوع معرفی خود به زندان اوین برای گذراندن دوره محکومیت ۶ ساله‌اش دریافت کرد. در این احضاریه تصریح شده بود که حکم او توسط دادگاه تجدید نظر تأیید شده است در حالی که هیچ حکمی به وی ابلاغ نشده بود. جعفر عظیم‌زاده در ۱۷ آبان ۱۳۹۴ بازداشت و برای اجرای حکم ۶ سال حبس خود به زندان منتقل شد. او چند ماه بعد، در ۱۰ تیر ۱۳۹۵ پس از ۶۳ روز اعتصاب غذا، به طور موقت از زندان آزاد شده بود.

در مهر ۱۳۹۵، شعبه ۳۳ دیوان عالی کشور درخواست اعاده دادرسی جعفر عظیم‌زاده را رد کرد.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: