•                  
شنبه , ۱۰ آبان , ۱۳۹۹
شنبه, اکتبر 31

گزارشی از وضعیت علی بی کَس, زندانی سیاسی در تیپ ۵ زندان تهران بزرگ

0
222

حقوق بشر در ایران – امروز جمعه ۲۰ تیر ماه ۱۳۹۹, علی بی کس, زندانی سیاسی و از بازداشت شدگان اعتراضات آبان در تیپ ۵ زندان تهران بزرگ در حال تحمل حبس تعزیری ۱۰ ساله خود از بابت اتهامات اخلال در نظم عمومی از طریق ایجاد هیاهو و فریاد زدن و اجتماع و تبانی از طریق فعالیت در تجمعات اعتراضی غیرقانونی است. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز جمعه ۲۰ تیر ماه ۱۳۹۹, علی بی کس, متولد ۱۳۶۷, ساکن کیانمهر کرج,  کارگر راپل کار و از بازداشت شدگان اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸, محبوس در تیپ ۵ سالن ۱۲ زندان تهران بزرگ در انتظار تشکیل جلسه دادگاه تجدیدنظر و ابلاغ حکم قطعی از سوی دادگاه تجدیدنظر تهران است. این زندانی سیاسی در مرحله بدوی در مجموع به تحمل ۱۰ سال حبس تعزیری و ۳ ماه فعالیت اجباری در بسیج محکوم شد. 

این زندانی سیاسی از جمله ۴۶ زندانی سیاسی محبوس در تیپ ۵ زندان تهران بزرگ بود که در تاریخ ۲۶ اسفند ماه ۱۳۹۸, در اعتراض به محرومیت از حق مرخصی, ممانعت از تودیع قرار وثیقه برای آزادی موقت, عدم دسترسی به لوازم و امکانات بهداشتی و سایر حقوق زندانیان اعتصاب غذا کرده بود. 

در تاریخ ۲۶ اسفند ماه ۱۳۹۸, شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست ایمان افشاری,  با صدور دادنامه ای علی بی کس را از بابت اتهامات: اجتماع و تبانی از طریق فعالیت در تجمعات اعتراضی غیرقانونی و اخلال در نظم عمومی از طریق ایجاد هیاهو و فریاد زدن, به تحمل ۱۰ سال حبس تعزیری و بعنوان مجازات تکمیلی هم به ۳ ماه خدمت رایگان در سازمان بسیج محکوم شد. پرونده این زندانی سیاسی در انتظار تشکیل جلسه دادگاه تجدیدنظر است. 

علی بی کس, در تاریخ ۲۵ آبان ماه ۱۳۹۸, در جریان برگزاری اعتراضات مدنی به افزایش قیمت بنزین در حالی که از محل کار خود که به شغل راپل کاری « نظافت نمای ساختمان» از تهران عازم کرج بود بازداشت و پس از انتقال به سلول انفرادی بند امنیتی ۲ الف زندان اوین تحت بازجوئی قرار گرفت. این شهروند پس از تفهیم اتهام از سوی شعبه ۲ بازپرسی دادسرای امنیت تهران « دادسرای مقدس » و تکمیل پرونده و سپری کردن ۲۱ روز سلول انفرادی به تیپ۵ سالن ۱۲ زندان تهران بزرگ منتقل شد.

حقوق بشر در ایران, در تاریخهای  ۷ و ۱۱ بهمن ماه ۱۳۹۸, با انتشار ۲ گزارش نسبت به اعمال محرومیتهای گسترده بر بازداشت شدگان تجمعات اعتراضی آبان ماه و دی ماه ۱۳۹۸, که از جمله آنها سیاست انکار و اعمال تهدید و اجبار بازجویان ارگانهای امنیتی بر بازداشت شدگان اعتراضات آبان ماه سالجاری که در جریان این تجمعات مورد اثابت گلوله قرار گرفته بودند بر بیان این نکته که زخمهای ناشی از اثابت گلوله توسط این افراد در دادگاه و در مراحل بازپرسی بعنوان زخم چاقو در اثر درگیری با افراد دیگر از سوی این افراد عنوان شود بوده است. 

در توضیحات بیشتر پیرامون این تجمعات اعتراضی لازم به ذکر است از روز جمعه ۲۴ آبان ماه ۱۳۹۸ و پس از اعلام افزایش ۵۰ درصدی قیمت بنزین این دور از تجمعات اعتراضی گسترده در استانها و شهرهای ایران آغاز شد شهروندان معترض بسیاری از سوی نیروهای امنیتی و انتظامی با رفتارهای قهرآمیز و خشن سرکوب شدند که از جمله می توان به استفاده از سلاح گرم و شلیک مستقیم به سوی شهروندان از پشت بام ساختمانهای دولتی بر شهروندان اشاره کرد که منجر به کشته و زخمی شدن بسیاری از شهروندان معترض شد.

همچنین حقوق بشر در ایران با ارائه ۶ گزارش بصورت جداگانه و در تاریخ های مختلف از زمان آغاز این دور از تجمعات اعتراضی اسامی کشته شدگان را اطلاع رسانی کرده است. نکته حائز اهمیت این است که با توجه به عدم شفافیت در گردش آزاد اطلاعات در ایران و سرکوب گسترده آزادی بیان و قطع شدن اینترنت, محیط امنیتی حاکم بر کشور یقینا تعداد شهروندان کشته شده در این دور از تجمعات اعتراضی به مراتب بیش از این ارقام میباشد.

