•                  
یک شنبه , ۰۷ آذر , ۱۴۰۰
یکشنبه, نوامبر 28

گزارشی از وضعیت وخیم ارژنگ داوودی، زندانی سیاسی محبوس در قرنطینه زندان مرکزی زاهدان

0
430

ارژنگ داوودی، زندانی سیاسی ۶۵ ساله محبوس در زندان زاهدان که چهاردهمین سال حبس خود را سپری می‌کند، با وجود بیماری و درد شدید کلیه در یکی از اتاقک‌های بند قرنطینه این زندان به تنهایی و دور از زندانیان دیگر در شرایطی سخت نگهداری می‌شود.

به گزارش حقوق بشر در ایران، ارژنگ داوودی، زندانی سیاسی محبوس در زندان زاهدان با وجود بیماری و درد شدید کلیه تحت شرایط بسیار نامناسبی در قرنطینه زندان زاهدان نگهداری می‌شود. این زندانی اجازه ارتباط با زندانیان دیگر را ندارد و از مرخصی، ملاقات و رسیدگی پزشکی نیز محروم مانده است. آقای داوودی در مهرماه سال ۹۵ جهت تحمل دوران محکومیت در تبعید خود به زندان زابل و در اواخر سال گذشته به زندان زاهدان منتقل شد. یک منبع نزدیک به ارژنگ داوودی در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران گفت: “آقای داوودی بیش از یک سال است که در زندان زاهدان نگهداری می‌شود؛ به دلیل اینکه ایشان در اتاقکی در انتهای سالن قرنطینه این زندان و به دور از سایر زندانیان نگهداری می شود و از سویی مسئولان اجازه ارتباط گیری با او را به دیگر زندانیان نمی‌دهند، عملا روزگار ایشان در ایزوله کامل می گذرد”. این منبع مطلع همچنین گفت: “ارژنگ داوودی علیرغم درد شدید در ناحیه کلیه که باعث ناله‌های شبانه وی شده است، بدون رسیدگی پزشکی و تحت شرایط بسیار نامناسبی در این اتاقک تاریک و نمور بدون سیستم گرمایشی و تهویه مناسب نگهداری می‌شود”. به گفته این منبع مطلع علیرغم بیماری شدید وی که روز به روز نیز بر شدت آن افزوده می‌شود، آقای داوودی از رسیدگی پزشکی، مرخصی درمانی، ملاقات و تماس نیز محروم مانده است.وی همچنین افزود: “آقای داوودی به دلیل بیماری، کهولت سن و فشار ناشی از شرایط نامناسب در زندان و همچنین آسیب دیدگی مهره‌های کمر در اثر بدرفتاری یکی از مسئولین زندان از طریق هل دادن وی از پله‌ها که منجر به زمین خوردن ایشان شد، توان راه رفتن عادی را نیز از دست داده و با کمک واکر راه می‌رود”.
لازم به اشاره است ارژنگ داوودی در مهرماه سال ۹۵ به زندان زابل و در تاریخ ۲۷ دی‌ماه سال ۹۶ از آن محل به زندان زاهدان تبعید شده است.

این زندانی سیاسی پیش از تبعید به زاهدان در تاریخ ۳۱ شهریورماه سال ۹۶ به دلیل مشکلات جسمی از جمله تغییر ناپایدار فشار و قند خون به بیمارستان امیرالمومنین زابل منتقل شده بود.

لازم به یادآوری است ارژنگ داوودی زندانی سیاسی سالخورده که پیشتر در تیرماه سال ۹۳ توسط شعبه یک دادگاه انقلاب کرج به اتهام “هواداری و فعالیت موثر در پیشبرد اهداف سازمان مجاهدین خلق در زندان” به اعدام محکوم شده بود، اواخر سال ۹۴ با کاهش محکومیت مواجه و به ۵ سال حبس تعزیری همراه با تبعید به زندان زابل محکوم شد.

لازم به ذکر است که ارژنگ داوودی در تاریخ چندی پیش با انتشار یک فایل صوتی نسبت به در خطر بودن جان خود در زندان زاهدان اطلاع رسانی کرده بود.

ارژنگ داوودی در حالی که جهت تحمل محکومیت ۱۰ ساله خود در زندان محبوس بود طی سالهای ۸۹ الی ۹۱ طی چند جلسه توسط قاضی صلواتی در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به اتهامات “توهین به مقدسات” و “توهین به رهبری” مورد محاکمه قرار گرفت.

آقای داوودی که از سال ۸۲ در حال گذراندن محکومیت ۱۰ ساله خود در حبس بود، هم اکنون در حال گذراندن دوران محکومیت ۵ سال در تبعید در زندان زاهدان است.

حقوق بشر در ایران در تاریخ  ۵ اسفند ۱۳۹۶ طی  گزارشی از  اعتصاب غذای ارژنگ داوودی بدلیل عدم توجه مسئولان قضائی و امنیتی به خواسنه های وی دست به اعتصاب غذا بود را اطلاع رسانی کرده بود.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: