یک شنبه , ۱۳ فروردین , ۱۴۰۲
یکشنبه, آوریل 2

بازداشت یک شکارچی غیرمجاز در شهرستان رودسر

0
76

حقوق بشر در ایران – امروز پنجشنبه ۲۵ اسفند ماه ۱۴۰۱،‌ ماموران اداره حفاظت از محیط زیست شهرستان رودسر از توابع استان گیلان، یک شکارچی غیرمجاز را بازداشت کردند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از ایرنا،‌ روز چهارشنبه ۲۴ اسفند ماه ۱۴۰۱، رحمان پورحسین، سرپرست اداره حفاظت محیط زیست شهرستان رودسر واقع در استان گیلان از دستگیری یک شکارچی غیرمجاز که یک قلاده پلنگ  را در این شهرستان شکار کرده بود خبر داد. 

سرپرست اداره حفاظت محیط زیست شهرستان رودسر در تشریح این خبر اعلام کرد:”در پی بدست آوردن اخبار و اطلاعات مبنی بر شکار یک قلاده پلنگ و فروش پوست این حیوان نادر و ارزشمند توسط سوداگران و نابود کنندگان حیات وحش، کارشناسان و ماموران یگان حفاظت محیط زیست رودسر اقدام به انجام عملیات دستگیری کردند.” 

وی اظهار داشت: “طی هماهنگی با دادستان شهرستان در یک اقدام هماهنگ و با جمع‌ بندی اطلاعات و شگردهای اطلاعاتی موفق شدند متخلف و فروشنده پوست این پلنگ را بازداشت کنند.” 

این فرد مسئول در اداره محیط زیست شهرستان رودسر خاطرنشان کرد:”پس از تشکیل پرونده متخلف به مراجع قضایی جهت سیر مراحل قانونی تحویل داده شد.”

لازم به ذکر است که پلنگ ایرانی از جمله گونه‌های حفاظت شده است و جریمه ضرر و زیان شکار آن ۱ میلیارد و ۲۰۰ میلیون ریال است. 

شکار بی ضابطه و آسیب رساندن به هرگونه از موجودات زنده به مثابه نقض حقوق بشر در رسته محیط زیست و همچنین نقض اسناد و کنوانسیونهای مرتبط است.

هرگونه آزمایش زجرآور بر روی حیوانات اعم از آنکه روحی یا جسمی باشد، نقض حقوق حیوانات است.

اولین قانون حمایت از حیوانات در انگلستان در سال ۱۸۸۲ میلادی تصویب شد که این قانون در سال ۱۹۱۱به تکمیل رسید.

پس از انگلستان کشورهای دیگر نیز قوانینی در جهت حفظ حقوق حیوانات به تصویب رساندند.

تا کنون تعداد زیادی معاهدات چند جانبه، دو جانبه و اسناد بین‌المللی در زمینه حقوق حیوانات انعقاد گردیده که از کثرت این موارد می توان به چند نمونه شامل؛ اعلامیه ۱۹۷۲استکهلم، کنوانسیون ۱۹۷۳ کیوتر، کنوانسیون تنوع زیستی ۱۹۷۲مشهور به کنوانسیون ریو، کنوانسیون تجارت بین‌المللی گونه های حیوانی و گیاهی در معرض خطر ۱۹۷۳ اشاره کرد.

برهمین اساس، اعلامیه جهانی حقوق حیوانات در اکتبر ۱۹۷۸ با هدف شناخت جهان مبتنی بر حقوق برای حیوانات با تلاش یونسکو در پاریس به تصویب رسیده است. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.