•                  
شنبه , ۲۷ مهر , ۱۳۹۸

دو تن از شهروندان بهائی ساکن یزد جهت تحمل دوران حبس راهی زندان شدند

0
84

دو تن از شهروندان بهائی ساکن یزد بنامهای: مهران اسلامی امیرآبادی و مهران بندی امیرآبادی  روز شنبه ۱۳ بهمن ۹۷ جهت تحمل دوران محکومیت، راهی زندان این شهر شدند.

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز شنبه ۱۳ بهمن‌ماه ۹۷ دو تن از شهروندان بهائی ساکن یزد بنامهای؛ مهران اسلامی امیرآبادد و مهران بندی امیرآبادی جهت تحمل دوران محکومیت راهی زندان این شهر شدند. لازم به ذکر است که پیش تر در تاریخ ۲۲ دی ماه شعبه ۱۱ دادگاه تجدید نظر استان یزد هر کدام از این دو شهروند را به تحمل یک سال حبس تعزیری محکوم کرده بود. بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن تائید این خبر گفت: “حکم حبس این دو شهروند بهائی در حالی اجرا شده است که هیچ ابلاغیه‌ای جهت اجرای حکم تحویل ایشان نشده و روز پنجشنبه ۱۱ بهمن ماه نیروهای امنیتی قصد بازداشت آقای بندی امیرآبادی را داشتند به همین جهت آقایان بندی امیرآبادی و اسلامی امیرآبادی خود جهت تحمل حبس راهی زندان یزد شدند”. حقوق بشر در ایران در تاریخ ۱۳ بهمن ماه طی گزارشی از هجوم نیروهای امنیتی به قصد بازداشت این دو شهروند بهائی را اطلاع رسانی کرده بود. همچنین روز شنبه ۲۲ دی‌ماه ۹۷، این دو شهروند بهائی توسط شعبه ۱۱ دادگاه تجدید نظر استان یزد هر کدام به یک سال حبس تعزیری محکوم شده بودند.  این منبع مطلع در ادامه گفت, حکم صادره پس از اعتراض به رای شعبه ۳ دادگاه تجدید نظر توسط دیوان عالی کشور به شعبه ۱۱ دادگاه تجدید نظر استان یزد به عنوان شعبه هم عرض ارجاع داده شده بود.مهران اسلامی امیرآبادی و مهران بندی امیرآبادی در مردادماه سال جاری جهت تحمل حبس بازداشت و به زندان یزد منتقل شده و پس از اعتراض به رای صادره و تائید اعتراض در دیوان عالی کشور ماه گذشته به صورت موقت و تا پایان مراحل دادرسی آزاد شده بودند.

لازم به ذکر است در مردادماه سال جاری این دو شهروند بهایی به همراه ۵ شهروند بهایی دیگر توسط شعبه ۳ دادگاه تجدید نظر استان یزد محاکمه و طی حکم صادره “مهران اسلامی امیرآبادی” به یک سال و نیم حبس تعزیری و یک سال تبعید به سراوان و “مهران بندی امیرآبادی” نیز به یک سال و نیم حبس تعزیری و یک سال تبعید به دیواندره محکوم شده بودند.

همچنین پنج شهروند دیگر به نام‌های “سرور فروغی مهدی آبادی”، “فرزاد روحانی منشادی”، “رامین حصوری شرف آبادی”، “محمدعلی تدریسی”، “احمد جعفری نعیمی” در این دادگاه هر یک به تحمل سه سال حبس تعلیقی محکوم شده و “عزت‌الله خرم” دیگر متهم این پرونده از اتهامات مطروحه تبرئه شده بود.

لازم به ذکر است که که آقای اسلامی در تاریخ ۱۰ مرداد ۱۳۹۱ نیر به همراه نوزده تن از بهاییان دیگر بازداشت و به اتهام “تبلیغ علیه نظام” و “تبلیغ به نفع گروه‌ها یا سازمان‌های مخالف نظام” به یک سال حبس تعزیری و یک سال حبس تعلیقی محکوم شده بود.

سرکوب شهروندان بهائی در ایران با استناد به بخشنامه شورای عالی انقلاب فرهنگی به شکل سیستماتیک و گسترده صورت میگیرد,. شهروندان بهائی در ایران از آزادی‌های مرتبط به باورهای دینی محروم هستند، این محرومیت سیستماتیک در حالی است که طبق ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸ میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی هر شخصی حق دارد از آزادی دین و تغییر دین با اعتقاد و همچنین آزادی اظهار آن به طور فردی یا جمعی و به طور علنی یا در خفا برخوردار باشد.
بر اساس منابع غیررسمی در ایران بیش از سیصد هزار نفر بهایی وجود دارد اما قانون اساسی ایران فقط اسلام، مسیحیت، یهودیت و زرتشتی گری را به رسمیت شناخته و مذهب بهاییان را به رسمیت نمی‌شناسد. به همین دلیل طی سالیان گذشته همواره حقوق بهائیان در ایران به صورت سیستماتیک نقض شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: