دوشنبه , ۰۷ فروردین , ۱۴۰۲
دوشنبه, مارس 27

تداوم بازداشت و اعتصاب غذای محمد زینی وند در زندان ماهپاره استان ایلام

0
93

حقوق بشر در ایران – امروز چهارشنبه ۲۶ بهمن ماه ۱۴۰۱، محمد زینی وند در اعتراض به تداوم بازداشت و بلاتکلیفی اعتصاب غذا کرده است. 

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از کُردپا، امروز چهارشنبه ۲۶ بهمن ماه ۱۴۰۱، محمد زینی وند، اهل شهرستان دره شهر از توابع استان ایلام و محبوس و بلاتکلیف در زندان ماهپاره بطور بلاتکلیف در بازداشت بسر می برد. 

براساس این گزارش، با توجه به تداوم بازداشت و محرومیت محد زینی وند از حقوق اولیه یک متهم وی در اعتراض به این شرایط در چهارمین روز اعتصاب غذای اعتراضی بسر می برد. 

لازم به اشاره است، محمد زینی وند، در تاریخ ۱۳ آذر ماه ۱۴۰۱، توسط نیروهای امنیتی در شهرستان دره شهر بازداشت و پس از طی مراحل بازجویی به زندان ماهپاره در استان ایلام منتقل شد. 

تا لحظه تنظیم این خبر، از علت دقیق بازداشت، مصادیق حقوقی اتهامات و نام ارگان بازداشت کننده محمد زینی وند اطلاعی حاصل نشده است. 

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی و بلاتکلیف نگهداشتن متهم در بازداشت، ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.