•                  
پنج شنبه , ۱۰ مهر , ۱۳۹۹
پنج‌شنبه, اکتبر 1

احکام اعدام ۳ زندانی مرتبط با جرائم موادمخدر در زندان مرکزی قم اجرا سد

0
92

حقوق بشر در ایران – امروز سه شنبه ۲۱ مرداد ماه ۱۳۹۹,  احکام اعدام دستکم ۳ زندانی با جرائم مرتبط با موادمخدر در زندان مرکزی « لنگرود » قم اجرا شد.

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از سازمان حقوق بشر ایران, سحرگاه سه شنبه ۱۴مرداد ماه ۱۳۹۹, ابوالفضل بیگ زاده، حدودا ۲۵ ساله و روح‌الله سبزی، حدودا ۳۰ ساله, دو زندانی متهم به جرائم موادمخدر و محبوس در زندان مرکزی « لنگرود » قم, هر ۲ نفر در یک پرونده که پیشتر احکام اعدام آنها از سوی دادگاه صادر و در دیوان عالی کشور تائید شده بود اعدام شدند. همچنین سحرگاه چهارشنبه ۱۵ مرداد ماه ۱۳۹۹, حکم اعدام علی فرج نیا, دیگر زندانی متهم به جرائم موادمخدر و محبوس در این زندان اجرا شد. 

بنقل از یک منبع مطلع: “این دو زندانی اواخر سال ۱۳۸۷ به اتهام حمل بیش از ۱۰۰ کیلو موادمخدر از نوع شیشه و هرویین بازداشت و به اعدام محکوم شدند و از آن موقع در زندان به‌ سر می‌بردند.”

این منبع در ادامه افزود: “این مواد زیر صندلی عقب ماشین جاسازی شده بود و خودشان گفته بودند ما از این مواد هیچ اطلاعی نداشتیم و کسی دیگر مواد را در ماشین جاساز کرده و مال ما نبوده است. اما دادگاه اظهارات هر دو را قبول نکرده و هر دو را به اعدام محکوم کرد.”

همچنین در مورد علی فرج نیا, لازم به ذکر است این زندانی به اتهام حمل و نگهداری ۹۰ کیلوگرم موادمخدر از نوع شیشه توسط دادگاه و دیوان عالی کشور به اعدام محکوم شده بود. 

اعدام هیچ یک از این ۴ زندانی اعدام شده تا لحظه تنظیم این خبر از سوی رسانه‌های داخل ایران و منابع رسمی اعلام نشده است.

بر اساس گزارش سالانه سازمان عفو بین الملل، در سال ۲۰۱۹ میلادی, حکومت ایران دست کم ۲۵۱ نفر را اعدام کرده و دستکم ۴ نفر از اعدام شدگان در زمان وقوع جرم کمتر از ۱۸ سال سن داشتند. با این حال، به دلیل عدم شفافیت مقامات، پی بردن به تعداد واقعی اعدامها در این کشور دشوار است و ممکن است بسیار بالاتر از رقم اعلام شده باشد.

با توجه به اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر هیچ فردی نباید مورد رفتاری قرار بگیرد که منجر به تنزل مقام انسانی وی بشود. 

براساس آمارهای منتشره از سوی سازمانهای مدافع حقوق بشر ایران از جمله کشورهایی است که دارای سرانه اعدام بسیار زیادی است و در رتبه جهانی ایران بعد از چین بالاترین تعداد اعدامهای سالیانه را دارا می باشد. 

در تاریخ ۲۹ بهمن ماه ۱۳۹۸, سازمان عفو بین الملل, با انتشار گزارشی که به تفسیر موارد نقض حقوق بشر در ایران پرداخته بود در بخشی از این گزارش پیرامون صدور و اجرای احکام اعدام اعلام کرد: “حکم اعدام همچنان برای اعمالی در نظر گرفته شد که در قوانین بین المللی حقوق بشر مجاز به شمار میروند، اعمالی که از جمله شامل رابطه جنسی افراد همجنس با رضایت متقابل و روابط جنسی خارج از چارچوب زناشویی می شد؛ صدور حکم اعدام همچنین برای جرایمی از قبیل توهین به پیامبر اسلام ,  محاربه و افساد فی الارض, ادامه یافت که تعریف بسیار مبهمی دارند”.

برچسب هاقانون جدید مجازات اعدام در ایرانلغو مجازات اعداممواد مخدرمواد مخدر شیشهمواد مخدر صنعتیموادمخدرموادمخدر کراکموادمخدر در زندانهای ایرانموادمخدر شیشهموارد نقض حقوق بشر در ایرانمجازات قتل عمدمجازات قصاصمجازات اعداممجازات اعدام ایرانمجازات اعدام در ایرانمجازات اعدام در زندانهای ایرانمجازات اعدام زندانیان در ایرانمجازات غیر انسانیمجازات غیرانسانیمجازاتهای غیر انسانینقض حکم اعدام در ایرانابوالفضل بیک زادهابوالفضل بیگ زادهاعدام مواد مخدراعدام مواد مخدر در ایراناعدام متهمان موادمخدر در ایراناعدام در ملاء عاماعدام در ایراناعدام در زنداناعدام در زندان مرکزی قماعدام در زندانهای ایراناعدام روح‌الله سبزیاعدام زندانیان مواد مخدراعدام زندانیان جرائم موادمخدراعدام زندانیان در ایرانجرائم مواد مخدرجرائم موادمخدرجرائم موادمخدر در ایرانحق حیاتحق حیات در ایرانحقوق شهروندی در ایرانحکم اعدامحکم اعدام در ایرانحکم اعدام در زندانحکم اعدام در زندانهای ایرانحکم اعدام روح اله سبزیحکم اعدام زندانیان در ایرانحکم اعدام علی فرج نیاحذف مجازات اعدامروح الله سبزیروح الله سبزی اعدامروح اله سبزیزندان قمزندان لنگرود قمزندانی محکوم به اعدامزندانی اعدامیزندانی جرائم موادمخدرزندانیان موادمخدر در ایرانزندانیان اعدامیزندانیان اعدامی در ایرانزندانیان جرائم موادمخدرزنددن مرکزی قمطرح لغو مجازات اعدامعلی فرج نیا

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: