•                  
چهارشنبه , ۰۹ مهر , ۱۳۹۹
چهارشنبه, سپتامبر 30

در استان خوزستان پروژه های عمرانی هست که بیش از ۱۰ سال رها شده

0
200

حقوق بشر در ایران – امروز دوشنبه ۳۰ تیر ماه ۱۳۹۹, شهروندان ساکن توابع و حتی بخش شهری در استان خوزستان این روزها با مشکلاتی از قبیل ورود فاضلاب به داخل کوچه و خیابانها, وسعت واگیر به ویروس کرونا, محرومیت از حق دسترسی به آب آشامیدنی سالم و بسیاری دیگر از محرومیتها دست و پنجه نرم می کنند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از رُکنا, امروز دوشنبه ۳۰ تیر ماه ۱۳۹۹, رضا حیدری نبی، فعال مدنی ساکن اهواز از تداوم محرومیتهای گسترده بر شهروندان خوزستان خبر داد و در ادامه راهکار برون رفت از این مشکلات را اعمال فشارهای رسانه ای بیش از پیش بر مسئولان استانی در خوزستان دانست. این فعال مدنی از نیمه تمام ماندن بسیاری از پروژه های عمرانی مرتبط با توسعه شهری و امکانات عمومی در این استان که از زمان کودکی وی آغاز و تا به امروز تمام نشده خبر داد. با توجه به تامین ۷۵ تا ۸۰ درصد منابع مالی ایران از نفت و گاز در استان خوزستان اما محرومیت ساکنان آن از دسترسی به حداقل های زندگی بشری این نشان از سوء مدیریتی عظیم در ساختار دولتی و حکومتی کشور دارد. 

این فعال مدنی در تشریح مشکلات شهروندان خوزستان گفت: ” متاسفانه اهواز همچنان مشکل آب آشامیدنی و برق رسانی دارد. این مشکل از پیشتر هم بوده است. این مشکلات تابع کمبود منابع آب، دمای هوا و امکانات آبرسانی است. در فصلی که می گذرد، بعد از ظهرها ما قطعی آب داریم. قطعی برق هم متناوب اتفاق می افتد اما کمتر از آب است”.

رضا حیدری نبی پیرامون مقدار دسترسی شهروندان اهواز از دسترس به آب آشامیدنی سالم افزود: “دسترسی به آب سالم در خوزستان وجود ندارد. جز مناطق حاشیه روستایی در بسیار از لوله کشی وجود دارد. البته اخیرا امام جمعه استان و استاندار کارهایی را شروع کردند که هنوز نیاز به توجه دارند. و اینکه، لوله کشی در شهرها داریم، اما کیفیت آب قابل قبول نیست. فاضلاب های خانه ها در شهر جاری می شوند. آب های لوله سنگین هستند. کیفیت آب چندان جالب نیست.  آب سنگین است یعنی املاح سنگین دارد که آب را ناسالم می کنند. مردم انتظار دارند که آب آنها تصویه شود. اما حتی آبی که از لوله ها شریان دارد نیز دارای املاح سنگین است. حتی آبی که به عنوان شرب از تصویه فروش ها خریداری می شود هم این مشکل را دارد. در واقع این تصویه فروش ها آب لوله ها را تصویه می کنند تا قابل شرب بشود و بفروشند”.

این فعال مدنی اهل خوزستان در خصوص ارتباط آلودگی آب و شیوع بیماری در منطقه اعلام کرد: “در باره منطقه ای صحبت می کنیم که فاضلاب خانگی به داخل کوچه ها می ریزد و کودکان بیشتر و بزرگتر ها هم با این شریان های مسموم مرتبط هستند. اگر از خانه بیماری بیاید مسلما بیماری زا است. حالا اگر ویروس کرونا باشد که شیوع پیدا می کند”.

حیدری بیان کرد: “متاسفانه این قشر ضعیف جامعه است که بیشترین ضرر را متحمل می شود. مردم سعی می کنند با جدیت رعایت کنند. تقریبا همه ماسک می زنند و فاصله گذاری را رعایت می کنند. اما نمی توانند تشنگی بکشند .تهیه آب باعث می شود این افراد به خارج خانه بروند. همچنین کمبود ماسک در استان معضل است. هیچ داروخانه ای را ندیده ام که ماسک ارائه کند. بیشتر مردم از سوپرمارکت ها ماسک می خرند. این عوامل دست به دست هم دادند و مشکلات را ایجاد می کنند”.

وی در خصوص وضعیت کرونا در منطقه گفت: “آمارهای رسمی را هر روز اعلام می کنند. اما همیشه این سوال، برای اهالی وجود دارد که آمارها مقارن با واقعیت است یا خیر؟ اگر وضعیت به این قرمزی است که اعلام می کنند، چرا هیچ محدودیتی اعمال نمی شود. اما اگر قرمز نیست و مردم می توانند چنان که همه کارهایشان را بر منوال عادی انجام می دهند انجام دهند، برای چه اعلام هشدار می کنند . یک دوگانگی را مردم حس و بیان می کنند”.

حیدری نبی رد پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه آیا مردم مطالبه ای برای بهبود شرایط از مسئولین داشته اند گفت: ” پیرو بارش ها و سیلاب ها و مصائب ناشی از آن، و پیرو درخواست های مردم ، مقام معظم رهبری دستور دادند توجه بیشتری به این منطقه بشود.به دلیل امر ایشان مبلغی را برای حل مسائل فاضلاب اختصاص دادند. اما متاسفانه، در خصوص خوزستان ( البته من از مناطق دیگر بی خبر هستم ) مسئله بدی وجود دارد. موضوعات با چنین اوامری بلد می شود اما بعد از مدتی مسکوت می گردند و از توجه می افتند. دیگر هم پیگیری نمی شود. کاملا قابل مشاهده است که چه پروژه هایی به خاطر هجمه رسانه ای ایجاد شد ، پس مدتی متوقف شد و هنوز بقایای آن باقی مانده است”.

در تاریخ ۱۲ تیرماه ۱۳۹۹، خبرگزاری ایلنا هم با انتشار گزارشی از محرومیت ۱۲ روستای تابعه در غیزانیه اهواز از دسترسی به آب آشامیدنی خبر داده بود. 

در تاریخ ۳ خرداد ماه ۱۳۹۹, حقوق بشر در ایران, با انتشاری گزارش, به شرح وضعیت نابسامان آبرسانی و محرومیت شهروندان ساکن غیزانیه از توابع استان خوزستان در دسترسی به آب آشامیدنی اطلاع رسانی کرده بود. 

در آن گزارش که با همکاری کریم دحیمی, فعال حقوق بشر تهیه شده بود وی در این خصوص گفته بود:”بخش غیزانیه, در ۴۰ کیلومتری شهر اهواز واقع شده و منطقه ای است که در واقع از نظر وجود صدها چاه نفت و ۲۰ شرکت مهم نفت, گاز و شرکتهای پتروشیمی برخوردار هست اما متاسفانه چندین سال است که ساکنان این بخش در ۸۶ روستا زندگی می کنند به عدم وجود امکانات و همچنین آب آشامیدنی اعتراض دارند و این شهروندان اعتراضشان را علاوه بر مسئولان استان خوزستان به تهران و نمایندگان مجلس هم پیگیری کردند اما پاسخی به آنها داده نشد. دستگاههای اجرائی, استانداری و سایر مسئولان استان خوزستان به جای توجه به مشکلات مردم غیزانیه و تامین امکانات برای آنها و تامین خواسته های این شهروندان به سمت آنها تیراندازی می کنند یا آنها را بازداشت می کنند”.

دسترسی افراد به امکانات شهری,  پزشکی و بهداشتی از جمله موارد تاکید شده در ماده ۲۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر می باشد و بر محق بودن افراد بر تامین اجتماعی مناسب از نظر بهداشت, درمان, خوراک, مسکن, پوشاک و برخورداری از خدمات حمایتی اجتماعی در مواقع بیکاری ، بیماری ، نقص اعضا ، بیوگی ، پیری یا در تمام موارد دیگری که به علل خارج از اراده انسان، وسایل امرار معاش او از بین رفته باشد از شرایط آبرومندانه زندگی برخوردار شود. « صدای گزارشگر بنا به تقاضای فرستنده این گزارش مخدوش شده ». 

برچسب هااستان خوزستاناقتصاد ایراناندیمشکشهرداری اندیمشکنقض حقوق بشر در ایراناستانداری خوزستانمجتمع کشت و صنعت هفت تپهخرمشهرشهرستان دزفولشهروندان عرب خوزستانشهروندان عرب زبان در ایرانشهروندان عرب اهوازیآب و فاضلاب روستائیشهروندان عرب زبانشهروندان عرب ایرانیشهروندان عرب ایرانشهروندان عرب ساکن شهر اهوازشهروندان عربشهروندان عرب در ایرانشهروندان عرب خوزستانیکارگران نیشکر هفت تپهشرکت آریا استیل اندیمشکبحران مدیریتبحران مدیریت در ایرانسیل در استان خوزستانشهروندان عرب در خوزستانشهروندان عرب اهوازمجتمع کشت و صنعت نیشکر هفت تپهکارگران خدمات شهریاستان خوزستان بیماری کروناخرمشهر استان خوزستاناستان خوزستان در ایراناهواز استان خوزستانشهروندان استان خوزستانآبفای استان خوزستاناستان خوزستان سیلآب و فاضلاب استان خوزستانشهروندان عرب در استان خوزستانغلامرضا شریعتیاستاندار خوزستاناستان خوزستان کروناامکانات زندگیشرکت آب و فاضلاب روستائی خوزستانکارگران شهرداری اندیمشکشهرستان اندیمشکاندیمشک خوزستانشهروندان ساکن استان خوزستانآبادان استان خوزستانرضا حیدری نبیپروژه های عمرانی خوزستانزندگی شهریتوسعه شهری

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: