•                  
جمعه , ۲۱ مرداد , ۱۴۰۱
جمعه, آگوست 12

حکم اعدام ۱ زندانی در زندان دستگرد اصفهان اجرا شد

0
1922

حقوق بشر در ایران – سحرگاه یکشنبه ۱۶دی ماه ۱۳۹۸, حکم اعدام علی عشوری, زندانی محبوس در زندان دستگرد اصفهان, با اتهامات مربوط به مواد مخدر و حمل سلاح گرم, که پیش از این از سوی دادگاه و دیوان عالی کشور تائید شده بود اجرا شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از وبسیات جوانه ها, سحرگاه یکشنبه ۱۶دی ماه ۱۳۹۸, علی همت  عشوری, زندانی محکوم به اعدام از بابت اتهامات مربوط به موادمخدر و حمل سلاح گرم, محبوس در زندان دستگرد اصفهان اعدام شد. همچنین ۱ زندانی دیگر با هویت نامشخص که به سلول انفرادی منتقل شده بود پس از اخذ مهلت جهت کسب رضایت ولی دم به بند زندان بازگردانده شد. 

بنقل از یک منبع مطلع: “علی همت عشوری در سال ۱۳۸۶ به اتهام حمل مواد مخدر از نوع شیشه و هروئین و ۴۰ قبضه سلاح گرم که البته این اسلحه ها فقط در خودروی وی بوده و در حقیقت صاحب آنها فرد دیگری بوده که متواری شد” توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد و توسط دادگاه به اتهام افساد فی الارض به اعدام محکوم شد. 

همچنین حکم اعدام ۱ زندانی دیگر از بابت اتهام قتل که به همراه علی عشوری به سلول انفرادی منتقل شده بود در پی اخذ مهلت جهت جلب رضایت ولی دم مقتول به بند بازگردانده شد.

بنا بر گزارش نهادهای بین‌المللی حقوق بشر، ایران به تناسب سرانه جمعیت و میزان اعدام، رتبه نخست اعدام شهروندان خود در دنیا را دارد.

با توجه به اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر هیچ فردی نباید مورد رفتاری قرار بگیرد که منجر به تنزل مقام انسانی وی بشود. 

براساس آمارهای منتشره از سوی سازمانهای مدافع حقوق بشر ایران از جمله کشورهایی است که دارای سرانه اعدام بسیار زیادی است و در رتبه جهانی ایران بعد از چین بالاترین تعداد اعدامهای سالیانه را دارا می باشد. 

بر طبق آخرین گزارش سازمان عفو بین الملل که بصورت آماری اعدام در کشورهای مختلف جهان را مورد بررسی قرار داده است رتبه ایران بعد از چین دارای رتبه دوم جهانی اجرای حکم اعدام میباشد. 

از مجموع ۲۵۳ مورد اعدام ثبت‌شده در ایران، ۱۶۰ نفر، ۱۵۵ مرد و ۵ زن، به جرم قتل، ۲۲ مرد به جرم تجاوز به زنان، سه نفر به جرم تجاوز و قتل، یک نفر به جرم آدم‌ربایی و قتل، سه نفر به جرم آدم‌ربایی و تجاوز، یک نفر به اتهام بغی (قیام مسلحانه علیه حکومت)، ۲۵ نفر به اتهام قاچاق مواد مخدر، یک نفر به اتهام سرقت، ۱۸ نفر به اتهام “محاربه” (۱۲ نفر از آن‌ها در ارتباط با سرقت و ۶ نفر در ارتباط با فعالیتهای  سیاسی محکوم شده بودند)، ۱۴ نفر به اتهام “افساد فی‌الارض” و پنج نفر با اتهامات نامعلوم محکوم به اعدام شده بودند. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: