•                    
  •                  
یک شنبه , ۱۳ آذر , ۱۴۰۱
یکشنبه, دسامبر 4

بازداشت ۲ شهروند ساکن توابع ارومیه و آزادی ۶ تن دیگر با تودیع وثیقه

0
107

حقوق بشر در ایران – امروز جمعه ۲۹مهر ماه ۱۴۰۱، ماموران امنیتی در روستای بالو از توابع ارومیه دو تن از شهروندان را بازداشت کردند.‌ همچنین، ۶ تن از شهروندان بازداشت شده در جریان اعتراضات سراسری در چند استان آزاد شدند.

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز دوشنبه ۴ مهر ماه ۱۴۰۱، داریوش خیری و اسلام سکانی، اهل روستای بالو از توابع ارومیه در استان آذربایجان غربی، توسط ماموران اطلاعات سپاه پاسداران بازداشت شدند.

بازداشت این شهروندان توام با رفتار خشونت آمیز و ضرب و شتم توسط نیروهای امنیتی همراه بوده است.

همچنین، شورش اسلامی، اخیرا پس از اتمام مراحل بازجویی و تفهیم اتهام در بازداشتگاه اطلاعات سپاه ارومیه به زندان مرکزی این شهر منتقل شده اما داریوش خیری، در بازداشتگاه این ارگان امنیتی تحت بازجویی است.

اما در خبری دیگر، روز چهارشنبه ۲۷ مهر ماه ۱۴۰۱، سعید جلیلیان، وکیل دادگستری، پس از اتمام مراحل بازجویی و تفهیم اتهام با تودیع وثیقه از زندان اوین آزاد شد.‌ علیرغم آزادی این وکیل دادگستری از مصادیق حقوقی اتهامات وی اطلاعی در دست نیست.

این وکیل دادگستری، در تاریخ ۲ مهر ماه ۱۴۰۱، نیروهای امنیتی بازداشت و جهت بازجویی به بند ۲۰۹ وزارت اطلاعات واقع در زندان اوین منتقل شده بود.

همچنین، سعید قاسمی، سعید مشکانی، نیما ابراهیمی – بازیگر – ساکن: تهران و علی کوهی، شهروندان بازداشت شده در تبریز، پس از اتمام مراحل بازجویی و تفهیم اتهام با تودیع وثیقه آزاد شدند.‌ آزادی علی کوهی در تاریخ ۲۶ مهر ماه ۱۴۰۱، با تودیع وثیقه ای به مبلغ ۳۵۰ میلیون تومان از زندان مرکزی تبریز، صورت گرفته است.

لازم به ذکر است، علی کوهی، متولد: ۱۳۷۳، در تاریخ ۱۱ مهر ماه ۱۴۰۱، توسط نیروهای امنیتی در جریان برگزاری اعتراضات سراسری در شهر تبریز بازداشت شده بود.

در ادامه نیز، طی روزهای اخیر، حسنا کریم آبادی، شهروند بازداشت شده در جریان اعتراضات سراسری پس از طی مراحل بازجوئی آزاد شده است. از چگونگی آزادی وی اطلاعی در دست نیست.

پس از انتشار اخبار مرتبط با جان باختن مهسا امینی، دختر ۲۲ ساله اهل سقز از توابع استان کردستان که پس از سفر به تهران و بازداشت توسط پلیس امنیت اخلاقی (گشت ارشاد) و انتقال وی به بازداشتگاه و سپس جان باختن وی که با ابهامات بسیاری همراه بود اعتراضات گسترده ای از استان کردستان شکل گرفت و در تاریخ ۳۱ شهریور ماه ۱۴۰۱، سازمان عفو بین الملل نیز با انتشار بیانیه ای، مقابله نیروهای امنیتی برای سرکوب این‌ اعتراضات خواستار اقدام فوری جامعه جهانی شده بود.

حقوق بشر در ایران، با توجه به برگزاری این دور از اعتراضات سراسری بصورت روزانه و با انتشار گزارشاتی برگزاری این دور از اعتراضات در روزهای،  سوم،   چهارم،   پنجم،   ششم،   هفتم،   هشتم ، نهم،  دهم،  یازدهم،  دوازدهم،  سیزدهم،  چهاردهم،  پانزدهم، شانزدهم، هفدهم، هجدهم، نوزدهم، بیستم، بیست و یکم وبیست و دوم این تجمعات اعتراضی را پوشش خبری داده است.

سرکوب شهروندان و طرح اتهامات براساس سناریو سازی ارگانهای امنیتی ناقض ماده۱۹اعلامیه جهانی حقوق بشر و  ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

برچسب هاتبریزوکلازندانیان سیاسی،تظاهرات شهریور ماه ۱۴۰۱بازداشت شدگان تظاهرات شهریور۱۴۰۱سرکوب اعتراضات مهر ماه در سال ۱۴۰۱سعید قاسمیاستان تهرانشهرتبریزتظاهرات سراسری شهریور ۱۴۰۱سرکوب اعتراضات شهریور ماه در سال ۱۴۰۱اسلام سکانیسعیدقاسمیوکیل دادگستریآزادی با تودیع وثیقهبازداشت بلاتکلیفاعتراضات سراسری ۱۴۰۱سرکوب اعتراضات در سال ۱۴۰۱داریوش خیریتودبع وثیقهمحرومیت از حقوق شهروندیشهر تبریزاعتراضات شهریور ۱۴۰۱تظاهرات اعتراضی شهریور۱۴۰۱بازداشت شدگان تظاهرات شهریور ماه ۱۴۰۱علی کوهیوکلای دادگستری،قرنطینه زندان اوینمطالبات وکلای دادگستریاعتراضات شهریور۱۴۰۱سعیدجلیلیانسرکوب اعتراضات شهریورماه در سال ۱۴۰۱نیما ابراهیمیحسنا کریم آبادیزندان اوین،اعتراضات سراسری شهریور۱۴۰۱سعید جلیلیانشهر تبربزنیماابراهیمیحسناکریم آبادیتهرانبازداشت بلاتکلیفیبازداشت،اعتراضات سراسری شهریور ماه ۱۴۰۱اعتراضات ۱۴۰۱تودیع وثیفهسعید مشکانیوکیلمنشور حقوق شهروندینقض حقوق بشر در ایران،شهریور ماه ۱۴۰۱منشور حقوق شهروندی،مهرماه۱۴۰۱سعیدمشکانی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.