•                  
پنج شنبه , ۲۹ مهر , ۱۴۰۰
پنج‌شنبه, اکتبر 21

بازداشت ۶ تن در مسجدسلیمان و رضوانشهر مرتبط با آتش سوزیهای اخیر

0
305

حقوق بشر در ایران – امروز پنجشنبه ۲۹ خرداد ماه ۱۳۹۹, پنج تن از شهروندان ساکن شهرستان مسجد سلیمان از توابع استان خوزستان و یک نفر دیگر هم در شهرستان رضوانشهر به اتهام مشارکت و عاملیت در آتش سوزی مراتع و جنگلهای این شهرها توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از ایلنا, امروز پنجشنبه ۲۹ خرداد ماه ۱۳۹۹, علی حسینی, فرمانده انتظامی شهرستان مسجد سلیمان از  بازداشت ۵ نفر از شهروندان ساکن این شهرستان به اتهام مشارکت در آتش سوزی مراتع و محصولات کشاورزی در این شهرستان خبر داد. همچنین محمد جعفر گل محمدی, رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان رضوانشهر از بازداشت فردی به اتهام آتش سوزی جنگلها و مراتع این شهر خبر داد. 

فرمانده انتظامی مسجدسلیمان در تشریح این خبر گفت: “در پی وقوع چندین فقره آتش‌سوزی مراتع و محصولات کشاورزی، مأموران انتظامی پاسگاه گلگیر و هفت شهیدان جهت برخورد با مخلان نظم و امنیت اقدام به گشت زنی در مناطق احتمالی آتش‌سوزی کرده و موضوع به صورت ویژه در دستور کار پلیس قرار گرفت”.

این مقام انتظامی در ادامه افزود: “ماموران انتظامی پاسگاه گلگیر طی ۲۴ ساعت گذشته حین گشت زنی متوجه دود غلیظ در اطراف زمین‌های کشاورزی و مراتع شدند که بلافاصله در محل موردنظر حاضر و مشاهده کردند ۲ نفر در حال آتش زدن خار و خاشاک در زمین‌های کشاورزی هستند و به دنبال شعله‌ور شدن، آتش به مراتع خشک سرایت کرد و حدود ۳ هکتار از اراضی منابع طبیعی را سوزاند”.

علی حسینی, در ادامه خاطر نشان کرد: “سه نفر که در حوزه هفت شهیدان اقدام به آتش زدن محصولات کشاورزی کرده بودند دستگیر و جهت سیر مراحل قانونی تحویل مراجع قضائی شدند و افراد یاد شده در تحقیقات تکمیلی پلیس انگیزه خود را آماده کردن اراضی برای کشاورزی و اختلافات ملکی عنوان کردند”. 

در خبری دیگر رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان رضوانشهر از دستگیری عامل آتش سوزی عمدی جنگل‌های این شهرستان خبر داد و گفت : “با پیگیری های قروق بانان فردی که به صورت عمدی جنگل های روستای سنگده بالا بخش پره سر رضوانشهر را آتش زده بود شناسایی و به مراجع قضایی معرفی شد”.

گل محمدی افزود : “وی در اعترافاتش هدف از این کار را عقده گشایی از مسئولان اداره منابع طبیعی و آبخیزداری به علت پرونده سازی علیه اش درباره قاچاق چوب اعلام کرد”.

حقوق بشر در ایران, در تاریخ ۲۸ خرداد ماه ۱۳۹۹, از آتش سوزی در جنگلها و مراتع شهرستان رضوانشهر و تحریق دستکم ۳ هکتار از جنگل‌ها در حاشیه روستای سنگده بالا این شهرستان از ۳ روز پیش را اطلاع رسانی کرده بود. 

تداوم و گسترش این آتش سوزی ها در حالی است که در تاریخ ۲۷ خرداد ماه ۱۳۹۹, مسعود منصور, رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور از وقوع ۷۴۰ حریق در جنگل‌ها و مراتع کشور از ابتدای سال ۱۳۹۹ تا تاریخ ۲۴ خرداد ماه سالجاری خبر داد که بر اثر این آتش سوزیها دستکم ۸ هزار هکتار از مراتع و جنگلها طعمه حریق شده است. 

 در هدف ۱۵ از سند ۲۰۳۰ یونسکو که پس از تصویب در سال ۲۰۱۶ برای اجرای مفاد و اهداف در اختیار کشورها قرار گرفت به صراحت بر حق افراد در برخورداری از محیط زیست و همچنین حفاظت از منابع طبیعی تاکید کرده است. متن هدف ۱۵ از سند ۲۰۳۰ عبارت است از: “حفاظت، بازیابی و ترویج استفاده پایدار از اکوسیستم های زمینی، مدیریت پایدار جنگل ها، مبارزه با بیابان زایی، متوقف و معکوس نمودن فرسایش زمین و توقف از بین بردن تنوع زیستی”. این هدف مشتمل بر حفاظت، احیاء و استفاده پایدار از جنگل ها، تالاب ها، کوه ها و نواحی خشک, توقف جنگل زدایی, مبارزه با بیابان زایی, کاهش تخریب زیستگاه های طبیعی و جلوگیری از انقراض گونه های در معرض خطر, اشتراک گذاری منصفانه مزایای ناشی از استفاده از  منابع ژنتیک در راستای توافقات بین المللی, پیشگیری از پدیدار شدن گونه های مهاجم و بیگانه در زیست بوم های خشکی و آبی, مبارزه با صید غیرقانونی و قاچاق گونه های حفاظت شده است. 

برچسب هاقروق بانمحرومیت از حقوق شهروندی در ایرانمراتع کشاورزینقض حقوق بشرنقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامینقض حقوق بشرد ر ایراننقض حقوق شهروندی در ایراننابودی محیط زیست در ایرانپاسگاه انتظامی گلگیرآتش سوزیآتش سوزی مراتعآتش سوزی مراتع در ایرانآتش سوزی جنگلها و مراتعآتش سوزی در مراتعآتش سوزی در ایرانآتش سوزی در جنگلآتش سوزی در جنگلهای مازندرانآتش سوزی در جنگلهای زاگرسآتش سوزی در رضوانشهراخبار نقض حقوق شهروندی در ایراناستان خوزستاناستان خوزستان در ایرانبیخبریبیخبری از بازداشت شدگانبازداشت و بیخبریبازداشت و بیخبری از شهروندانبازداشت وبیخبریبحران محیط زیستبحران محیط زیست در ایرانبحران محیط زیستیجنگلها و مراتعجنگلها و مراتع کشورجنگلهای زاگرسحقوق بشر در ایرانحقوق بشر در جمهوری اسلامیحقوق بشر در جمهوری اسلامی ایرانحقوق شهروندیحقوق شهروندی در ایرانحقوق شهروندی در ایران گحقوق شهروندی در جمهوری اسلامیحقوق شهروندی درایرانحقوق شهروندانحوزه هفت شهیدانروستای سنگدهرئیس سازمان جنگلها و مراتع کشورسازمان جنگلهاسازمان جنگلها و مراتعسازمان جنگلها و مراتع کشورسرهنگ علی حسینیشهرستان مسجدسلیمانشهرستان رضوانشهر

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: