•                  
شنبه , ۱۰ آبان , ۱۳۹۹
شنبه, اکتبر 31

حکم اعدام یک زندانی با اتهام قتل در زندان دهدشت اجرا شد

0
303

حقوق بشر در ایران – امروز جمعه ۲۰ تیر ماه ۱۳۹۹, حکم اعدام حبیب سبحانی فر, زندانی متهم به قتل عمد و محبوس در زندان دهدشت واقع در استان کهگیلویه و بویر احمد اجرا شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, سحرگاه یکشنبه ۱۵ تیر ماه ۱۳۹۹, حبیب سبحانی, متولد: ۱۳۵۰, فارغ التحصیل رشته مهندسی عمران گرایش سد سازی,  متاهل و دارای ۴ فرزند دختر و از اهالی روستای راک از توابع استان کهگیلویه و بویر احمد, که از بابت اتهام قتل همسرش حکم اعدام وی از سوی دادگاه و دیوان عالی کشور تائید شده بود اعدام شد. 

بنقل از یک منبع نزدیک به حبیب سبحانی فر ضمن اعلام این خبر گفت: “حبیب سبحانی فر,  به دلیل اینکه به رسم مردم در استان کهگیلویه و بویر احمد که اگر بردار فوت کند همسر برادر به ازدواج برادر دیگر در می آید پس از شهید شدن برادرش با همسر وی ازدواج کرد اما از آنجایی که این ازدواج براساس رسم صورت گرفته بود و حبیب با همسر برادرش اختلاف سنی داشت به همین خاطر اقدام به اختیار همسر دوم کرده بود و در زمان ازدواج با همسر دوم بعداز خرید اساس کامل منزل و اجاره خانه ای خارج از استان کهگیلویه و بویر احمد حتی خودروی آخرین مدل هم برای همسر دوم خود خریده بود”. 

این منبع مطلع در ادامه افزود: “بعداز خرید اساس کامل منزل و اجاره خانه ای خارج از استان و حتی ماشین خارجی و گذشت چند ماه از این ازدواج موقت همسر دوم شروع به کناره گیری از این رابطه کرد و از آنجائی که حبیب قصد ازدواج دائم با زن دوم خود را داشت کلیه هزینه های زندگی مشترک را با همسر دوم هم متقبل شده بود اما همسر دوم بدون اطلاع حبیب با همسر قبل خود که پیشتر بطور رسمی از یکدیگر متارکه کرده بود رابطه برقرار کرده بود که این مساله پس از اطلاع حبیب به شکایت و دادگاه کشیده شد. یکی از روزهای اردیبهشت ماه ۱۳۹۷, همسر دوم حبیب به همراه شوهر قبلی خود با خودرویی که حبیب برای وی خریده بود در مقابل پاسگاه انتظامی حاضر شدند اما حبیب اختیار از کف میدهد و با اسلحه سرباز دژبانی پاسگاه خودرو را به رگبار بست که در پی این اتفاق همسر دوم بر اثر شدت جراحات وارده بر اثر اصابت گلوله جان باخت اما شوهر سابق وی فرار کرد”. 

این منبع مطلع همچنین گفت: “پس از بازداشت حبیب در همان مکان و آغاز مراحل تحقیق و تجسس طی مراحل دادرسی پرونده با اتهام قتل عمد به دادگاه کیفری  استان کهگیلویه و بویر احمد ارجاع و پس از طی مراحل دادرسی حکم اعدام حبیب سبحانی فر صادر شد. این حکم پس از ارجاع به دیوان عالی کشور عیناً تائید شد”. 

بر اساس گزارش سالانه سازمان عفو بین الملل، در سال ۲۰۱۹ میلادی, حکومت ایران دست کم ۲۵۱ نفر را اعدام کرده و دستکم ۴ نفر از اعدام شد گان در زمان وقوع جرم کمتر از ۱۸ سال سن داشتند. با این حال، به دلیل عدم شفافیت مقامات، پی بردن به تعداد واقعی اعدامها در این کشور دشوار است و ممکن است بسیار بالاتر از رقم اعلام شده باشد.

با توجه به اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر هیچ فردی نباید مورد رفتاری قرار بگیرد که منجر به تنزل مقام انسانی وی بشود. 

براساس آمارهای منتشره از سوی سازمانهای مدافع حقوق بشر ایران از جمله کشورهایی است که دارای سرانه اعدام بسیار زیادی است و در رتبه جهانی ایران بعد از چین بالاترین تعداد اعدامهای سالیانه را دارا می باشد. 

در تاریخ ۲۹ بهمن ماه ۱۳۹۸, سازمان عفو بین الملل, با انتشار گزارشی که به تفسیر موارد نقض حقوق بشر در ایران پرداخته بود در بخشی از این گزارش پیرامون صدور و اجرای احکام اعدام اعلام کرد: “حکم اعدام همچنان برای اعمالی در نظر گرفته شد که در قوانین بین المللی حقوق بشر مجاز به شمار میروند، اعمالی که از جمله شامل رابطه جنسی افراد همجنس با رضایت متقابل و روابط جنسی خارج از چارچوب زناشویی می شد؛ صدور حکم اعدام همچنین برای جرایمی از قبیل توهین به پیامبر اسلام ,  محاربه و افساد فی الارض, ادامه یافت که تعریف بسیار مبهمی دارند”.

برچسب هاقتلقتل در ایرانقتل عمدقتل عمد حکومتیقتل عمد حکومتی در ایرانقتل عمد در ایرانقتل عمد در زندانهای ایرانقتل عمد زندانیانقتل عمد زندانیان در ایرانمجازات اعدام در ایراننقض حقوق بشر در ایراننقض حکم اعدام در ایراناجرای حکم قصاصاجرای حکم اعدام در ایراناستان کهگیلویه و بویراحمداعداماعدام / حق حیاتاعدام قتل عمداعدام متهم به قتلاعدام نقض حقوق بشراعدام حق حیاتاعدام حبیب سبحانی فراعدام در ملاء عاماعدام در ایراماعدام در ایراناعدام در ایران گاعدام در زندانهای ایراناعدام زندانیان متهم به قتلاعدام زندانیان در ایراناعدام سلب حیاتحکم اعدامحکم اعدام متهم به قتلحکم اعدام متهمان به قتلحکم اعدام حبیب سبحانی فرحکم اعدام در ایرانحکم اعدام در زندانحکم اعدام در زندانهای ایرانحکم اعدام زندانیانحکم اعدام زندانیان در ایرانحبیب سبحانی فرخیانت همسردیوان عالی کشوردادگاه کیفری استان کهگیلویه و بویراحمدرابطه عاشقانهزندان دهدشتزندانی محکوم به اعدامزندانی اعدامیزندانیان اعدامیزندانیان اعدامی در ایرانشعبه دیوان عالی کشورصدور حکم اعدامصدور حکم اعدام در ایران

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: