•                  
دوشنبه , ۰۸ آذر , ۱۴۰۰
دوشنبه, نوامبر 29

آزادی سعید صادقی فر, فعال اجتماعی ساکن اردبیل با قرار وثیقه

0
285

سعید صادقی‌فر, شاعر و  فعال اجتماعی ساکن اردبیل که روز سه‌شنبه ۹ بهمن ماه ۱۳۹۷ توسط نیروهای امنیتی این شهر بازداشت شده بود عصر روز پنجشنبه ۱۱ بهمن ماه با قرار وثیقه آزاد شده است.

به گزارش حقوق بشر در ایران, سعید صادقی فر, شاعر و فعال اجتماعی ساکن اردبیل که در تاریخ  ۹ بهمن ماه ۱۳۹۷ در محل کار خود توسط نیروهای امنیتی این شهر بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شده بود, پس از انتقال به شعبه ۱۲ دادیاری استان اردبیل و تفهیم اتهام ” فعالیت تبلیغی علیه نظام”,  روز پنجشنبه ۱۱ بهمن ماه  با صدور قرار وثیقه بطور موقت و تا زمان برگزاری دادگاه آزاد شده است.  بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران, فعالیت تبلیغی علیه نظام اتهامی است که توسط شعبه ۱۲ دادیاری اردبیل به این فعال مدنی تفهیم اتهام شده است و این اتهام از آنجایی به این فعال اجتماعی ساکن اردبیل تفهیم شد که پلاکاردهای تهیه شده در مراسم خاکسپاری مادر این فعال آذربایجانی مصادیق اتهام انتسابی به وی در نظر گرفته شده است. اتهام و مصادیقی که مانع حضور صادقی‌فر در مراسم چهلم مادرش شده و آزادی او پس از برگزاری مراسم چهلم خانم علیزاده فراهم شده است. این منبع مطلع در ادامه گفت, مادر سعید صادقی فر, خانم علیزاده چهل روز پیش بر اثر مرگ مغزی درگذشت. خانواده صادقی‌فر با پیشنهاد این فعال اجتماعی ، اعضای خانم علیزاده را به بیماران نیازمند اهدا کردند. آزادی آقای صادقی‌فر پس از اتمام مراسم چهلمین روز درگذشت مادرش صورت گرفته است و پیش‌تر نیز پس از مراسم درگذشت مادرش به خاطر پلاکاردهایی که توسط فعالین اجتماعی دیگر تدارک دیده شده بود، بارها از سوی اداره اطلاعات اردبیل احضار شده بود.

لازم به ذکر است, سعید صادقی‌فر روز دوشنبه ۲۴ دی‌ماه سال جاری، طی ابلاغیه‌ای به شعبه دوم دادگاه انقلاب اردبیل احضار شده بود. جلسه دادگاه وی در روز چهارشنبه ۳ بهمن‌ماه به همراه چهار فعال ترک دیگر در شعبه دوم دادگاه انقلاب اردبیل برگزار و اتهام “تشکیل دسته غیرقانونی جهت برهم زدن امنیت کشور” علیه آنها مطرح شده بود.

این شهروند اهل اردبیل در تاریخ ۱۱ تیرماه به همراه چند شهروند دیگر توسط ماموران اداره اطلاعات این شهرستان در رابطه با مراسم قلعه بابک بازداشت و پس از صدور قرار وثیقه ۵۰ میلیون تومانی در تاریخ ۱۹ تیرماه آزاد شده بود.

از سعید صادقی‌فر  مجموعه اشعاری در قالب کتابی با عنوان “قورخو بله یینه بوکولن ایمگه” چاپ و منتشر شده است.

ترک (آذربایجانی) های ایران مانند سایر جمعیت‌های اتنیکی کشور در معرض تضییع نظام‌مند حقوق پایه‌ای قرار دارند، هر چند این تبعیض در مورد آنها کمتر شکل مذهبی دارد و عمدتا بر مباحث فرهنگی و هویتی استوار است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: