•                  
جمعه , ۰۱ بهمن , ۱۴۰۰
جمعه, ژانویه 21

یک زندانی در فیرورق از توابع شهرستان خوی اعدام شد

0
569

حقوق بشر در ایران – امروز پنجشنبه ۲۸ خرداد ماه ۱۳۹۹, حکم اعدام یک زندانی متهم به ۲ فقره قتل عمد محبوس در ملا عام اجرا شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از آذرباخیش, سحرگاه پنجشنبه ۲۲ خرداد ماه ۱۳۹۹, یک زندانی متهم به قتل مادر زن و برادر زن خود محبوس در زندان خوی پس از تائید حکم اعدام وی از سوی دیوان عالی کشور در فیرورق از توابع شهرستان خوی اجرا شد. 

براساس این گزارش : “در سال ۱۳۹۷, داماد یک خانواده در شهرستان خوی مادر زن و برادر همسر ۱۳ ساله اش را با استفاده از ضربه های چوب به قتل رسانده بود که بعد از دستگیری و اعتراف با درخواست اولیای ‌دم مقتول به قصاص محکوم شده بود”. 

این حکم با تایید دادگاه کیفری ۲ استان و دیوان عالی کشور پس از تنفیذ آن توسط رئیس حوزه قضایی شهرستان در برابر جمعیت حاضر و جمعی از مسئولان قضایی و انتظامی در فیرورق که محل قتل بود اجرا شد. 

فیرورق, شهری در بخش فیرورق شهرستان خوی در استان آذربایجان غربی که در ۸ کیلومتری غرب شهرستان خوی واقع شده است. 

بر اساس گزارش سالانه سازمان عفو بین الملل، در سال ۲۰۱۹ میلادی, حکومت ایران دست کم ۲۵۱ نفر را اعدام کرده و دستکم ۴ نفر از اعدام شد گان در زمان وقوع جرم کمتر از ۱۸ سال سن داشتند. با این حال، به دلیل عدم شفافیت مقامات، پی بردن به تعداد واقعی اعدامها در این کشور دشوار است و ممکن است بسیار بالاتر از رقم اعلام شده باشد.

با توجه به اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر هیچ فردی نباید مورد رفتاری قرار بگیرد که منجر به تنزل مقام انسانی وی بشود. 

براساس آمارهای منتشره از سوی سازمانهای مدافع حقوق بشر ایران از جمله کشورهایی است که دارای سرانه اعدام بسیار زیادی است و در رتبه جهانی ایران بعد از چین بالاترین تعداد اعدامهای سالیانه را دارا می باشد. 

در تاریخ ۲۹ بهمن ماه ۱۳۹۸, سازمان عفو بین الملل, با انتشار گزارشی که به تفسیر موارد نقض حقوق بشر در ایران پرداخته بود در بخشی از این گزارش پیرامون صدور و اجرای احکام اعدام اعلام کرد: “حکم اعدام همچنان برای اعمالی در نظر گرفته شد که در قوانین بین المللی حقوق بشر مجاز به شمار میروند، اعمالی که از جمله شامل رابطه جنسی افراد همجنس با رضایت متقابل و روابط جنسی خارج از چارچوب زناشویی می شد؛ صدور حکم اعدام همچنین برای جرایمی از قبیل توهین به پیامبر اسلام ,  محاربه و افساد فی الارض, ادامه یافت که تعریف بسیار مبهمی دارند”.

برچسب هافیرورققوانین اعدام در ایرانقانون جدید مجازات اعدام در ایرانقاتل قتل عمدقتل عمدقتل عمد حکومتیقتل عمد حکومتی در ایرانقتل عمد در ایرانقتل عمد در زندانهای ایرانقتل عمد زندانیانقتل عمد زندانیان در ایرانلغو مجازات اعداممتهم به قتل قتل عمدمتهم به قتل عمدمتهمان به قتل عمدمتعم به قتل عمدمجارات اعدام در ایرانمجازات قتل عمدمجازات اعداممجازات اعدام ایرانمجازات اعدام در ایرانمجازات اعدام در زندانهای ایرانمجازات اعدام زندانیان در ایرانمجازات غیر انسانیمجازات غیرانسانینقض حقوق بشر در ایراننقض حکم اعدام در ایرانگزارش اعدام در ایرانآمار اعدام در ایراناتهام قتل عمداتهام قتل عمد در ایراناتهام متهمان به قتل عمد در ایراناجرای احکام اعدام در ایراناجرای اعدام در ایراناجرای حکم اعدام در ایراناحکام اعدام در ایراناعدام قتل عمداعدام متهم قتل عمداعدام متهم به قتل عمداعدام متهمان به قتل عمد در ایراناعدام مجازات غیرانسانیاعدام در ملاء عاماعدام در ایراناعدام در ایران گاعدام در جمهوری اسلامیاعدام در زنداناعدام در زندانهای ایراناعدام زندانیاناعدام زندانیان متهم به قتلاعدام زندانیان متهم به قتل عمداعدام زندانیان محکوم به اعداماعدام زندانیان در ایرانجرم قتل عمدجرم قتل عمد در ایرانحقوق بشر در ایرانحقوق شهروندیحقوق شهروندی در ایرانحقوق شهروندی درایرانحکم اعدام متهم به قتلحکم اعدام متهمان به قتلحکم اعدام در ایرانحذف مجازات اعدامزندان مرکزی خویزندانیان متهم به قتل عمدزندانیان متهم به قتل عمد در ایرانشهرستان فیرورقشهرستان خویطرح لغو مجازات اعدام

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: