•                  
جمعه , ۲۶ دی , ۱۳۹۹
شنبه, ژانویه 16

حکم اعدام یک زندانی متهم به قتل در زندان یاسوج اجرا شد

0
116

حقوق بشر در ایران – امروز یکشنبه ۲۶ مرداد ماه ۱۳۹۹, حکم اعدام یک زندانی با اتهام قتل عمد محبوس در زندان مرکزی یاسوج که پیشتر توسط دادگاه و دیوان عالی کشور تائید شده بود در این زندان اجرا شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از ایلنا, طی روزهای اخیر, یک زندانی با نام احد – نام خانوادگی نامشخص, محبوس در زندان مرکزی یاسوج, متهم به قتل عمد که پیش تر حکم اعدام وی از سوی شعبه دادگاه کیفری و دیوان عالی کشور صادر تائید شده بود در زندان یاسوج اعدام شد. 

ساعت ۲ بعد ظهر دی ماه ۱۳۹۶، سرقت عجیبی از یکی از طلا فروشی های شهر یاسوج توام با قتل طلا فروش صورت گرفت. با توجه به جو ارعاب ایجاد شده با دستور ویژه قضایی و تلاش نیروهای امنیتی و انتظامی در تاریخ ۲۴ خرداد ماه ۱۳۹۷، احد به همراه ۳ نفر دیگر با اتهام اتهام قتل دستگیر شدند. 

با آغاز مراحل بازجوئی و بازپرسی و پس از آن ارجاع پرونده به شعبه ۲ دادگاه کیفری ۱ شهرستان یاسوج احد با اتهام قتل عمد به اعدام محکوم شد. 

در ادامه با توجه به انجام این سرقت با سلاح گرم و تفهیم اتهام محاربه به ۴ متهم دیگر این پرونده آنها توسط شعبه ۱ دادگاه انقلاب شهر یاسوج محاکمه و هر ۴ نفر به اعدام محکوم شدند. 

با اعتراض متهمان به این احکام اعدام پرونده به شعبه ۳۱ دیوان عالی کشور ارجاع شد و با اجرای احکام اعدام ۳ تن در ملا عام توسط قضات دیوان عالی کشور موافقت شد و حکم صادره در تاریخ ۲۳ دی ماه ۱۳۹۷، برای ۳ نفر از متهمان در میدان ۷ تیر شهرستان یاسوج اجرا شد. 

در این حال دیوان عالی کشور در خصوص احد از متهمان که قتل به وسیله وی انجام شده بود حکم به بررسی پرونده در شعبه هم عرض را صادر کرد و در شعبه هم عرض هم حکم به اعدام احد به اتهام قتل صادر شد.

بر اساس گزارش سالانه سازمان عفو بین الملل، در سال ۲۰۱۹ میلادی, حکومت ایران دست کم ۲۵۱ نفر را اعدام کرده و دستکم ۴ نفر از اعدام شدگان در زمان وقوع جرم کمتر از ۱۸ سال سن داشتند. با این حال، به دلیل عدم شفافیت مقامات، پی بردن به تعداد واقعی اعدامها در این کشور دشوار است و ممکن است بسیار بالاتر از رقم اعلام شده باشد.

با توجه به اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر هیچ فردی نباید مورد رفتاری قرار بگیرد که منجر به تنزل مقام انسانی وی بشود. 

براساس آمارهای منتشره از سوی سازمانهای مدافع حقوق بشر ایران از جمله کشورهایی است که دارای سرانه اعدام بسیار زیادی است و در رتبه جهانی ایران بعد از چین بالاترین تعداد اعدامهای سالیانه را دارا می باشد. 

در تاریخ ۲۹ بهمن ماه ۱۳۹۸, سازمان عفو بین الملل, با انتشار گزارشی که به تفسیر موارد نقض حقوق بشر در ایران پرداخته بود در بخشی از این گزارش پیرامون صدور و اجرای احکام اعدام اعلام کرد: “حکم اعدام همچنان برای اعمالی در نظر گرفته شد که در قوانین بین المللی حقوق بشر مجاز به شمار میروند، اعمالی که از جمله شامل رابطه جنسی افراد همجنس با رضایت متقابل و روابط جنسی خارج از چارچوب زناشویی می شد؛ صدور حکم اعدام همچنین برای جرایمی از قبیل توهین به پیامبر اسلام ,  محاربه و افساد فی الارض, ادامه یافت که تعریف بسیار مبهمی دارند”.

برچسب هاقانون لغو اعدامقانون جدید مجازات اعدام در ایرانقاتلقاتل قتل عمدقتل عمدقتل عمد حکومتیقتل عمد حکومتی در ایرانقتل عمد در ایرانقتل عمد در زندانهای ایرانقتل عمد زندانیانقتل عمد زندانیان در ایرانلغو مجازات اعداممیدان هفت تیر شهرستان یاسوجمتهم به قتل قتل عمدمتهم به قتل عمدمتهمان به قتل عمدمتعم به قتل عمدمجازات قتل عمدمجازات اعداممجازات اعدام ایرانمجازات اعدام در ایرانمجازات اعدام در زندانهای ایرانمجازات اعدام زندانیان در ایرانمحاربه از طریق سرقت مسلحانهمحاربه سرقت مسلحانهاتهام قتل عمداتهام قتل عمد در ایراناتهام متهمان به قتل عمد در ایراناتهام سرقت مسلحانهاجرای احکام اعدام در ایراناجرای حکم اعدام در ایراناعدام قاتلاعدام قتل عمداعدام متهم قتل عمداعدام متهم به قتل عمداعدام متهمان به قتل عمد در ایراناعدام در ملاء عاماعدام در ایراناعدام در جمهوری اسلامیاعدام در زنداناعدام در زندان مرکزی یاسوجاعدام در زندانهای ایراناعدام زندانیان قاتلاعدام زندانیان متهم به قتل عمدجرم قتل عمدجرم قتل عمد در ایرانحکم اعدامحکم اعدام متهم به قتلحکم اعدام متهمان به قتلحکم اعدام در ایرانحکم اعدام در زندانحکم اعدام در زندانهای ایرانحکم اعدام زندانیان در ایرانحذف مجازات اعدامزندان متهم به سرقت مسلحانهزندانی متهم به سرقت مسلحانهزندانیان متهم به قتل عمدزندانیان متهم به قتل عمد در ایرانسرقت مسلحانهسرقت مسلحانه در ایرانطرح لغو مجازات اعدام

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: