•                  
چهارشنبه , ۲۹ دی , ۱۴۰۰
پنج‌شنبه, ژانویه 20

محمد پیشبین, زندانی عقیدتی سنی مذهب دست به اعتصاب غذا زد

0
383

حقوق بشر در ایران – روز گذشته, محمد پیشبین, زندانی سنی مذهب محبوس در زندان مرکزی ارومیه, در اعتراض به عدم انتقال وی به شهرستان بوکان و پسری کردن باقی مانده دوران محکومیت خود در زادگاهش دست به اعتصاب غذا زد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز چهارشنبه ۹ مردادماه ۱۳۹۸, محمد پیشبین, زندانی عقیدتی سنی مذهب, اهل شهرستان بوکان, محبوس در بند سیاسی زندان مرکزی ارومیه در اعتراض به عدم انتقال وی به محل سکونتش در شهرستان بوکان دست به اعتصاب زد. این زندانی عقیدتی سنی مذهب از بابت اتهام ” ارتباط با گروههای سلفی” محکوم به حبس شد. 

بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران, محمد پیشبین, زندانی سنی مذهب, که در حال سپری کردن دوران محکومیت حبس خود می باشد علیرغم اینکه تقاضای انتقال به شهرستان بوکان برای سپری کردن باقی مانده دوران حبس خود را به مسئولان زندان ارومیه داده بود در پی مخالفت از سوی مسئولان قضائی با این انتقال دست به اعتصاب غذا زده است. 

لازم به ذکر است, محمد پیشبین, در تاریخ ۲۳ فروردین ماه ۱۳۹۷, از بابت اتهام “ارتباط با گروه های سلفی” توسط ماموران اطلاعات سپاه پاسداران در ارومیه بازداشت شد . و پس از اتمام مراحل بازجوئی و ارجاع پرونده به دادگاه توسط شعبه ۱ دادگاه انقلاب ارومیه از بابت اتهام مذکور به تحمل ۳ سال حبس تعزیری محکوم شد و در حال حاضر ۸ ماه از مدت محکومیت حبس ۳ ساله خود را سپری کرده است. 

لازم به ذکر است سرکوب پیروان سایر ادیان و محرومیتهای گسترده بر علیه این شهروندان که از جمله میتوان بر حق برخورداری از انتخاب وکیل و تقاضای دادرسی عادلانه را شامل میشود را تنها جزئی از موارد سرکوب گسترده اقلیتهای مذهبی از جمله شهروندان اهل سنت در ایران دانست. با استناد به ماده ۲ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۵ قانون آئین دادرسی کیفری حق هر فردی بر دادرسی کامل و بی طرف و همچنین اجازه حضور وکیل انتخابی متهم بر پرونده مورد تاکید میباشد ولی زندانیان اهل سنت با توجه به سنی بودنشان از این حق محروم شده اند.

سرکوب شهروندان اهل سنت در ایران و بیان اتهامات امنیتی بر علیه این دسته از شهروندان از جمله موارد ناقض حقوق بشر و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده در ایران است و در اسناد بین المللی حقوق بشر در ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسیمصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر آن تاکید شده است. 

لازم به ذکر است، شهروندان اهل سنت ایران در شهرهای بزرگ از داشتن مسجد برای عبادت محروم اند و برای برگزاری مراسم مذهبی از طرف حاکمیت دچار فشارهای متعددی هستند.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: