•                    
  •                  
جمعه , ۱۸ آذر , ۱۴۰۱
جمعه, دسامبر 9

اعتصاب غذای حمید جعفری، فرهنگی محبوس در زندان کاشان

0
173

حقوق بشر در ایران – امروز جمعه ۲۹مهر ماه ۱۴۰۱، حمید جعفری، فرهنگی محبوس در سلول انفرادی زندان یزدل کاشان در اعتصاب غذا بسر می برد.

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از کانون صنفی معلمان ایران، امروز جمعه ۲۹مهر ماه ۱۴۰۱، حمید جعفری، معلم شاغل در هنرستان کارو دانش، ساکن کاشان و محبوس در زندان یزدل کاشان سومین روز از اعتصاب غذای خود را پشت سر می گذارد.

براساس این گزارش، این فرهنگی محبوس در سلول انفرادی از لحظه بازداشت خود اعلام اعتصاب غذا کرده و علت این نافرمانی مدنی وی اعتراض به نبودن دلیل مکفی و رفتار خشونت آمیز و نامناسب مسئولان امنیتی و قضایی برای بازداشت وی عنوان شده است.

لازم به ذکر است، در تاریخ ۲۷ مهر ماه ۱۴۰۱، حمید جعفری، در پی مراجعه ماموران اداره اطلاعات کاشان و با همراهی مسئول حراست آموزش و پرورش این شهر در محل کار خود بازداشت و مستقیما به سلول‌انفرادی در زندان یزدل کاشان منتقل شد.

سرکوب شهروندان و طرح اتهامات براساس سناریو سازی ارگانهای امنیتی ناقض ماده۱۹اعلامیه جهانی حقوق بشر و  ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.