•                    
  •                  
جمعه , ۱۴ بهمن , ۱۴۰۱
جمعه, فوریه 3

حکم اعدام ۴ زندانی متهم به قتل در زندان ارومیه اجرا شد

0
1585

حقوق بشر در ایران – در ساعات اولیه سحرگاه روز جاری, دستکم ۴ زندانی متهم به قتل محبوس در زندان مرکزی ارومیه اعدام شدند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, سحرگاه امروز سه شنبه ۲۵ تیرماه ۱۳۹۸, چهار زندانی متهم به قتل محبوس در زندان مرکزی ارومیه که روز گذشته به سلول انفرادی منتقل شده بودند اعدام شدند. 

حقوق بشر در ایران در تاریخ ۲۵ تیرماه ۱۳۹۸, با انتشار گزارشی انتقال این افراد به سلول انفرادی جهت اجرای حکم اعدام را اطلاع رسانی کرده بود.

براساس این گزارش, هویت افراد احراز هویت شده توسط حقوق بشر در ایران به شرح ذیل می باشد؛ محمدعارف « جهانگیر » نجفیان از بند ۳- ۴, هیمن بناوند, جعفر « ایمان » محمدی فرزند رسول و خالد رویان از بند ۴ زندان مرکزی ارومیه. 

بنا بر گزارش نهادهای بین‌المللی حقوق بشر، ایران به تناسب سرانه جمعیت و میزان اعدام، رتبه نخست اعدام شهروندان خود در دنیا را دارد.

با توجه به اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر هیچ فردی نباید مورد رفتاری قرار بگیرد که منجر به تنزل مقام انسانی وی بشود. 

براساس آمارهای منتشره از سوی سازمانهای مدافع حقوق بشر ایران از جمله کشورهایئ است که دارای سرانه اعدام بسیار زیادی است و در رتبه جهانی ایران بعد از چین بالاترین تعداد اعدامهای سالیانه را دارا می باشد. 

بر طبق اخرین گزارش سازمان عفو بین الملل که بصورت آماری اعدام در کشورهای مختلف جهان را مورد بررسی قرار داده است رتبه ایران بعد از چین دارای رتبه دوم جهانی اجرای حکم اعدام میباشد. 

از مجموع ۲۵۳ مورد اعدام ثبت‌شده در ایران، ۱۶۰ نفر، ۱۵۵ مرد و ۵ زن، به جرم قتل، ۲۲ مرد به جرم تجاوز به زنان، سه نفر به جرم تجاوز و قتل، یک نفر به جرم آدم‌ربایی و قتل، سه نفر به جرم آدم‌ربایی و تجاوز، یک نفر به اتهام بغی (قیام مسلحانه علیه حکومت)، ۲۵ نفر به اتهام قاچاق مواد مخدر، یک نفر به اتهام سرقت، ۱۸ نفر به اتهام «محاربه» (۱۲ نفر از آن‌ها در ارتباط با سرقت و ۶ نفر در ارتباط با فعالیتهای  سیاسی محکوم شده بودند)، ۱۴ نفر به اتهام «افساد فی‌الارض» و پنج نفر با اتهامات نامعلوم محکوم به اعدام شده‌ بودند. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.