همچنین با توجه به تائید سازمان عفو بین الملل, در جریان این تجمعات اعتراضی بیش از۳۰۰ نفر از شهروندان در شهرهای مختلف کشور در پی شلیک مستقیم ماموران امنیتی کشته شدند. همچنین گزارشهای بسیاری از آمار بالای افرا زخمی شده در شهرها و مناطق گوناگون کشور توسط ماموران امنیتی و انتظامی در گزارش سازمان عفو بین الملل مورد تائید قرار گرفت. 

این سازمان مدافع حقوق بشر, در گزارشی که در تاریخ ۱۳ اسفند ماه ۱۳۹۸, منتشر کرد از کشته شدن دستکم ۲۳ کودک در جریان تجمعات اعتراضی آبان ماه سالجاری خبر داد. این سازمان بین المللی مدافع حقوق بشر در این گزارش از مسئولان امنیتی و قضائی جمهوری اسلامی خواسته تا نسبت به چرائی کشتن این شهروندان که افرادی غیرمسلح و از رهگذران کوچه و خیابان بودند پاسخگو باشد. 

“ابراهیم رئیسی”, رئیس قوه قضائیه, در تاریخ ۱۲ آبان ماه ۱۳۹۸,  با حضور در جلسه شورای عالی حقوق بشر در جمهوری اسلامی که با حضور “علی شمخانی” و “غلامحسین محسنی اژه ای” دو تن دیگر از اعضای ارشد در قوه قضائیه و شورای عالی امنیتی ملی جمهوری اسلامی برگزار شده بود از حکومت جمهوری اسلامی با عنوان حکومتی یاد کرد که در ریشه و بطن ساختاری برابری کامل با اصول حقوق بشر دارد!

مجموعه دلایل بازداشت فعالان مدنی در ایران, در زمره اتهامات مرتبط با سرکوب آزادی بیان و عقیده  میباشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶به صراحت بر حق افراد بر برخورداری از آن تاکید شده است. اما از آنجائی که حکومت جمهوری اسلامی تاب شنیدن انتقادات شهروندان را ندارد فقط وانمود به احترام اصل آزادی بیان و قلم میکند ولی در اصل مطلب به طور سیستماتیک اقدام به سرکوب گسترده شهروندان در زمینه آزادی بیان و قلم میکند.

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بی طرف و با حضور هیئت منصفه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

برچسب هامحاکمه علی بی کسمطالبات مدنی شهروندان در ایراننقض حقوق بشرنقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق شهروندینقض حقوق شهروندی در ایرانآبان 1398آبان ماه 1398آبان ماه ۱۳۹۸آبان ماه سال ۱۳۹۸آبان ماه۱۳۹۸آبان ۱۳۹۸آبانماه ۱۳۹۸آبانماه سالآبانماه۱۳۹۸آبان۱۳۹۸ابان ۱۳۹۸اخبار نقض حقوق بشر در ایراناعتراضات آباناعتراضات آبان 1398اعتراضات آبان ماه 1398اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸اعتراضات آبان ماه در سال ۱۳۹۸اعتراضات آبان ماه سال ۱۳۹۸اعتراضات آبان ۱۳۹۸اعتراضات آبان در سال ۱۳۹۸اعتراضات آبانماه سال ۱۳۹۸اعتراضات خیابانی شهروندان در ایراناعتراضات سراسری آبان ماه ۱۳۹۸بازداشت شدگان اعتراضات آبان ماهبازداشت شدگان اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸بازداشت شدگان اعتراضات آبان ۱۳۹۸بازداشت شدگان اعتراضات آبان سال ۱۳۹۸بازداشت شدگان اعتراضات آبانماه سال ۱۳۹۸بازداشت شدگان تظاهرات آبان ماه ۱۳۹۸بازداشت شدگان تظاهرات آبان ۱۳۹۸تهران بزرگتیپ ۵ زندان تهران بزرگتجمعات خیابانی در ایرانتظاهراتتظاهرات گرانی بنزینتظاهرات آبانتظاهرات آبان مان ۱۳۹۸تظاهرات آبان ماه 1398تظاهرات آبان ماه ۱۳۹۸تظاهرات آبان ماه ۱۳۹۸ در ایرانتظاهرات آبان ماه سالتظاهرات آبان ماه سال ۱۳۹۸تظاهرات آبان ۱۳۹۸تظاهرات آبان در سال ۱۳۹۸تظاهرات آبانماه سال ۱۳۹۸تظاهرات اعتراض آمیزتظاهرات اعتراضیتظاهرات اعتراضی آبان ماهتظاهرات اعتراضی آبان ماه ۱۳۹۸تظاهرات اعتراضی آبان ماه سال ۱۳۹۸تظاهرات اعتراضی آبان ۱۳۹۸تظاهرات اعتراضی آبانماه ۳۹۸تظاهرات اعتراضی به گرانی بنزینتظاهرات اعتراضی در ایرانتظاهرات اعتراضی شهروندان در ایرانتظاهرات به افزایش قیمت بنزینتظاهرات خیابانی در ایرانتظاهرات دانشجویان آبان ماه ۱۳۹۸تظاهرات در اعتراض به گرانی بنزینتظاهرات شهروندان در ایرانحقوق شهروندی در ایرانحقوق شهروندی در ایران گحبس تعزیریحبس تعزیری زندانیان سیاسیزندان تهران بزرگزندان تهران بزرگ تیپ ۵زندانی سیاسی علی بی کسزندانیان تیپ 5 زندان تهران بزرگسرکوب شهروندان در ایرانعلی بی کسعلی بی کس زندانی سیاسی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: