•                    
  •                  
شنبه , ۰۸ بهمن , ۱۴۰۱
شنبه, ژانویه 28

اجرای حکم اعدام ۳ متهم به قتل در زندان مشهد

0
1717

حقوق بشر در ایران – طی هفته جاری, سحرگاه روز گذشته, حکم اعدام ۳ زندانی متهم به قتل محبوس در ۲ زندان مشهد پس از تائید احکام این افراد توسط دیوان عالی کشور به اجرا در آمد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از روزنامه خراسان, سحرگاه چهارشنبه ۹ مردادماه ۱۳۹۸, حکم اعدام ۳ زندانی متهم به قتل محبوس در ۲ زندان مشهد بطور همزمان به اجرا در آمد. 

براساس این گزارش, در تاریخ ۲۴ فروردین ماه ۱۳۸۶, در پی بروز درگیری بین افرادی که در یکی از روستاهای سبزوار رخ داد و با توجه به دامنه دار شدن این مشاجره که به مجلس عروسی یکی از اهالی روستا هم کشیده شد پس از اتمام مجلس عروسی ناگهان این درگیری به شکل دیگری تداوم پیدا کرد و به منزل یکی از طرفین دعوا کشیده شد و نتیجه آن به قتل رسیدن فردی بنام “حسن م” با ضربه شمشیر بر سر وی توسط فردی بنام “یونس م” بود. 

بنابراین گزارش، با دستگیری “یونس م” متهم به قتل مشخص شد که نزاع مذکور به خاطر اختلافات قبلی رخ داده است. حکم این پرونده جنایی که توسط شعبه ۵ کیفری ۱ خراسان رضوی صادر شد و”یونس م” با توجه به محتویات پرونده و دیگر اسناد و مدارک انکارناپذیر و همچنین اقرار صریح در جلسات دادگاه، به اعدام محکوم شد.

پس از ارجاع پرونده به دیوان عالی کشور و تعیین شعبه با توجه به تائید رای صادره توسط دادگاه در شعبه ۲۸ دیوان عالی کشور، “یونس م” متهم ۳۴ ساله سحرگاه چهارشنبه ۹ مردادماه ۱۳۹۸ با حضور قضات اجرای احکام دادسرای عمومی و انقلاب مشهد، پای چوبه دار رفت و حکم به اجرا درآمد. 

همچنین در خبری دیگر, شامگاه ۲۳مرداد سال ۱۳۸۹، زنگ تلفن همراه قاضی ویژه قتل عمد مشهد، خواب را از چشمان مقام قضایی ربود! یکی از نیروهای پاسگاه انتظامی آبروان مشهد از وقوع جنایتی هولناک خبر داد و گفت: جسد جوانی حدود ۲۵ ساله در حاشیه جاده خاکی روستای کلاته شورک به میرزاخان رها شده است.
در پی دریافت این خبر بلافاصله “علی اکبر صفائیان” « قاضی وقت ویژه قتل عمد در زمان وقوع حادثه » که در حال حاضر “ریاست شعبه ۱۱۸ دادگاه کیفری ۲ مشهد را به عهده دارد” شبانه عازم محل کشف جسد در حوزه استحفاظی کلانتری آبروان شد و بدین ترتیب تحقیقات گسترده میدانی ادامه یافت. بررسی های مقدماتی نشان می داد جسد مربوط به جوانی مجهول الهویه است که با وارد آمدن ضربات چاقو و تبر داخل رودخانه خشکیده حاشیه جاده روستایی به طرز وحشتناکی به قتل رسیده است. در ادامه تحقیقات مشخص شد که موتورسیکلت تریل قرمز رنگ بدون پلاکی نیز که در کنار جسد رها شده بود احتمالا به مقتول تعلق دارد بنابراین بررسی های قضایی برای شناسایی هویت مقتول و همچنین یافتن سرنخ هایی از جنایت تا سحرگاه روز بعد به طول انجامید و قاضی صفائیان پس از اقامه نماز صبح در پاسگاه انتظامی، دوباره به محل وقوع جنایت بازگشت تا این که دامنه تحقیقات به روستاهای اطراف کشید و هویت مقتول به نام «حسین-ب» شناسایی شد.

براساس این گزارش، در حالی که جسد جوان ۲۵ ساله با دستور مقام قضایی به پزشکی قانونی انتقال یافته بود، گروه ویژه ای از کارآگاهان اداره جنایی پلیس آگاهی خراسان رضوی و با راهنمایی های قاضی باتجربه دادسرای عمومی و انقلاب، به ردزنی های اطلاعاتی پرداختند و موفق شدند برخی از عوامل مرتبط با این جنایت هولناک را شناسایی کنند اما متهم اصلی پرونده که “داوود” نام داشت همچنان فراری بود.
بالاخره بعد از گذشت پنج سال از این ماجرای وحشتناک و در حالی که سرهنگ محمدرضا غلامی ثانی ریاست اداره جنایی پلیس آگاهی خراسان رضوی را به عهده گرفته بود، گروه دیگری از کارآگاهان زیرنظر مستقیم رئیس اداره جنایی و با راهنمایی های قاضی صفائیان مامور رسیدگی به این پرونده جنایی شدند. آنان پس از حدود یک ماه رصدهای اطلاعاتی به سرنخ هایی رسیدند که نشان می داد متهم فراری با عنوان جعلی در یکی از روستاهای بخش میان جلگه نیشابور ازدواج کرده است و زندگی مخفیانه ای دارد. بنابراین عملیات دستگیری وی در دستور کار قرار گرفت و گروه عملیاتی کارآگاهان با دستور مقام قضایی وارد عمل شدند. آنان متهم را در روستای همایی در حالی به دام انداختند که ۲۴ ساعت در اطراف روستا به کمین نشستند تا این که متهم فراری سوار بر یک دستگاه موتورسیکلت وارد روستا شد و به دام کارآگاهان افتاد.
این جوان که آن زمان ۲۵ ساله بود توسط قاضی صفائیان مورد بازجویی های تخصصی قرار گرفت و در اعترافات خود گفت: برادرش نقش مهمی در ارتکاب قتل نداشته و تنها یک ضربه چوب به گردن مقتول زده است. وی در بازسازی صحنه جنایت نیز مقابل دوربین قوه قضاییه ایستاد و گفت: “حسین” جوان ۲۵ساله, مدام برای خواهرم ایجاد مزاحمت می کرد او حتی پیامک های تهدیدآمیز نیز برای ما می فرستاد و من از این موضوع، که شکل ناموسی به خود گرفته بود ناراحت بودم. تا این که روز حادثه درحالی که با برادرم سوار موتورسیکلت بودیم او را دیدیم که در همین مسیر تردد می کند. من از قبل چاقو و تبر در دست داشتم موتورسیکلتم را داخل رودخانه متوقف کردم و برادرم بالای تپه رفت تا آمدن او را به من اطلاع دهد. وقتی او از سراشیبی رودخانه پایین آمد کنار من توقف کرد که من هم در یک لحظه با تبر ضربه ای به گردن و دستش زدم که ساعت او هم روی زمین افتاد.
متهم این پرونده جنایی افزود: جوان ۲۵ ساله روی زمین افتاده و یک پایش نیز زیر موتورسیکلت قرار گرفته بود که در این هنگام برادرم نیز از بالای تپه پایین آمد و به خاطر کینه ای که از قبل داشت با چوب ضربه آرامی به گردن او زد این درحالی بود که آن جوان قصد داشت از روی زمین بلند شود و با چاقو به من حمله کند، اما من با چاقو ضرباتی دیگر بر پیکر او وارد کردم ولی او هنوز زنده بود به همین خاطر یک پای اورا گرفتم و پیکر خون آلودش را روی شن های رودخانه کشیدم تا به مکانی ببرم که در معرض دید افرادی که از آن جا عبور می کردند، قرار نگیرد. در آن جا هم چند ضربه چاقو به او زدم و دوباره به محل درگیری بازگشتم و موتورسیکلت او را تا کنار جسدش بردم با تبر ضربه ای هم به موتورسیکلت او زدم چرا که او قبلا موتورسیکلت مرا تخریب کرده بود. بعد از آن هم سوار موتورسیکلت خودم شدم و با عبور از روی پاهای مقتول، به همراه برادرم فرار کردیم. آن روز تکه ای از چاقو در بدن مقتول شکسته بود و من تبر و تکه دیگر چاقو را داخل آبگیری که در فاصله خیلی دورتر از این جا قرار دارد، انداختم. وی ادامه داد: بعد از آن هم به یکی از روستاهای نیشابور رفتم و با هویت جعلی به زندگی ام ادامه دادم و در آن جا با دختری ازدواج کردم که صاحب یک فرزند نیز شدم. بعد از آن و در تاریخ ۱۳ اردیبهشت ماه ۱۳۹۴ به دام کارآگاهان افتادم.
وی در پاسخ به سوال قاضی صفائیان که پرسید ماجرای پیامک “خداحافظ تا پای چوبه دار”  چیست؟

در توضیح این سوال قاضی گفت: فردی که آن پیامک را برایش ارسال کردم بی گناه است و در این پرونده هیچ نقشی ندارد من تنها خواستم بگویم که من فلانی را کشته ام! بنابر این گزارش، در ادامه بازسازی صحنه قتل، متهم ردیف ۲ این پرونده نیز اظهارات برادرش را عین واقعیت دانست و گفت: هر آن چه را برادرم گفت قبول دارم.
گزارش اختصاصی خراسان حاکی است، این پرونده جنایی پس از تکمیل تحقیقات و صدور کیفرخواست به شعبه پنجم کیفری یک خراسان رضوی ارسال شد و قضات باتجربه این شعبه نیز پس از برگزاری چند جلسه محاکمه، متهم اصلی پرونده را به قصاص نفس محکوم کردند.
با تایید قطعی رای صادر شده در شعبه ۲۰ دیوان عالی کشور، پرونده مذکور به اجرای احکام دادسرای عمومی و انقلاب مشهد ارسال شد و با دستور “قاضی عندلیب” « معاون دادستان مرکز خراسان رضوی در امور اجرای احکام » در مرحله اجرا قرار گرفت. بنابراین گزارش، با فراهم شدن مقدمات اجرای حکم، سپیده دم روز گذشته داوود که دیگر حدود ۳۰ سال داشت در زندان مرکزی مشهد و در حضور قاضی اجرای احکام و دیگر مسئولان ذی ربط پای چوبه دار رفت و به مجازات رسید تا دو جوان فقط به خاطر سوءظن یک ارتباط غیرمتعارف به کام مرگ فرو روند.
ماجرای تلخ سوءظن دیگری که ۲ جوان را به کام مرگ فرستاد، از ۲۲ خرداد سال ۱۳۹۵ و در روستای تقی آباد از توابع شهرستان تربت جام زمانی شکل گرفت که جوان ۲۵ ساله ای به نام مهدی در منزل مسکونی اش به قتل رسید و متهم فراری این پرونده چند ساعت بعد با لباس های خون آلود در چنگ نیروهای انتظامی گرفتار شد.
یکی از همسایگان که صدای فریادهای “اشتباه گرفتی” مقتول را در سحرگاه ۲۲ خرداد سال ۱۳۹۵ شنیده بود به بازپرس پرونده گفت: صبح که برای ادای نماز بیدار شدم صدای فریادهای همسایه را شنیدم که جیغ می کشید: تو را جان مادرت نزن! اشتباه گرفتی! ابتدا فکر کردم مهدی با پدرش دعوا می کند اما وقتی به همراه یکی دیگر از همسایگان به خانه آن ها رفتیم با پیکر غرق در خون او روبه رو شدیم که هدف اصابت ضربات چاقو قرار گرفته بود!
گزارش خراسان حاکی است، متهم ۲۶ ساله این پرونده نیز در حالی که به صراحت ارتکاب قتل را گردن گرفته بود در اظهاراتش گفت: به مهدی سوءظن داشتم و احساس می کردم با خواهرم ارتباط دارد به همین دلیل سپیده دم از دیوار منزل آن ها بالا رفتم تا این که جوان 25 ساله (مقتول) از سرویس بهداشتی بیرون آمد دیگر امانش ندادم و ضربات چاقو را بر بدنش فرود آوردم!
اگرچه قصد کشتن او را نداشتم ولی وقتی خون آلود روی زمین افتاد از محل گریختم!
بنابر گزارش خراسان، با تکمیل تحقیقات و اعترافات صریح متهم، این پرونده در شعبه اول کیفری یک مورد رسیدگی قرار گرفت و قضات دادگاه، وی را به قصاص نفس محکوم کردند. رای صادر شده اما مورد اعتراض متهم و وکیل مدافع وی قرار گرفت و به شعبه ۱۹ دیوان عالی کشور ارسال شد. 

با ارجاع پرونده به دیوان عالی کشور حکم صادره توسط دادگاه بدوی عینا به تائید قضات در دیوان عالی کشور رسید. 
این گونه بود که پرونده مذکور نیز به اجرای احکام دادسرای عمومی و انقلاب مشهد سپرده و متهم ۳۱ ساله با حضور قاضی اجرای احکام به دار اعدام  شد. 

بنا بر گزارش نهادهای بین‌المللی حقوق بشر، ایران به تناسب سرانه جمعیت و میزان اعدام، رتبه نخست اعدام شهروندان خود در دنیا را دارد.

با توجه به اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر هیچ فردی نباید مورد رفتاری قرار بگیرد که منجر به تنزل مقام انسانی وی بشود. 

براساس آمارهای منتشره از سوی سازمانهای مدافع حقوق بشر ایران از جمله کشورهایئ است که دارای سرانه اعدام بسیار زیادی است و در رتبه جهانی ایران بعد از چین بالاترین تعداد اعدامهای سالیانه را دارا می باشد. 

بر طبق اخرین گزارش سازمان عفو بین الملل که بصورت آماری اعدام در کشورهای مختلف جهان را مورد بررسی قرار داده است رتبه ایران بعد از چین دارای رتبه دوم جهانی اجرای حکم اعدام میباشد. 

از مجموع ۲۵۳ مورد اعدام ثبت‌شده در ایران، ۱۶۰ نفر، ۱۵۵ مرد و ۵ زن، به جرم قتل، ۲۲ مرد به جرم تجاوز به زنان، سه نفر به جرم تجاوز و قتل، یک نفر به جرم آدم‌ربایی و قتل، سه نفر به جرم آدم‌ربایی و تجاوز، یک نفر به اتهام بغی (قیام مسلحانه علیه حکومت)، ۲۵ نفر به اتهام قاچاق مواد مخدر، یک نفر به اتهام سرقت، ۱۸ نفر به اتهام «محاربه» (۱۲ نفر از آن‌ها در ارتباط با سرقت و ۶ نفر در ارتباط با فعالیتهای  سیاسی محکوم شده بودند)، ۱۴ نفر به اتهام «افساد فی‌الارض» و پنج نفر با اتهامات نامعلوم محکوم به اعدام شده‌ بودند. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.