•                    
  •                  
پنج شنبه , ۱۴ مهر , ۱۴۰۱
پنج‌شنبه, اکتبر 6

جلسه ۲ رسیدگی به اتهامات ۸ فعالان محیط زیست بازداشت شده برگزار شد

0
421

وکیل مدافع سام رجبی یکی از متهمان پرونده موسوم به “فعالان محیط زیست” بازداشتی گفت که دومین جلسه محاکمه متهمان این پرونده فردا شنبه ۱۳ بهمن برگزار می‌شود. محمدحسین آقاسی به رغم داشتن وکالت سام رجبی به جلسه دادگاه دعوت نشده است.

به گزارش حقوق بشر در ایران، محمدحسین آقاسی روز جمعه ۱۲ بهمن‌ماه در گفت‌وگو با خبرنگار قضایی ایرنا، اظهار داشت: بر اساس اطلاعات بدست آمده، در جلسه نخست دادگاه که در تاریخ ۱۰ بهمن ماه توسط  شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی ابوالقاسم صلواتی برگزار شده، نماینده دادستان ۱۵۰ صفحه از ۳۵۰ صفحه کیفرخواست را قرائت کرده و ادامه کیفرخواست در جلسه فردا (شنبه) قرائت می‌شود. این وکیل دادگستری که به رغم داشتن وکالت سام رجبی و دفاع از او در مرحله دادسرا به جلسه دادگاه دعوت نشده بود، گفت: در جلسه نخست، آقایان بیگی، جعفری و حسینی به عنوان وکلای متهمان به جز سام رجبی در جلسه حضور داشتند اما رجبی وکیل نداشته است. آقاسی با بیان اینکه تاکنون مطلبی در خصوص عزل او از سوی موکلش اعلام نشده است، افزود: به من چیزی ابلاغ نشده بنابراین همچنان خودم را وکیل سام رجبی می‌دانم ضمن اینکه طبق صحبتی که مادر سام با او داشته، موکلم من را عزل و وکیل دیگری انتخاب نکرده است. بر اساس این گزارش در جلسه نخست دادگاه که روز چهارشنبه دهم بهمن ماه برگزار شد، سه وکیل از بین وکلای مورد تایید رئیس قوه قضاییه موضوع تبصره ماده ۴۸ آئین دادسرای کیفری شامل رضا جعفری، بیگی و حسینی -از قضات بازنشسته- در دادگاه حضور داشتند. بنا بر گزارش ایرنا رضا جعفری وکیل چند تن از این متهمان حاضر به پاسخگویی درباره این پرونده نشده است.همچنین سام رجبی که به همراه پنج تن از این بازداشت شدگان متهم به جاسوسی شده بود که از اتهام جاسوسی تبرئه شده است. حقوق بشر در ایران در تاریخ ۸ مهر ماه طی گزارشی از ارسال پرونده سام رجبی به دادگاه جهت رسیدگی به دادگاه انقلاب خبر داده بود. این نکته حائز اهمیت است که اتهام افساد فی الارض، متوجه هر هشت نفر بازداشت شده فعال محیط زیست نیست. ۵ نفری که این اتهام علیه آنها مطرح شده، مراد طاهباز، نیلوفر بیانی، هومن جوکار، سپیده کاشانی و طاهر قدیریان میباشد.

لازم به ذکر است, روز چهارشنبه ۱۰ بهمن ۱۳۹۷ حقوق بشر در ایران طی گزارشی از برگزاری جلسه غیرعلنی ۸ متهم “پرونده فعالان محیط زیستی بازداشتی” در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به اتهام «جاسوسی از مراکز نظامی ایران» اطلاع رسانی کرده بود

محمدحسین آقاسی پس از برگزاری جلسه دادگاه گفته بود: “شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به ریاست ابوالقاسم صلواتی “بدون اینکه موکلم مرا عزل کند از حضور من در دادگاه خودداری کرد و دادگاه با حضور وکلای مورد تایید قوه قضاییه برگزار شد”. به گفته آقای آقاسی خانواده این افراد تا پیش از جلسه امروز از برگزاری دادگاه اطلاع نداشتند و “فقط می دانستند دادگاه، متهمان را احضار کرده اما علت احضار مشخص نبود”.

پرونده موسوم به فعالان محیط زیست، هشت متهم دارد که برای چهار نفر به اتهام افساد فی الارض، سه نفر به اتهام جاسوسی و یک نفر هم به اتهام اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی، کیفرخواست صادر شده است. اتهام چهار متهم این پرونده در ابتدا جاسوسی بود که بعد به افساد فی الارض تغییر کرد.

محمدحسین آغاسی پیشتر در تاریخ ۱۲ دی‌ماه از صدور کیفرخواست برای سه تن از متهمان پرونده موسوم به فعالان محیط زیست خبر داد و گفته بود: “روز گذشته ۳ تن از متهمان پرونده فعالان محیط زیست به شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران احضار و کیفرخواست صادره از سوی دادسرا به آنها ابلاغ شد”. وی در مهرماه سال جاری نیز اعلام کرده بود: “واقعیت این است که دادستان از بازپرس پرونده خواسته تا اتهام افساد فی‌الارض را به ۵ نفر از متهمان این پرونده تفهیم کند و بازپرس هم پذیرفته است”.

خانواده‌های فعالان محیط زیست بازداشت‌شده در ایران نیز در آبان‌ماه در نامه‌ای به علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، اتهامات علیه فرزندان خود را “باورنکردنی” خوانده و درخواست دادرسی عادلانه کردند. آنها همچنین خواستار رفع محدودیت‌ها برای دسترسی به وکیل شده بودند.

یک سال از بازداشت مراد طاهباز، سام رجبی، امیرحسین خالقی، هومن جوکار، سپیده کاشانی، نیلوفر بیانی، طاهر قدیریان و عبدالرضا کوهپایه، فعالان محیط زیستی در ایران گذشته است؛ با اینکه وزارت اطلاعات و سازمان محیط زیست بارها تاکید کرده‌اند که این بازداشت شدگان بی گناه هستند، اما قوه قضاییه ایران همچنان اصرار بر گناه کار بودن این افراد دارد و همچنان این افراد در بازداشت به سر می‌برند.

علاوه بر این افراد، مرتضی آریانژاد، کاووس سیدامامی، حسن راغ، عارف زارع، حسن زارع و علیرضا فرهادزاده ۶ تن دیگر از کارشناسان حیات وحش و فعالان محیط زیست ایران هستند که در ماه‌های پایانی سال گذشته به اتهام مرتبط بودن با یک پرونده جاسوسی بازداشت شده بودند. دو هفته بعد از بازداشت به خانواده کاووس سیدامامی اطلاع داده شد که او در زندان جان باخته است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.