•                  
یک شنبه , ۰۶ بهمن , ۱۳۹۸
یکشنبه, ژانویه 26

احراز هویت ۲ تن دیگر از منتقل شدگان به سلول انفرادی در زندان رجائی شهر جهت اجرای حکم اعدام

0
213

حقوق بشر در ایران – طی روز گذشته, هشت تن از زندانیان محبوس درزندان رجائی شهر کرج که از بابت اتهام قتل به اعدام محکوم شده بودند جهت اجرای حکم اعدام به سلول انفرادی منتقل شده بودند که ۲ نفر از این افراد ساعتی بعد در پی کسب مهلت از شکات خود به بند بازگردانده شدند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز دوشنبه ۴ شهریور ماه ۱۳۹۸, “محسن رضائیان”,“علیرضا آرائی” دو تن از زندانیان محبوس در زندان رجائی شهر کرج به ترتیب از اندرزگاههای ۱ سالن ۱ و سالن ۵ زندان رجائی شهر کرج که به همراه ۶ تن دیگر از زندانیان متهم به قتل جهت اجرای حکم اعدام به سلول انفرادی منتقل شده بودند ساعاتی پس از این انتقال و با توجه به کسب مهلت از شکات خود مجددا به اندرزگاههای خود بازگردانده شدند. 

بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت؛ ساعت ۹ صبح روز دوشنبه منوچهر دهقانی از اندرزگاه ۲, علیرضا بهراد از اندرزگاه ۲, محسن رضائیان از اندرزگاه ۱, ابراهیم یارموت اوغلی از اندرزگاه ۳, احمد قره بالائی از اندرزگاه ۱۰, رضا موسوی برقانی, علیرضا آرائی و یک متهم دیگر بنام میرزائی همه این افراد از بابت اتهام قتل پس فراخوانده شده بودند که در بین این افراد محسن رضائیان از اندرزگاه ۱ و علیرضا آرائی از بند ۵ نیز با توجه به کسب مهلت از شکات پرونده خود ساعتی بعد به اندرزگاه خود بازگردانده شدند. 

این منبع مطلع همچنین گفت هویت ۳ نفر دیگر از منتقل شدگان به سلول انفرادی “سیاوش اینانلو” از اندرزگاه ۶ زندان رجائی شهر و همچنین ۲ نفر باقی مانده هر ۲ نفر با نام خانوادگی میرزائی از بابت اتهام درگیری مسلحانه و قاچاق موادمخدر می باشند که این ۲ نفر از طندان قزلحصار کرج هفته گذشته جهت اجرای حکم اعدام به زندان رجائی شهر کرج منتقل شدند و به احتمال زیاد سحرگاه چهارشنبه حکم اعدام این افراد اجرا خواهد شد. 

بنا بر گزارش نهادهای بین‌المللی حقوق بشر، ایران به تناسب سرانه جمعیت و میزان اعدام، رتبه نخست اعدام شهروندان خود در دنیا را دارد.

با توجه به اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر هیچ فردی نباید مورد رفتاری قرار بگیرد که منجر به تنزل مقام انسانی وی بشود. 

براساس آمارهای منتشره از سوی سازمانهای مدافع حقوق بشر ایران از جمله کشورهایئ است که دارای سرانه اعدام بسیار زیادی است و در رتبه جهانی ایران بعد از چین بالاترین تعداد اعدامهای سالیانه را دارا می باشد. 

بر طبق اخرین گزارش سازمان عفو بین الملل که بصورت آماری اعدام در کشورهای مختلف جهان را مورد بررسی قرار داده است رتبه ایران بعد از چین دارای رتبه دوم جهانی اجرای حکم اعدام میباشد. 

از مجموع ۲۵۳ مورد اعدام ثبت‌شده در ایران، ۱۶۰ نفر، ۱۵۵ مرد و ۵ زن، به جرم قتل، ۲۲ مرد به جرم تجاوز به زنان، سه نفر به جرم تجاوز و قتل، یک نفر به جرم آدم‌ربایی و قتل، سه نفر به جرم آدم‌ربایی و تجاوز، یک نفر به اتهام بغی (قیام مسلحانه علیه حکومت)، ۲۵ نفر به اتهام قاچاق مواد مخدر، یک نفر به اتهام سرقت، ۱۸ نفر به اتهام «محاربه» (۱۲ نفر از آن‌ها در ارتباط با سرقت و ۶ نفر در ارتباط با فعالیتهای  سیاسی محکوم شده بودند)، ۱۴ نفر به اتهام «افساد فی‌الارض» و پنج نفر با اتهامات نامعلوم محکوم به اعدام شده‌ بودند. 

 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: