•                  
دوشنبه , ۲۴ مرداد , ۱۴۰۱
دوشنبه, آگوست 15

گزارشی از آخرین وضعیت کتایون افراره, فعال مدنی محبوس در زندان اوین

0
863

حقوق بشر در ایران – امروز دوشنبه ۳۰ تیر ماه ۱۳۹۹, کتایون افراره, فعال مدنی محبوس در سلول انفرادی بند۲الف سپاه پس از اتمام مراحل بازجوئی به بند زنان زندان اوین منتقل شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز یکشنبه ۲۹ تیر ماه ۱۳۹۹, کتایون افراره, متولد: ۱۳۶۹, ساکن تهران, فعال مدنی پس از اتمام بازجوئی و تفهیم اتهام در بند۲الف سپاه به بند زنان زندان اوین منتقل شد. 

براساس این گزارش, کتایون افراره, در حدود ۳ هفته پیش توسط ماموران سازمان اطلاعات سپاه در تهران به اتهام شعارنویسی بازداشت و به سلول انفرادی بند ۲ الف این ارگان امنیتی در زندان اوین منتقل شده بود. 

از جمله اتهامات تفهیم شده به کتایون افراره فعالیت تبلیغی علیه نظام از طریق شعارنویسی توسط بازجویان و بازپرس پرونده وی عنوان شده است. 

 محرومیت از دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

همچنین برخورداری افراد از روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر آن تاکید شده است.

در اکثر موارد بازداشتهای خودسرانه در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده است که در ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی بر آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

برچسب هافعال مدنیفعالان مدنیفعالان مدنی بازداشت شدهفعالان مدنی در ایرانفعالان مدنی در جمهوری اسلامینقض حقوق بشرنقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامینقض حقوق شهروندینقض حقوق شهروندی فعالان مدنی در ایراننقض حقوق شهروندی در ایرانکتایون افرارهکتایون افراره فعال مدنیاسامی زندانیان بند زنان زندان اوینبند زنانبند زنان در زندان اوینبند زنان زندان اوینبند2الفبند2الف سپاهبند۲الفبند۲الف سپاهبنددو الفبنددوالفبنددوالف اطلاعات سپاهبنددوالف سپاهبنددوالف سپاه زندان اوینبندزنان در زندان اوینبازجویان اطلاعات سپاهبازجوئی در بنددوالفتفهیم اتهامتفهیم اتهام زندانیانتفهیم اتهام شهروندان در ایرانحقوق نقض حقوق بشر در ایرانحقوق شهروندی در ایرانسلول انفرادی اطلاعات سپاه اوینسلول انفرادی بند۲الفسلول انفرادی بند۲الف سپاهسلول انفرادی بنددوالفسلول انفرادی در زندان اوینسرکوب فعال مدنی در ایرانسرکوب فعالان مدنیسرکوب فعالان مدنی در ایرانسرکوب آزادی بیان در ایرانشعارنویسی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: