•                    
  •                  
جمعه , ۱۴ بهمن , ۱۴۰۱
جمعه, فوریه 3

انتقال ۸ زندانی به سلول انفرادی در زندان رجائی شهر جهت اجرای حکم اعدام

0
1402

حقوق بشر در ایران – روز گذشته, هشت تن از زندانیان محبوس در زندان رجائی شهر کرج, از بابت اتهام قتل که پیش از این اجرای حکم اعدام آنها قطعی شده بود جهت اجرای حکم اعدام به سلول انفرادی منتقل شدند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز دوشنبه ۴ شهریور ماه ۱۳۹۸, “منوچهر دهقانی”, “علیرضا بهراد”, “محسن رضائیان”, “ابراهیم یارموت اوغلی”, “احمد قره بالائی”, “رضا موسوی برقانی”, “علیرضا آرائی” و یک زندانی دیگر بنام “میرزائی” جملگی افراد از بابت اتهام قتل, محبوس در زندان رجائی شهر کرج,  که پیش از این حکم اعدام آنها مورد تائید قرار گرفته بود جهت اجرای حکم اعدام به سلول انفرادی در این زندان منتقل شدند. 

بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت؛ ساعت ۹ صبح روز دوشنبه منوچهر دهقانی از اندرزگاه ۲, علیرضا بهراد از اندرزگاه ۲, محسن رضائیان از اندرزگاه ۱, ابراهیم یارموت اوغلی از اندرزگاه ۳, احمد قره بابلائی از اندرزگاه ۱۰, رضا موسوی برقانی, علیرضا آرائی و یک متهم دیگر بنام میرزائی همه این افراد از بابت اتهام قتل پس فراخوانده شدن به دفتر رئیس زندان رجائی شهر مستقیما به سلول  انفرادی منتقل شدند و طی روزهای آتی حکم اعدام این افراد به اجرا در خواهد آمد. 

بنا بر گزارش نهادهای بین‌المللی حقوق بشر، ایران به تناسب سرانه جمعیت و میزان اعدام، رتبه نخست اعدام شهروندان خود در دنیا را دارد.

با توجه به اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر هیچ فردی نباید مورد رفتاری قرار بگیرد که منجر به تنزل مقام انسانی وی بشود. 

براساس آمارهای منتشره از سوی سازمانهای مدافع حقوق بشر ایران از جمله کشورهایئ است که دارای سرانه اعدام بسیار زیادی است و در رتبه جهانی ایران بعد از چین بالاترین تعداد اعدامهای سالیانه را دارا می باشد. 

بر طبق اخرین گزارش سازمان عفو بین الملل که بصورت آماری اعدام در کشورهای مختلف جهان را مورد بررسی قرار داده است رتبه ایران بعد از چین دارای رتبه دوم جهانی اجرای حکم اعدام میباشد. 

از مجموع ۲۵۳ مورد اعدام ثبت‌شده در ایران، ۱۶۰ نفر، ۱۵۵ مرد و ۵ زن، به جرم قتل، ۲۲ مرد به جرم تجاوز به زنان، سه نفر به جرم تجاوز و قتل، یک نفر به جرم آدم‌ربایی و قتل، سه نفر به جرم آدم‌ربایی و تجاوز، یک نفر به اتهام بغی (قیام مسلحانه علیه حکومت)، ۲۵ نفر به اتهام قاچاق مواد مخدر، یک نفر به اتهام سرقت، ۱۸ نفر به اتهام «محاربه» (۱۲ نفر از آن‌ها در ارتباط با سرقت و ۶ نفر در ارتباط با فعالیتهای  سیاسی محکوم شده بودند)، ۱۴ نفر به اتهام «افساد فی‌الارض» و پنج نفر با اتهامات نامعلوم محکوم به اعدام شده‌ بودند. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.