•                  
دوشنبه , ۰۳ آبان , ۱۴۰۰
دوشنبه, اکتبر 25

اعزام فاروق لواشلویی، زندانی عقیدتی به مرخصی

0
436

حقوق بشر در ایران امروز سه شنبه ۲ دی ماه ۱۳۹۹، فاروق لواشلویی، زندانی عقیدتی سنی مذهب، محبوس در زندان مرکزی ارومیه به مرخصی اعزام شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از کُردپا، روز پنجشنبه ۲۰ آذر ماه ۱۳۹۹، فاروق لواشلویی – متولد: ۱۳۶۹ – فرزند: خسرو – اهل: اشنویه و زندانی عقیدتی سنی مذهب، محبوس در زندان مرکزی ارومیه به مرخصی اعزام شد. این زندانی سیاسی در حال سپری کردن حبس تعزیری ۳ سال و ۶ ماهه خود است. 

لازم به ذکر است، فاروق لواشلویی، در تاریخ ۴ اسفند ماه ۱۳۹۷، توسط نیروهای امنیتی در منزل شخصی خود به اتهام فعالیت در فضای مجازی و اعلام حمایت در « جبهه النصره » بازداشت و پس از انتقال به بازداشتگاه اداره اطلاعات سپاه المهدی شهرستان ارومیه به مدت ۲ هفته در سلول انفرادی و تحت بازجوئی و تفهیم اتهام قرار گرفت. 

با اتمام مراحل بازجوئی و بازپرسی و ارجاع پرونده فاروق لواشلوایی، به دادگاه، پرونده این شهروند اهل سنت توسط شعبه ۳ دادگاه انقلاب ارومیه به ریاست قاضی رضا نجف زاده با اتهام « اقدام علیه امنیتی از طریق عضویت در گروه جبهه النصره » مورد بررسی قرار گرفت و به تحمل ۵ سال حبس تعزیری محکوم شد. 

با اعلام اعتراض و ارجاع پرونده فاروق لواشلویی به شعبه ۱ دادگاه تجدیدنظر استان آذربایجان غربی به ریاست قاضی محبوبی، حکم صادره در دادگاه بدوی از ۵ سال حبس تعزیری به ۳ سال و ۶ ماه کاهش پیدا کرد. 

این شهروند اهل سنت، در تاریخ ۱۹ آذر ماه ۱۳۹۹، به همراه جمعی دیگر از زندانیان سیاسی – عقیدتی محبوس در زندان مرکزی ارومیه در اعتراض به « عدم اجرای طرح دو فوریتی کاهش مجازات حبس و اعطای تسهیلات قضایی » اعتصاب غذا کرد و در تاریخ ۲۰ آذر ماه در پش از وعده مساعدت از سوی مسئولان به اعتصاب غذای خود پایان داد.

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوین گر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

بازداشت و بلاتکلیفی و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و  ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

سرکوب شهروندان اهل سنت در ایران و بیان اتهامات امنیتی بر علیه آنها نقض حقوق بشر و مصداق سرکوب آزادی عقیده است و در اسناد بین المللی حقوق بشر در ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶، بر ممنوعیت آن تاکید شده است. 

اعمال محرومیت بر شهروندان اهل سنت در انجام و یا حضور در مناسک مذهبی از جمله مواردی است که ناقض ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶، است. 

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

اعتراف گیری اجباری به ضرب و شتم و تهدید بر افراد از جمله مصادیق بارز نقض اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین میثاق های بین المللی حقوق مدنی و سیاسی میباشد. در ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین در ماده ۷ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی به صراحت کلام بر ممنوعیت شکنجه افراد تاکید شده است.

برچسب هااقلیتهای مذهبیاهل تسنناهل سنتاهل سنت ایراناخبار نقض حقوق بشراقلیتهای مذهبی در ایراناهل تسنن در ایراناشنویهحق مرخصیسرکوب اقلیتهای مذهبی در ایراننقض حقوق پیروان ادیان در ایراننقض حقوق شهروندینقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشرشهرستان ارومیهنقض حقوق پیروان سایر ادیان در ایرانپیروان اهل سنتحقوق اقلیتهای مذهبی در ایراننقض حقوق شهروندی در ایراننمایندگان اقلیتهای مذهبی در مجلساهل سنت سیستان و بلوچستاناهل سنت در ایراننمایندگان اقلیتهای مذهبی در ایرانتبعیض بر اقلیتهای مذهبینقض حقوق بشرد ر ایرانسرکوب اهل سنت در ایرانسرکوب اهل تسنن در ایرانسرکوب شهروندان اهل سنتسرکوب اقلیتهای مذهبیمحرومیت از حق مرخصیتبعیض بر اقلیتهای مذهبی در ایراناهل سنت تهراننقض حقوق اقلیتهای مذهبی در ایراننقض حقوق شهروندان کورد در ایرانحقوق شهروندی اهل سنت در ایرانپیروان اهل تسنناهل تسنن ایرانمحرومیت از حقوق شهروندی اقلیتهای مذهبیپیروان اهل سنت در ایرانسرکوب اهل تسنننقض حقوق بشر در ایران 4حقوق اقلیتهای مذهبیسرکوب پیروان اهل سنت در ایرانسرکوب شهروندان اهل تسنن در ایرانسرکوب شهروندان اهل تسنننقض حقوق شهروندی پیروان اهل سنت در ایرانپیروان اهل تسنن در ایرانمحرومیت از حقوق شهروندی پیروان اهل سنت در ایرانشهرستان اشنویهحقوق شهروندی پیروان اهل تسنن در ایراناقلیتهای مذهبی در جمهوری اسلامینقض حقوق شهروندی اهل تسنن در ایرانسرکوب اهل تسنن ایرانسرکوب پیروان اهل سنتسرکوب پیروان اهل تسننتحصیل اقلیتهای مذهبیشهروندان اهل سنت در ایرانسرکوب شهروندان اهل تسنن ایرانحق مرخصی زندانیاطلاعات سپاه شهرستان اشنویهنقض حقوق بشر در جمهوری اسلامیشهروندان اهل تسنن در ایرانسرکوب شهروندان اهل سنت در ایراناهل تسنن در زندانهای ایراننقض حقوق پیروان اهل سنت در ایرانپیروان اهل سنت ایرانسرکوب پیروان اهل تسنن در ایرانسرکوب پیروان اهل تسنن ایراناداره اطلاعات شهرستان ارومیهاقلیت اهل تسننسرکوب پیروان اهل سنت ایرانپیروان اهل سنت در جمهوری اسلامیشعبه ۲ دادگاه انقلاب شهرستان ارومیهدادگاه انقلاب شهرستان ارومیهاخبار نقض حقوق بشر در جمهوری اسلامیسرکوب اقلیتهای مذهبی در جمهوری اسلامیسرکوب پیروان اهل سنت در جمهوری اسلامیحقوق شهروندی اقلیتهای مذهبی در ایرانشهروندان کورد اهل سنتاقلیت اهل تسنن در ایراننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی در ایرانزندان شهرستان اشنویهزندان شهرستان ارومیهحق مرخصی زندانیان سیاسیحق مرخصی زندانیان سیاسی در ایرانشهروندان شهرستان ارومیهاداره اطلاعات شهرستان اشنویهحق مرخصی زندانی سیاسیحق مرخصی زندانیان در ایرانسپاه المهدینقض حقوق شهروندی اقلیتهای مذهبیفعال مذهبی در شهرستان ارومیهاطلاعات سپاه المهدیسپاه المهدی ارومیهفاروق لواشلواییفاروق لواشلوائیپیروان اهل سنت در ارومیهفاروق لواشلوایی زندانی عقیدتیفاروق لواشلوائی زندانی عقیدتی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: