•                  
چهارشنبه , ۲۸ مهر , ۱۴۰۰
چهارشنبه, اکتبر 20

احکام اعدام دستکم ۲ زندانی متهم به قتل در زندان ارومیه اجرا شد

0
587

حقوق بشر در ایران – امروز دوشنبه ۳۰ تیر ماه ۱۳۹۹, احکام اعدام دستکم ۲ زندانی متهم به قتل محبوس در زندان مرکزی ارومیه اجرا شد. همچنین اجرای حکم اعدام یک زندانی هم پس از اخذ مهلت برای جلب رضایت ولی دم مقتول تعلیق شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, سحرگاه امروز دوشنبه ۳۰ تیر ماه ۱۳۹۹, اسد کشاورز, متولد: ۱۳۵۴, محبوس در اندرزگاه ۱ سالن ۲ و امین سفرکش, زندانیان متهم به قتل عمد محبوس در زندان مرکزی ارومیه اعدام شدند. همچنین اجرای حکم اعدام بیت الله مطلبی, دیگر زندانی متهم به قتل پس از اخذ مهلت از مسئولان برای جلب رضایت ولی دم تعلیق و این زندانی به بند مشاوره زندان بازگردانده شد. 

براساس این گزارش, اجرای حکم اعدام بیت الله مطلبی, یکی از ۳ زندانی محکوم به اعدام که روز گذشته برای اجرای حکم به سلول انفرادی منتقل شده بود پس از گرفتن فرصت برای پرداخت دیه و اخذ رضایت از ولی دم تعلیق و این زندانی در حال حاضر در بند مشاوره زندان مرکزی ارومیه بسر می برد. 

اسد کشاورز از سال ۱۳۷۹, بیت الله مطلبی از سال ۱۳۸۹ و امین سفرکش هم از سال ۱۳۸۳ با اتهام قتل بازداشت و پس از طی مراحل بازجوئی و تکمیل پرونده با اتهام قتل عمد به اعدام محکوم و این احکام توسط دیوان عالی کشور تائید شد. 

بر اساس گزارش سالانه سازمان عفو بین الملل، در سال ۲۰۱۹ میلادی, حکومت ایران دست کم ۲۵۱ نفر را اعدام کرده و دستکم ۴ نفر از اعدام شدگان در زمان وقوع جرم کمتر از ۱۸ سال سن داشتند. با این حال، به دلیل عدم شفافیت مقامات، پی بردن به تعداد واقعی اعدامها در این کشور دشوار است و ممکن است بسیار بالاتر از رقم اعلام شده باشد.

با توجه به اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر هیچ فردی نباید مورد رفتاری قرار بگیرد که منجر به تنزل مقام انسانی وی بشود. 

براساس آمارهای منتشره از سوی سازمانهای مدافع حقوق بشر ایران از جمله کشورهایی است که دارای سرانه اعدام بسیار زیادی است و در رتبه جهانی ایران بعد از چین بالاترین تعداد اعدامهای سالیانه را دارا می باشد. 

در تاریخ ۲۹ بهمن ماه ۱۳۹۸, سازمان عفو بین الملل, با انتشار گزارشی که به تفسیر موارد نقض حقوق بشر در ایران پرداخته بود در بخشی از این گزارش پیرامون صدور و اجرای احکام اعدام اعلام کرد: “حکم اعدام همچنان برای اعمالی در نظر گرفته شد که در قوانین بین المللی حقوق بشر مجاز به شمار میروند، اعمالی که از جمله شامل رابطه جنسی افراد همجنس با رضایت متقابل و روابط جنسی خارج از چارچوب زناشویی می شد؛ صدور حکم اعدام همچنین برای جرایمی از قبیل توهین به پیامبر اسلام ,  محاربه و افساد فی الارض, ادامه یافت که تعریف بسیار مبهمی دارند”.

برچسب هاقانون جدید مجازات اعدام در ایرانقتلقتل در ایرانقتل زندانیقتل عمدقتل عمد حکومتیقتل عمد حکومتی در ایرانقتل عمد در ایرانقتل عمد در زندانهای ایرانقتل عمد زندانیانقتل عمد زندانیان در ایرانمجازات اعداممجازات اعدام ایرانمجازات اعدام در ایرانمجازات اعدام در زندانهای ایرانمجازات اعدام زندانیان در ایرانمجازات غیر انسانیمجازات غیرانسانینقض حکم اعدام در ایرانامین سفرکشاندرزگاه 1 سالن 2 زندان ارومیهاندرزگاه یک سالن دو زندان مرکزی ارومیهاتهام قتلاتهام قتل در ایراناتهام قتل عمداتهام قتل عمد در ایراناجرای احکام اعدام در ایراناجرای اعدام در ایراناجرای حکم اعدام در ایراناحکام اعداماحکام اعدام در ایراناسد کشاورزاسدکشاورزاعدام قتل عمداعدام متهماعدام متهم به قتلاعدام متهم به قتل عمداعدام متهماناعدام متهمان به قتلاعدام متهمان به قتل عمد در ایراناعدام امین سفر کشاعدام امین سفرکشاعدام اسد کشاورزاعدام اسدکشاورزاعدام بیت الله مطلبیاعدام بیت اله مطلبیاعدام حق حیاتاعدام در ملاء عاماعدام در ایراناعدام در ارومیهاعدام در جمهوری اسلامیاعدام در زنداناعدام در زندان مرکزی ارومیهاعدام در زندان ارومیهاعدام در زندانهای ایراناعدام زندانیان متهم به قتلبند ۱۲ زندان ارومیهبیت الله مطلبیبیت اله مطلبیحکم اعدامحکم اعدام متهم به قتلحکم اعدام در ایرانحکم اعدام در زندانحکم اعدام در زندانهای ایرانزندان مرکزی ارومیهزندان ارومیهزندان ارومیه در ایرانزندانی محکوم به اعدامزندانیان سیاسی در زندان ارومیهسلول انفرادی اعدامسلول انفرادی در زندان مرکزی ارومیهسلول انفرادی زندان مرکزی ارومیهسلول انفرادی زندان ارومیه

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: