چهارشنبه , ۰۲ فروردین , ۱۴۰۲
چهارشنبه, مارس 22

آزادی ماموستا حسن فتحی خضرلکی،‌شهروند اهل سنت با تودیع وثیقه

0
39

حقوق بشر در ایران – امروز پنجشنبه ۲۵ اسفند ماه ۱۴۰۱، ماموستا حسن فتحی خضرلکی، فعال مذهبی اهل سنت، پس از اتمام بازجویی ها با تودیع قرار وثیقه آزاد شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از کُردپا، روز سه شنبه ۲۳ اسفند ماه ۱۴۰۱، ماموستا حسن فتحی خضرلکی، شهروند اهل سنت و امام جماعت روستای قازلیان از توابع از شهرستان بوکان در استان آذربایجان غربی، پس از طی مراحل بازجویی و تفهیم اتهام با تودیع وثیقه آزاد شد. 

براساس این گزارش، آزادی ماموستا حسن فتحی خضرلکی، با تودیع وثیقه صورت گرفته و او باید در انتظار دریافت ابلاغیه تشکیل جلسه دادرسی خود باشد. 

همچنین، از میزان وثیقه تودیع شده و مصادیق حقوقی اتهامات یا اتهام تفهیم شده به ماموستا حسن فتحی خضرلکی اطلاعی در دسترس نیست. 

لازم به اشاره است، ماموستا حسن فتحی خضرلکی، در تاریخ ۲۵ دی ماه ۱۴۰۱، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و جهت بازجویی به یکی از بازداشتگاه های امنیتی در استان کردستان منتقل شده بود. 

سرکوب پیروان اهل سنت و اقلیتهای مذهبی، ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله ماده ۲،  ۱۸ و ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۸ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی است.

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بی طرف از جمله موارد مورد تاکید شده در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر است.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.