•                  
شنبه , ۰۳ آبان , ۱۳۹۹
شنبه, اکتبر 24

احکام اعدام ۲ زندانی سیاسی در زندان مرکزی ارومیه اجرا شد

0
182

حقوق بشر در ایران – امروز سه شنبه ۲۴ تیر ماه ۱۳۹۹, احکام اعدام دیاکو رسول‌زاده و صابر شیخ عبدالله, دو زندانی سیاسی محبوس در زندان مرکزی ارومیه اجرا شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, سحرگاه امروز سه شنبه ۲۴ تیر ماه ۱۳۹۹, صابر شیخ عبدالله فرزند: مصطفی, دانشجوی سابق کارشناسی ارشد دانشگاه علامه طباطبایی تهران به همراه دیاکو رسول زاده, زندانیان سیاسی اهل شهرستان مهاباد و محبوس در اندرزگاه ۱ سالن ۲ زندان مرکزی ارومیه اعدام شدند. این دو زندانی سیاسی روز گذشته برای اجرای حکم از اندرزگاه این زندان به سلول انفرادی منتقل شده بودند. 

براساس این گزارش پس از اجرای احکام اعدام صابر شیخ عبدالله و دیاکو رسول زاده, جسد آنها برای انجام مراحل تدفین به خانواده های آنها تحویل داده نشده است. 

در تاریخ ۲۳ تیر ماه ۱۳۹۹, حقوق بشر در ایران, با انتشار گزارشی انتقال صابر شیخ عبدالله و هم پرونده ای وی دیاکو رسول زاده به سلول انفرادی زندان مرکزی ارومیه برای اجرای حکم اعدام این افراد را اطلاع رسانی کرده بود. 

صابر شیخ عبدالله, حسین عثمانی و دیاکو رسول‌زاده در اسفند ماه ۱۳۹۲, توسط ماموران اداره اطلاعات شهرستان مهاباد بازداشت و تحت بازجوئی های فشرده ای قرار گرفتند. در اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۳, وزارت اطلاعات اتهامات این افراد را محاربه و همکاری با احزاب کُرد اپوزیسیون مخالف نظام عنوان کرد. 

با آغاز مراحل دادرسی پرونده صابر شیخ عبدالله, حسین عثمانی و دیاکو رسول‌زاده در تاریخ ۱۵ اسفند ماه ۱۳۹۳, به شعبه ۱ دادگاه انقلاب مهاباد به ریاست قاضی احمد جوادی کیا ارجاع شد و این افراد از بابت اتهامات بمب‌گذاری و عضویت در یکی از احزاب کُرد اپوزسیون حکومت اسلامی به اعدام محکوم شدند. 

با ارجاع این حکم به شعبه دیوان عالی کشور احکام صادره بر علیه این افراد نقض و پرونده آنها به شعبه هم عرض در دادگاه انقلاب ارومیه ارجاع شد و این افراد در سال ۱۳۹۶, توسط شعبه ۱ دادگاه انقلاب ارومیه به ریاست قاضی چابک با اتهامات مذکور محاکمه و صابر شیخ عبدالله و دیاکو رسول‌زاده از بابت اتهام محاربه و عضویت در یکی از احزاب کُرد اپوزسیون حکومت اسلامی به اعدام محکوم شدند. این حکم پس از ارجاع به دیوان عالی کشور عینا تائید شد.

همچنین با نقض حکم اعدام حسین عثمانی, دیگر متهم این پرونده و از ارجاع آن به شعبه ۱ دادگاه انقلاب مهاباد به ریاست قاضی احمد جوادی کیا جلسه دادرسی برگزار شد و حسین عثمانی هم از بابت اتهامات مذکور به تحمل ۳۰ سال حبس تعزیری و تبعید به زندان مرکزی ارومیه محکوم شد. 

بر اساس گزارش سالانه سازمان عفو بین الملل، در سال ۲۰۱۹ میلادی, حکومت ایران دست کم ۲۵۱ نفر را اعدام کرده و دستکم ۴ نفر از اعدام شدگان در زمان وقوع جرم کمتر از ۱۸ سال سن داشتند. با این حال، به دلیل عدم شفافیت مقامات، پی بردن به تعداد واقعی اعدامها در این کشور دشوار است و ممکن است بسیار بالاتر از رقم اعلام شده باشد.

با توجه به اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر هیچ فردی نباید مورد رفتاری قرار بگیرد که منجر به تنزل مقام انسانی وی بشود. 

براساس آمارهای منتشره از سوی سازمانهای مدافع حقوق بشر ایران از جمله کشورهایی است که دارای سرانه اعدام بسیار زیادی است و در رتبه جهانی ایران بعد از چین بالاترین تعداد اعدامهای سالیانه را دارا می باشد. 

در تاریخ ۲۹ بهمن ماه ۱۳۹۸, سازمان عفو بین الملل, با انتشار گزارشی که به تفسیر موارد نقض حقوق بشر در ایران پرداخته بود در بخشی از این گزارش پیرامون صدور و اجرای احکام اعدام اعلام کرد: “حکم اعدام همچنان برای اعمالی در نظر گرفته شد که در قوانین بین المللی حقوق بشر مجاز به شمار میروند، اعمالی که از جمله شامل رابطه جنسی افراد همجنس با رضایت متقابل و روابط جنسی خارج از چارچوب زناشویی می شد؛ صدور حکم اعدام همچنین برای جرایمی از قبیل توهین به پیامبر اسلام ,  محاربه و افساد فی الارض, ادامه یافت که تعریف بسیار مبهمی دارند”.

 محرومیت از دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

همچنین برخورداری افراد از روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

برچسب هانقض حقوق شهروندان کورد در ایراننقض حقوق شهروندان کرد در ایراننقض حکم اعدام در ایرانهمکاری با احزاب کوردهمکاری با احزاب کورد مخالف نظامهمکاری با احزاب کورد مخالف جمهوری اسلامیهمکاری با احزاب کوردیکردستان احزاب کوردیابلاغ احکام اعداماجرای احکام اعداماجرای احکام اعدام در ایراناجرای حکم اعدام دیاکو رسول زادهاجرای حکم اعدام در ایراناجرای حکم اعدام صابر شیخ عبدللهاحکام اعداماحکام اعدام در ایراناحکام اعدام زندانیان در ایراناحزاباحزاب مخالف نظاماحزاب مسلحاحزاب مسلح مخالف نظاماحزاب مسلح کورداحزاب مسلح کرداحزاب کورداحزاب کورد مخالفاحزاب کورد مخالف نظاماحزاب کورد مخالف جمهوری اسلامیاحزاب کورد در ایراناحزاب کورد سیاسیاحزاب کوردیاحزاب کوردی در ایراناحزاب کوردستاناحزاب کُرد مخالف نظاماحزاب کرداحزاب کرد مخالفاحزاب کرد مخالف نطاماحزاب کرد مخالف نظاماحزاب کرد مسلحاحزاب کرد نخالف نظاماحزاب کرد ایراناحزاب کرد سیاسی در ایراناحزاب کردمخالف نظاماحزاب کردیاحزاب کردستاناحزاب اپوزیسیون کرداحزاب در کردستاناحزاب در ایراناحزاب سیاسیاحزاب سیاسی مخالف نظاماحزاب سیاسی کورداحزاب سیاسی کورد مخالف نظاماحزاب سیاسی کرداحزاب سیاسی کرد مخالف نظاماحزاب سیاسی ایراناحزاب سیاسی اپوزیسیوناحزاب سیاسی در ایراناحزاب ضد جمهوری اسلامیارتباط با احزاب کوردیاعدام دیاکو رسول زادهاعدام در ملاء عاماعدام در ایراناعدام در جمهوری اسلامیاعدام در زنداناعدام در زندان مرکزی ارومیهاعدام در زندان ارومیهاعدام در زندانهای ایراناعدام زندانی سیاسیاعدام زندانیاناعدام زندانیان محکوم به اعداماعدام زندانیان در ایراناعدام زندانیان سیاسیاعدام زندانیان سیاسی در ایراناعدام صابر شیخ عبدللهاعدام صابر شیخ عبدلهاعدام صابر شیخ عبداللهاعدام صابر شیخ عبدالهبازداشت شهروندان کوردبازداشت شهروندان کورد در ایرانحکم اعدام در ایرانحکم اعدام در زندانحکم اعدام در زندانهای ایرانحکم اعدام زندانیان در ایراندیاکو رسول زادهدیاکو رسول زاده اعدامزندانی سیاسی کوردزندانی سیاسی کورد در ایرانزندانی سیاسی کردزندانی سیاسی کرد در ایرانزندانیان سیاسی در ایرانسرکوب احزاب کوردسرکوب احزاب کورد مخالف نظامسرکوب شهروندان کوردسرکوب شهروندان کورد ایرانسرکوب شهروندان کورد در ایرانسرکوب شهروندان کرد در ایرانسرکوب شهروندان کرد در جمهوری اسلامیشهروندان کوردشهروندان کورد ایرانشهروندان کورد در ایرانشهروندان کورد در جمهوری اسلامیشهروندان کورد زندانی سیاسیشهروندان کردشهروندان کرد ایرانشهروندان کرد در ایرانشهروندان کرد در جمهوری اسلامیشهروندان کرد زندانی سیاسیشهروندان شهروندان کرد در ایرانصابر شیخ عبدللهصابر شیخ عبداللهصابر شیخ عبدالهصابرشیخ عبدالهصدور احکام اعدامصدور حکم اعدام در ایران

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: