•                  
شنبه , ۲۳ آذر , ۱۳۹۸
شنبه, دسامبر 14

زندان رجائی شهر؛ اجرای ۱ حکم اعدام و ۱ تعویق در اجرای حکم اعدام

0
196

حقوق بشر در ایران – سحرگاه روز گذشته, حکم اعدام ۱ نفر از ۲ زندانی متهم به “قتل” و “محاربه” محبوس در اندرزگاه ۱ سالن ۳ زندان رجائی شهر کرج که چند روز قبل به سلول انفرادی در این زندان منتقل شده بودند اجرا شد و نفر دوم نیز اجرای حکمش به تعلیق افتاد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, سحرگاه روز چهارشنبه ۹ مردادماه ۱۳۹۸, حکم اعدام محمد قدرتی, زندانی متهم به قتل محبوس در اندرزگاه ۱ سالن ۳ زندان رجائی شهر کرج به اجرا درآمد. همچنین حکم اعدام “مراد سهرابی” دیگر زندانی محبوس در این زندان که از بابت اتهام “محاربه از طریق سرقت مسلحانه” به اعدام محکوم شده بود و جهت اجرای حکم به سلول انفرادی منتقل شده بود نیز لغو و این زندانی به بند خود بازگردانده شد. 

بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت؛ “محمد قدرتی”, زندانی محکوم به اعدام که پیش از این از بابت اتهام قتل در زندان رجائی شهر کرج محبوس و حکم اعدام وی توسط دیوان عالی کشور تائید شده بود در پی عدم رضایت ولی دم اعدام شد. 

این منبع مطلع همچنین گفت؛ حکم اعدام “مراد سهرابی”, دیگر زندانی محکوم به اعدام از بات اتهام “محاربه از طریق سرقت مسلحانه” که از تاریخ ۶ مردادماه به همراه “محمد قدرتی” پس از فراخوانده شدن توسط ریاست زندان رجائی شهر جهت اجرای حکم اعدام به سلول انفرادی منتقل شده بود به تعویق افتاد و این زندانی به اندرزگاه ۱ سالن ۳ این زندان بازگردانده شد. 

حقوق بشر در ایران در تاریخ ۷ مردادماه ۱۳۹۸, با انتشار گزارشی انتقال “مراد سهرابی” یکی از ۲ زندانی که به اعدام محکوم شده بودند را به سلول انفرادی جهت اجرای حکم اعدام اطلاع رسانی کرده بود. 

بنا بر گزارش نهادهای بین‌المللی حقوق بشر، ایران به تناسب سرانه جمعیت و میزان اعدام، رتبه نخست اعدام شهروندان خود در دنیا را دارد.

با توجه به اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر هیچ فردی نباید مورد رفتاری قرار بگیرد که منجر به تنزل مقام انسانی وی بشود. 

براساس آمارهای منتشره از سوی سازمانهای مدافع حقوق بشر ایران از جمله کشورهایئ است که دارای سرانه اعدام بسیار زیادی است و در رتبه جهانی ایران بعد از چین بالاترین تعداد اعدامهای سالیانه را دارا می باشد. 

بر طبق اخرین گزارش سازمان عفو بین الملل که بصورت آماری اعدام در کشورهای مختلف جهان را مورد بررسی قرار داده است رتبه ایران بعد از چین دارای رتبه دوم جهانی اجرای حکم اعدام میباشد. 

از مجموع ۲۵۳ مورد اعدام ثبت‌شده در ایران، ۱۶۰ نفر، ۱۵۵ مرد و ۵ زن، به جرم قتل، ۲۲ مرد به جرم تجاوز به زنان، سه نفر به جرم تجاوز و قتل، یک نفر به جرم آدم‌ربایی و قتل، سه نفر به جرم آدم‌ربایی و تجاوز، یک نفر به اتهام بغی (قیام مسلحانه علیه حکومت)، ۲۵ نفر به اتهام قاچاق مواد مخدر، یک نفر به اتهام سرقت، ۱۸ نفر به اتهام «محاربه» (۱۲ نفر از آن‌ها در ارتباط با سرقت و ۶ نفر در ارتباط با فعالیتهای  سیاسی محکوم شده بودند)، ۱۴ نفر به اتهام «افساد فی‌الارض» و پنج نفر با اتهامات نامعلوم محکوم به اعدام شده‌ بودند. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: