•                    
  •                  
شنبه , ۰۸ بهمن , ۱۴۰۱
شنبه, ژانویه 28

افزایش شمار زندانیان اعدام شده در زندان رجائی شهر به ۸ تن

0
1296

حقوق بشر در ایران – طی روزهای گذشته, حکم اعدام “داوود سمکار”,  زندانی متهم به قتل محبوس در زندان رجائی شهر کرج به اجرا در آمد. همچنین حکم اعدام یک زندانی زن که از بابت اتهام قتل همسرش به اعدام محکوم شده بود نیز به اجرا درآمد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, سحرگاه چهارشنبه ۳ مهرماه ۱۳۹۸, “داوود سمکار”, زندانی متهم به قتل محبوس در زندان رجائی شهر کرج, که پیش از این جهت اجرای حکم اعدام به سلول انفرادی منتقل شده بود اعدام شد. همچنین در میان اعدام شدگان اخیر در زندان رجائی شهر, یک زندانی زن از بابت اتهام قتل که مرتکب قتل همسرش شده بود نیز میباشد. 

بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت؛ طی روز های گذشته با توجه به انتقال چندین تن از زندانیان از بابت جرائم قتل و موادمخدر جهت اجرای حکم اعدام به سلول انفرادی,”داوود سمکار”, زندانی متهم به قتل که از حدود ۶ سال پیش در زندان رجائی شهر بسر می برد پس از انتقال به سلول انفرادی در ساعات اولیه چهارشنبه اعدام شد. 

همچنین سازمان حقوق بشر ایران, از اعدام یک زندانی زن با هویت نامشخص از بابت اتهام قتل همسرش که پیش از این از زندان شهر ری یا کچویی کرج, جهت اجرای حکم به رجائی شهر منتقل شده بود نیز اطلاع داده است. 

حقوق بشر در ایران در تاریخ ۳ مهر ماه ۱۳۹۸, با انتشار گزارشی اجاری حکم اعدام ۵ تن از زندانیان از بابت جرائم موادمخدر و قتل در زندان رجائی شهر کرج را اطلاع رسانی کرده بود. 

بنا بر گزارش نهادهای بین‌المللی حقوق بشر، ایران به تناسب سرانه جمعیت و میزان اعدام، رتبه نخست اعدام شهروندان خود در دنیا را دارد.

با توجه به اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر هیچ فردی نباید مورد رفتاری قرار بگیرد که منجر به تنزل مقام انسانی وی بشود. 

براساس آمارهای منتشره از سوی سازمانهای مدافع حقوق بشر ایران از جمله کشورهایی است که دارای سرانه اعدام بسیار زیادی است و در رتبه جهانی ایران بعد از چین بالاترین تعداد اعدامهای سالیانه را دارا می باشد. 

بر طبق آخرین گزارش سازمان عفو بین الملل که بصورت آماری اعدام در کشورهای مختلف جهان را مورد بررسی قرار داده است رتبه ایران بعد از چین دارای رتبه دوم جهانی اجرای حکم اعدام میباشد. 

از مجموع ۲۵۳ مورد اعدام ثبت‌شده در ایران، ۱۶۰ نفر، ۱۵۵ مرد و ۵ زن، به جرم قتل، ۲۲ مرد به جرم تجاوز به زنان، سه نفر به جرم تجاوز و قتل، یک نفر به جرم آدم‌ربایی و قتل، سه نفر به جرم آدم‌ربایی و تجاوز، یک نفر به اتهام بغی (قیام مسلحانه علیه حکومت)، ۲۵ نفر به اتهام قاچاق مواد مخدر، یک نفر به اتهام سرقت، ۱۸ نفر به اتهام «محاربه» (۱۲ نفر از آن‌ها در ارتباط با سرقت و ۶ نفر در ارتباط با فعالیتهای  سیاسی محکوم شده بودند)، ۱۴ نفر به اتهام «افساد فی‌الارض» و پنج نفر با اتهامات نامعلوم محکوم به اعدام شده بودند. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.